Wracasz po urlopie do pustego mieszkania? Legionella może już na ciebie czekać. Koniecznie zrób to po powrocie

Ostatnie wieści z Podkarpacia nie należą do pozytywnych. Rośnie liczba zakażonych legionellą, a w całym województwie atmosfera jest napięta. Również mieszkańcy innych zakątków Polski zaczynają martwić się, czy aby na pewno bakteria nie rozwinie się u nich w mieszkaniu. Niestety, jeśli to stało długo puste, istnieje taka szansa.

W jaki sposób można zarazić się legionellą? Najłatwiej - wdychając zakażone powietrze. Oznacza to, że w pobliżu musi znajdować się źródło, z którego bakteria przedostaje się do powietrza. Co może być tym źródłem? Przede wszystkim opustoszałe budynki z nieczynnymi sanitariatami. Brak przepływu wody mocno podnosi ryzyko rozwoju groźnej bakterii. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Groźna bakteria w natarciu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć

Wracasz do pustego mieszkania? Musisz o tym pamiętać

Skoro legionella może rozwijać się w miejscach, gdzie jest słaby przepływ woda, to nietrudno domyślić się, że nie używane przez kilka tygodni prysznic, umywalka i toaleta mogą być potencjalnie niebezpieczne. Według ekspertów ważne jest odpowiednie postępowanie po powrocie z urlopu. Ich zalecenia były promowane także w czasie, gdy wiele budynków było otwieranych ponownie po kwarantannie spowodowanej pandemią. Jak one brzmią?

  • Należy wykonać płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej.
  • Woda powinna być podczas nieobecności podgrzewana do temperatury około 55 stopni Celsjusza.

Jak te dwie zasady zastosować w mieszkaniu? O ile podgrzewanie wody nie jest możliwe podczas dłuższej nieobecności, tak możemy w łatwy sposób przepłukać urządzenia pobierające wodę. W jaki sposób? Wystarczy spuścić wodę w toalecie, nawet kilkukrotnie, jednak przy zamkniętej klapie, by ewentualne bakterie nie rozprzestrzeniły się w powietrzu. Warto także odkręcić wszystkie krany, jednak przy tym zaleca się stać w bezpiecznej odległości, a najlepiej otworzyć dodatkowo okna, by zwiększyć przepływ czystego powietrza.

Co z innymi sprzętami? Konieczne będzie dezynfekcja

W wielu mieszkaniach toaleta i prysznic to nie jedyne urządzenia pobierające wodę. Niektórzy posiadają również klimatyzację, ścianki wodne, baseny lub wanny z hydromasażem, gdzie w każdej uszczelce mogły nagromadzić się bakterie legionelli. Jak się z tym uporać? Po powrocie z urlopu zapomnij o odpoczynku i od razu zabierz się za ich dezynfekcję. Każdy taki sprzęt należy wyczyścić i odkazić zgodnie z zaleceniami producenta.

W razie wątpliwości warto wykonać również specjalne badania wody, które pozwolą wykryć, czy bakterie zdążyły się namnożyć pod naszą nieobecność. Nawet poza okresem urlopowym, warto regularnie sprawdzać stan wody, czyścić sprzęty wykorzystujące wodę, oraz kontrolować podgrzewanie wody, jeśli mamy taką możliwość.

Więcej o: