Wysuwasz stopę spod kołdry? Twoje ciało daje ci jasny sygnał

Wiele osób ma ten zwyczaj, niektórzy robią to nieświadomie - podczas snu wysuwają jedną lub obie stopy spod kołdry, resztę ciała szczelnie przykrywając. Czy to pomaga zasnąć?

Jak ważna jest dobrze przespana noc, nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet niewielkie kłopoty ze snem powodują, że nazajutrz czujemy się bardziej zestresowani. Eksperci mają dowody, że zaburzenia snu mogą aż o jedną trzecią zwiększyć poziom lęku. A być może jest jeszcze gorzej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) bezsenność jest jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości, zaraz po bólu. Śpimy coraz mniej i coraz gorzej. Stąd tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią higienę snu. Co to oznacza? Eksperci na jednym z pierwszych miejsc wymieniają temperaturę, w jakiej zasypiamy.

- Zadbaj o dobre warunki do snu: odpowiednie łóżko, materac i temperaturę. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić około 18-21 stopni Celsjusza - to jedna z kluczowych zasad. Co jednak, gdy lubimy spać szczelnie przykryci kołdrą? Wtedy z pomocą przychodzi nawyk wysuwania stóp spod przykrycia. W taki sposób organizm próbuje regulować temperaturę ciała.

Temperatura a dobry sen

Kiedy śpimy, organizm obniża temperaturę ciała o kilka stopni. Jest nam to potrzebne, ponieważ niższa temperatura powoduje senność. Gdy jest chłodniej, łatwiej zasnąć - przekonujemy się o tym boleśnie podczas upalnego lata, gdy w nocy przewracamy się z boku na bok. Odkrywamy ciało szukając sposobu na pozbycie się nadmiaru ciepła. Niektórzy jednak nie lubią spać bez przykrycia. Wtedy w ochłodzeniu się pomaga wysuwanie nóg spod kołdry. Dzieje się tak, ponieważ organizm może wówczas odprowadzić ciepło poprzez stopy, pomagając w ten sposób zasnąć lub utrzymać nieprzerwany sen. Niższa temperatura ciała "mówi" nam, że powinniśmy dalej spać, co ma związek z zegarem biologicznym. Rytm dobowy jest bowiem regulowany także przez temperaturę.

Związek pomiędzy temperaturą ciała a rytmem dobowym:

  • rytm dobowy jest odpowiedzialny za informowanie organizmu, kiedy ma się obudzić, a kiedy iść spać;
  • organizm czerpie wskazówki z otoczenia i gdy jest jasno, sygnalizuje potrzebę przebudzenia się poprzez podniesienie temperatury ciała, natomiast gdy światło gaśnie, organizm otrzymuje sygnał, aby iść spać, a temperatura ciała spada.

Wysuwanie stóp spod okrycia w nocy jest zatem jednym z mechanizmów pomagających w termoregulacji. Ułatwiamy wówczas organizmowi odprowadzanie nadmiaru ciepła, aby zapewnić jak najlepsze warunki do snu tym z nas, którzy nie zasną bez przykrycia. Trzymając jedną stopę poza kołdrą utrzymujemy niską temperaturę i niski przepływ krwi, które są dwoma niezbędnymi warunkami zdrowego snu. Stopy, podobnie jak dłonie, odgrywają bowiem ważną rolę w przekazywaniu ciepła na zewnątrz. Są dobrze zaopatrzone w naczynia krwionośne, a ich duża powierzchnia powoduje, że są ważnymi wymiennikami ciepła.

Zobacz wideo Czy alkohol pomaga zasnąć? [NaZdrowie]
Więcej o: