Przeważnie trądzik kojarzy nam się z nieestetycznymi pryszczami obejmującymi twarz, ale przypadłość ta może wystąpić także na dekolcie, ramionach czy też właśnie plecach. Warto zaznaczyć, że trądzik to choroba zapalna, a u jej podłoża leży nadprodukcja łoju, bakteryjne zakażenie gruczołów łojowych czy wreszcie zbyt intensywne rogowacenie naskórka znajdującego się w obrębie ujścia wspomnianych już gruczołów łojowych. Wypryski na plecach z reguły są dość bolesne i uciążliwe - jest to spowodowane dużym nagromadzeniem łoju, a także grubszą skórą w tych częściach ciała.
Jak zaznaczyliśmy już wcześniej, trądzik na plecach spowodowany jest nadprodukcją sebum przez gruczoły łojowe. W wyniku nadmiernej ilości łoju ujścia gruczołów zostają zablokowane przez tzw. czopy, co z kolei powoduje kolonizację tych miejsc przez bakterie i w konsekwencji dochodzi do powstania stanu zapalnego. Jakie są jednak przyczyny nadprodukcji łoju? Odpowiadają za to przede wszystkim:
W walce z krostami na plecach bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Warto zainwestować w preparaty do mycia, które w składzie mają naturalne substancje. Dodatkowo raz w tygodniu należy wykonywać peeling skóry pleców, co umożliwi pozbycie się zrogowaciałego naskórka. W przypadku trądziku na plecach możemy zastosować peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste.
Bardzo ważne jest też odpowiednie nawilżenie skóry pleców. W tym celu możemy wybrać preparaty z alantoiną, kwasem hialuronowym, mocznikiem lub panthenolem. Warto zastosować również preparaty o działaniu antybakteryjnym. Pomocne będą tutaj kosmetyki z retinolem, kwasami BHA i AHA.
Aby ograniczyć nadmierną potliwość pleców, powinniśmy też zwracać uwagę na dobór garderoby. Wybierajmy ubrania z naturalnych tkanin, unikajmy obcisłych koszul czy koszulek. Zrezygnujmy także z noszenia plecaków.
Aby skutecznie zwalczyć trądzik na plecach, powinniśmy też:
Jeśli jednak zmiana stylu życia i stosowanie się do powyższych zasad nie przynosi poprawy i wypryski na plecach wciąż się pojawiają, powinniśmy jak najszybciej skorzystać z pomocy dermatologa. Specjalista dobierze odpowiednie leczenie, które regularnie stosowane zapewni poprawę stanu naszej skóry.
W przypadku zmian trądzikowych dermatolodzy zalecają zarówno leczenie miejscowe jak i doustne zazwyczaj oparte na preparatach zawierających w swoim składzie witaminę A. Niekiedy konieczna może okazać się antybiotykoterapia lub zastosowanie terapii hormonalnej. O wyborze odpowiedniego sposobu leczenia farmakologicznego decyduje lekarz.