Sposoby na chrapanie w nocy. Skąd bierze się ta uciążliwa dolegliwość?

Chrapanie to dolegliwość, która przeważnie bardziej przeszkadza osobom z otoczenia chrapiącego niż samemu zainteresowanemu. Nie da się ukryć, że chrapiący partner może skutecznie uniemożliwić nam spokojny sen. Warto przyjrzeć się chrapaniu nieco bliżej, aby sprawdzić, czy nie jest ono objawem poważnej choroby, a nie tylko uciążliwą przypadłością.

W większości przypadków chrapiąca osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, że chrapie. Czasem niektórzy przyznają, że chrapnęli tak głośno, że aż sami zerwali się ze snu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość z nas nie łączy swoich codziennych dolegliwości z możliwością chrapania. Czym spowodowane jest chrapanie i jakie objawy powinny nas zatem zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty?

Zobacz wideo Dlaczego chrapanie zabija życie seksualne? [LEPSZY SEKS]

Chrapanie - przyczyny. Dlaczego chrapiemy w nocy?

Jak podają dane statystyczne, w Polsce chrapie około 50 proc. osób. Najczęściej są to dorośli pomiędzy 45., a 60. rokiem życia i zdecydowanie częściej na przypadłość tę cierpią mężczyźni.

Kiedy śpimy, nasz organizm relaksuje się, a konsekwencją tego jest rozluźnienie mięśni - także tych, które okalają gardło. Wskutek tego ściany górnych dróg oddechowych zbliżają się do siebie i nieco opadają. Podczas oddechu powietrze powoduje, że zwiotczałe mięśnie drgają, a to z kolei generuje specyficzny odgłos chrapania.

Przyczyny chrapania to przede wszystkim nadwaga i otyłość, a także palenie papierosów. Czynnikiem nasilającym chrapanie jest również spanie w pozycji na wznak, a także picie alkoholu przed snem. Należy tutaj zaznaczyć, że alkohol powoduje silniejsze rozluźnienie mięśni, co z kolei prowadzi do zwężenia światła gardła i intensyfikacji chrapania.

Pozostałe przyczyny chrapania to:

  • przerost migdałków podniebiennych;
  • przerost języczka lub nasady języka;
  • polipy w nosie;
  • nieprawidłowości w budowie podniebienia miękkiego i/lub małżowin nosowych;
  • krzywa przegroda nosowa.

Jak zatem stwierdzić, która przyczyna chrapania występuje u danej osoby? W tym celu konieczna okazać się może konsultacja u specjalisty z zakresu laryngologii, a także szereg badań diagnostycznych. Pomocne może być wykonanie tomografii komputerowej, badania polisomnograficznego lub badania sprawdzającego drożność przewodów nosowych.

"Czy ja też chrapię w nocy"? Jakie są objawy chrapania?

W niektórych przypadkach chrapanie jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego. To dość poważne zaburzenie, w wyniku którego u chorego dochodzi do zatrzymania oddychania w czasie snu nawet na kilkanaście sekund. Sytuacji tej nie wolno bagatelizować, bowiem skutkuje ona spadkiem stężenia tlenu we krwi, a co za tym idzie - groźnymi konsekwencjami.

Jeśli zauważasz u siebie takie objawy jak: spadek koncentracji, suchość w gardle, chrypkę, ból głowy, spadek libido, a także skłonności do drzemek w ciągu dnia, zastanów się nad koniecznością konsultacji lekarskiej. Obturacyjny bezdech senny prowadzi bowiem do ciężkich powikłań, wśród których możemy wymienić:

  • udar mózgu;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • zawał;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • cukrzycę;
  • chorobę wieńcową;
  • w skrajnych przypadkach - śmierć.

Co na chrapanie? Jak przestać chrapać? Sprawdź domowe sposoby

Leczenie chrapania uwarunkowane jest oczywiście od jego przyczyny. Jeśli chrapanie nie jest objawem żadnej poważnej choroby, osoba chrapiąca śmiało może wdrożyć u siebie domowe sposoby na chrapanie. Przede wszystkim należy unikać spania na wznak, a przyzwyczaić się do przybierania innych pozycji podczas snu - na brzuchu lub na boku. Pomocna może się także okazać zmiana poduszki, na dopasowaną do kształtu naszej głowy.

Skuteczne sposoby na chrapanie to również: rezygnacja z picia alkoholu tuż przed pójściem spać, dopasowanie odpowiedniej diety - spożywanie lekkich kolacji najpóźniej na dwie godziny przez planowanym snem, a także rezygnacja z palenia papierosów.

Innym domowym sposobem na chrapanie jest stosowanie aromatów zapachowych, które zapewnią spokojny sen. Możemy tutaj wymienić m.in. mentol, miętę czy eukaliptus. Wybrany olejek eteryczny rozpylamy w pobliżu łóżka lub bezpośrednio na pościel i możemy cieszyć się spokojnym snem.

Zaskoczeniem dla wielu osób w kwestii tego, co może pomóc na chrapanie, są także ćwiczenia wzmacniające mięśnie szczęki, szyi oraz języka. Dzięki nim mięśnie będą silniejsze, nie będzie dochodzić do ich intensywnego wiotczenia, a co za tym idzie - chrapanie zostanie zniwelowane.

Jak leczyć chrapanie? Jakie zabiegi pomogą?

Jeśli jednak domowe sposoby na chrapanie nie przynoszą pożądanych efektów lub podejrzewamy, że chrapanie może wiązać się z poważnymi chorobami, konieczne może okazać się wdrożenie specjalistycznego leczenia. O tym, która z metod leczenia chrapania zostanie zastosowana zadecyduje już lekarz specjalista.

Najczęściej leczenie chrapania opiera się na zabiegach ambulatoryjnych m.in. z zastosowaniem lasera diodowego. W niektórych przypadkach konieczna może jednak okazać się interwencja chirurgiczna. Inwazyjne zabiegi są stosowane u osób, u których chrapanie wywołane jest nieprawidłowościami w budowie górnych dróg oddechowych.

Więcej o: