Bruzdy na paznokciu mogą być oznaką choroby. Sprawdź, o czym mogą świadczyć

Każdy z nas pragnie mieć zadbane i pięknie wyglądające dłonie. Wiele osób uważa bowiem, że dłonie są wizytówką człowieka. Trudno zaprzeczyć temu stwierdzeniu, można nawet pokusić się o jego rozwinięcie: dłonie, a w szczególności paznokcie to również wizytówka naszego organizmu. Defekty, które pojawiają się na płytce paznokcia mogą bowiem świadczyć o chorobach lub niedoborze witamin. Co mogą oznaczać bruzdy na paznokciach?

Monitorowanie tego, jak zmienia się nasze ciało i zwracanie uwagi na wszystkie sygnały, jakie nam wysyła jest najlepszym sposobem profilaktyki. Gdy w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, ciało praktycznie natychmiast informuje nas o tym. Zawroty głowy, nietypowe wypryski lub przebarwienia, opuchnięte kończyny i powieki czy wypadające włosy - wszystkie te przypadłości mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Dlatego też nie powinniśmy lekceważyć żadnych symptomów.

Zobacz wideo Jak pielęgnować dłonie i paznokcie zimą?

Za swego rodzaju "wskaźnik" stanu naszego zdrowia możemy uznać także paznokcie. Zmiany, które pojawiają się na nich niekiedy świadczą jedynie o zaniedbaniach pielęgnacyjnych bądź powstają z błahych powodów, ale czasem mogą wskazywać na nieprawidłowości w naszym organizmie. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?

Bruzdy na paznokciu - o czym mogą świadczyć?

Na płytce paznokciowej może pojawić się wiele zmian: wgłębienia, plamy, odbarwienia czy bruzdy. Paznokcie mogą czasem stać się też bardziej łamliwe, niekiedy zmieniają swój kształt lub rozdwajają się. Niektóre ze zmian spowodowane są urazami, na które nasze paznokcie narażone są przecież praktycznie codziennie. Często za nieprawidłowości w wyglądzie paznokci odpowiada nieodpowiednia pielęgnacja, źle wykonane zabiegi kosmetyczne czy narażanie płytki paznokciowej na działanie środków chemicznych.

Jak zostało już wspomniane, jednymi ze zmian, jakie możemy zaobserwować są bruzdy na paznokciu. Mogą one przebiegać wzdłuż lub w poprzek płytki. Bruzdy takie powstają zazwyczaj w wyniku niedoborów witaminowych, urazów, a nawet na skutek odwodnienia organizmu. W niektórych przypadkach, w połączeniu z innymi objawami ogólnymi, bruzdy na paznokciu mogą wskazywać na poważne choroby.

Pionowe bruzdy na paznokciach - jakie są ich przyczyny?

Pionowe bruzdy na paznokciach najczęściej pojawiają się u osób starszych i w większości przypadków nie jest to powód do niepokoju, a jedynie charakterystyczny skutek zachodzących procesów starzenia się organizmu.

Czasami jednak podłużne bruzdy na paznokciach mogą świadczyć o nieprawidłowościach, np. niedoborze witamin i składników odżywczych. W przypadku pojawienia się pionowych bruzd na paznokciach warto wykonać badania, które sprawdzą poziom żelaza, magnezu, cynku oraz witaminy B12 we krwi. Ponadto pionowe bruzdy na paznokciach mogą być konsekwencją odwodnienia organizmu lub niedostatecznej podaży węglowodanów w diecie.

Warto dodać, że podłużne bruzdy na paznokciach mogą również świadczyć o:

 • łuszczycy;
 • chorobach układu krążenia;
 • zaburzeniach hormonalnych;
 • chorobach tarczycy;
 • chorobach układu pokarmowego;
 • reumatoidalnym zapaleniu stawów. 

Poprzeczne bruzdy na paznokciach - czy są powodem do niepokoju?

Poprzeczne bruzdy bardzo często pojawiają się w wyniku długiego moczenia paznokci np. podczas kąpieli w wannie czy też pływania. Do ich powstawania może doprowadzić także używanie silnych detergentów podczas sprzątania czy zmywanie lakieru z płytki paznokciowej z użyciem acetonu. Wspomniane zmiany mogą wystąpić także po urazach mechanicznych, np. po przytrzaśnięciu palca drzwiami czy uderzeniu się w paznokieć. Niekiedy poprzeczne bruzdy na paznokciu są konsekwencją nieprawidłowej budowy oraz wzrostu paznokcia, szczególnie w obrębie jego macierzy oraz korzenia.

Dodajmy, że poprzeczne bruzdy na paznokciach często są oznaką nadmiernego stresu. Po zauważeniu zmian na płytce paznokciowej warto się zatem zastanowić, czy w ostatnim czasie nie stresujemy się zbyt często, a jeśli tak - powinniśmy zadbać o relaks i odpoczynek.

Innym powodem powstawania poprzecznych bruzd na płytce paznokciowej może być grzybica. Jeśli oprócz bruzd paznokcie stały się bardziej łamliwe, rozdwajają się lub zmieniły kolor - warto skonsultować się z dermatologiem, który postawi diagnozę i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie. Na występowanie grzybicy paznokci narażone są osoby chorujące na nowotwory i cukrzycę, a także osoby z osłabioną odpornością.

Linie Beau - szczególne poprzeczne bruzdy na paznokciach

Na szczególną uwagę zasługują linie Beau. To poprzeczne, dość głębokie bruzdy na paznokciach. Przeważnie linie Beau pojawiają się tylko na paznokciach dużych palców u stóp oraz na kciukach, ale w niektórych przypadkach zlokalizowane są na paznokciach wszystkich palców.

Linie Beau mogą być objawem takich nieprawidłowości w organizmie jak:

 • niedobór wapnia;
 • zaburzenia krążenia;
 • choroba wieńcowa;
 • cukrzyca;
 • niedożywienie;
 • choroby nerek;
 • choroby tarczycy.

Jak zatem widać, przyczyny powstawania bruzd na paznokciach są bardzo różne. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej, a dodatkowo towarzyszyć temu będą inne objawy ogólnoustrojowe, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Więcej o: