Ile kosztuje implant zęba, a ile implanty całej szczęki? To jeden z droższych zabiegów dentystycznych

Pełne i zadbane uzębienie to marzenie każdego z nas. Niestety, często w wyniku problemów zdrowotnych, zaniedbań czy wypadków dochodzi do utraty jednego lub kilku zębów. Na szczęście dzięki postępowi medycyny takim sytuacjom bez problemu można zaradzić, a rozwiązaniem jest właśnie implant zęba.

Dzięki implantom możliwa jest odbudowa jednego, kilku, a w niektórych przypadkach nawet wszystkich zębów. Co więcej, implanty zębów to rozwiązanie o wiele lepsze od zastosowania protezy. Zapewniają one użytkownikowi większy komfort, a do tego wyglądają bardziej estetycznie.

Zobacz wideo Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Jak wygląda implant zębowy?

Implant to nic innego jak śruba, która umieszczana jest bezpośrednio w strukturze szczęki lub żuchwy. Jest to swego rodzaju rusztowanie, do którego dobudowuje się koronę dopasowaną wyglądem do pozostałych zębów pacjenta. Dzięki temu pacjent może znów cieszyć się pełnym i pięknym uśmiechem. Implanty używane są nie tylko do odtworzenia zębów, ale też m.in. do stabilizacji ruchomych protez.

Implanty zębowe wykonywane są obecnie z tytanu - bardzo trwałego materiału, który zapewnia dużą stabilność i wytrzymałość. Stosuje się także implanty wykonane z tlenku cyrkonu, które swoją trwałością dorównują tytanowi, a dodatkowo umożliwiają osiągnięcie naturalnego efektu dzięki kolorowi kości słoniowej.

Warto zaznaczyć, że niektóre z implantów można założyć już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym (implanty jednofazowe), ale są też takie implanty, które wymagają więcej czasu i ich zakładanie zajmuje kilka wizyt (implanty dwufazowe).

Ile kosztuje implant zęba?

Przygotowując się do wstawienia implantu zęba trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami. Na całkowity koszt implantu zębowego składa się kilka czynników, ale postaramy się nieco przybliżyć ceny obowiązujące obecnie w gabinetach stomatologicznych.

Najdroższą częścią implantu zębowego jest łącznik. Jeśli zdecydujemy się na użycie śruby wykonanej z tytanu, to jej koszt będzie oscylował w przedziale 2300-2500 zł. Jeżeli natomiast wybierzemy łącznik z tlenku cyrkonu, to cena będzie wyższa o nawet 1000 złotych.

Musimy zapłacić także za koronę. Do wyboru mamy np. korony pełnoceramiczne (stosowane w przypadku podbudowy z tlenku cyrkonu), których koszt zaczyna się od 1200 złotych. Możemy też wybrać tańszą wersję - ceny koron porcelanowych zaczynają się bowiem od 500 złotych.

Pamiętajmy, że w przypadku założenia implantu zęba nie płacimy tylko za implant - musimy ponieść też koszty dodatkowe, takie jak koszt samej wizyty czy koszt diagnostyki. Niemniej jednak, w przypadku wstawiania pojedynczego implantu zęba cena zaczyna się od około 3500 złotych.

Ile kosztują implanty całej szczęki? Na jaki wydatek trzeba się przygotować?

Chcąc zastosować implanty całej szczęki musimy być gotowi na naprawdę spory wydatek. Według szacunków przygotowanych przez różne kliniki stomatologiczne z całej Polski łączny koszt implantów całej szczęki oscyluje w granicach od 15 000 do nawet 40 000 złotych. Stomatolodzy zgodnie przyznają, że wstawienie implantów zębów to jeden z najdroższych zabiegów, jakie można wykonać w ich gabinecie.

Jak zatem widać - to, ile kosztuje wstawienie zęba zależy od wielu czynników. Na koszt takiego zabiegu składa się nie tylko materiał, z którego wykonany jest implant, ale także koszty konsultacji, diagnostyki oraz stan pozostałego uzębienia i ogólny stan zdrowia pacjenta. Jeśli bowiem pacjent cierpi np. na choroby dziąseł, to ich wyleczenie, jeśli jest możliwe, będzie generować kolejne koszty i podnosić cenę implantacji. Co więcej, to ile kosztuje implant i jego wstawienie może być uzależnione także od rejonu Polski, w którym zdecydujemy się na wykonanie zabiegu. Należy też podkreślić, że implanty zębów nie są opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Więcej o: