Migrena to choroba neurologiczna o charakterze napadowym. Dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, a jej przyczyn można upatrywać w czynnikach genetycznych, hormonalnych, farmakologicznych. Często winny jest również głód, zmęczenie, przewlekły stres czy niedobór snu. Pacjenci dotknięci tą chorobą odczuwają najczęściej silny, pulsujący ból głowy, któremu towarzyszy nadwrażliwość na dźwięki i jaskrawe światło oraz zapachy.
Walczyć z migreną można poprzez leczenie farmakologiczne lub niefarmakologiczne. To pierwsze polega na doraźnym przyjmowaniu niesteroidowych środków przeciwzapalnych lub profilaktycznym, codziennym przyjmowaniu leków redukujących częstotliwość ataków.
Niefarmakologiczne metody z kolei obejmują szeroki spektrum działań mających na celu zapobiegnięcie ataku bólu lub zmniejszenie jego siły, kiedy się już pojawi. Niedawno internet obiegł pewien trend, zgodnie z którym moczenie stóp w misce w gorącą wodą może przynieść korzystne skutki w przypadku silnego bólu głowy.
Z "trikiem" postanowił rozprawić się pewien lekarz z Nowego Jorku, publikujący jako dr Dan, który dzieli się swoją wiedzą medyczną ze społecznością TikToka. Okazuje się, że faktycznie odnalazł badania, które częściowo tłumaczą, dlaczego ciepła woda może złagodzić objawy migreny.
Lekarz wskazuje, że najczęściej przyczyną migren jest dysfunkcja autonomicznego układu nerwowego. Okazuje się, że istnieją dwa niezależne badania, które potwierdziły wpływ zarówno ciepłej jak i zimnej wody na regulację autonomicznego układu nerwowego, który odpowiada za reakcje niezależne od naszej woli, czyli np. bicie serca. Dlatego właśnie moczenie nóg w ciepłej wodzie może nam pomóc w wyregulowaniu autonomicznego układu nerwowego, a tym samym ograniczyć część jego reakcji, które są odpowiedzialne za powstawanie migreny.
Warto jednak pamiętać, że moczenie stóp w bardzo ciepłej wodzie może stanowić domowy sposób na złagodzenie migreny, jednak nie powinien być jedyną metodą leczenia. Poza przytoczonymi wyżej naukowymi wnioskami, na razie brak obszerniejszych badań w tym zakresie. Warto też przy tym rozróżnić "zwykły" ból głowy od tego związanego z migreną. Ten drugi zawsze będzie silniejszy i bardziej uciążliwy, więc sposoby, które działają na osoby niechorujące na migrenę, mogą niekoniecznie zadziałać na te chorujące. Zanurzanie stóp w gorącej wodzie jest jednak obarczone niskim ryzykiem, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować ten sposób na własnej skórze, kiedy dopadnie nas ból.
Nie tylko ciepła woda może mieć pozytywny wpływ na nasz układ nerwowy. Również zimne okłady przykładane do czoła zalecane są w celu uśmierzenia bólu głowy. Nie powinniśmy zapominać też o odpowiednim nawodnieniu. Wypicie kilku szklanek wody może zrobić ogromną różnicę w samopoczuciu.
Pomocny może się okazać także masaż, który pozwoli napiętym mięśniom się zrelaksować, a także lekka aktywność fizyczna w postaci spacerów, najlepiej po lesie. Nie dość, że dotlenimy wtedy organizm, to jeszcze zaznamy kojącego wpływu natury. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl