Zatrzymywanie wody w organizmie - czym się objawia? Jakie są przyczyny? Jak temu zaradzić? [PORADNIK]

Wiele osób doświadcza objawów takich jak obrzęk nóg oraz kostek, obrzęk palców dłoni czy też widocznie opuchnięte powieki. Przyczyną takiego stanu jest zatrzymywanie się wody w organizmie. Co powoduje, że woda gromadzi się w naszych tkankach, czym może to skutkować i wreszcie, jak zapobiec takim sytuacjom?

Dorosły człowiek w około 70% składa się z wody. Nie da się zaprzeczyć, że substancja ta jest niezwykle ważna dla naszego życia. Wszędzie słyszymy bowiem informacje o tym, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie. Dzięki wodzie w naszym organizmie mogą zachodzić różnorodne reakcje biochemiczne, odbywa się transport substancji czy wreszcie oczyszczanie organizmu z toksyn. Jednak niekiedy dochodzi do sytuacji, w której woda w nadmiernych ilościach zatrzymywana jest w naszym organizmie, co nie jest dobrym sygnałem.

Zobacz wideo Pijesz za mało wody? Takie mogą być konsekwencje

Zatrzymanie wody w organizmie - jakie są przyczyny takiego stanu?

Zatrzymywanie wody w organizmie bardzo często spowodowane jest niedostateczną jej podażą. Organizm "jest w obawie", że nie otrzyma kolejnych porcji wody, a więc zatrzymuje wszystko, co pozyskał do tej pory. Przypomnijmy, że dorosła osoba powinna wypijać nie mniej niż 2 litry wody dziennie. Oczywiście zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników takich jak m.in. płeć, waga, masa ciała, aktywność fizyczna czy stan ogólny. Więcej wody powinniśmy wypijać również w czasie upałów, a także podczas choroby, ciąży, wzmożonego wysiłku fizycznego czy karmienia piersią.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie to ponadto:

 • zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz kortykosteroidów;
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
 • zażywanie leków wpływających na retencję jonów sodu;
 • nieprawidłowa dieta - m.in. stosowanie dużej ilości soli kuchennej, częste sięganie po alkohol, słone przekąski, gotowe potrawy i konserwy mięsne;
 • siedzący tryb życia;
 • wysokie temperatury powietrza;
 • alergie;
 • niewydolność serca, nerek, wątroby;
 • choroby płuc.

Zatrzymywanie wody w organizmie przed okresem

Za zatrzymywanie wody w organizmie odpowiadają także zmiany hormonalne. Dotyczy to szczególnie kobiet. Chyba każda z pań chociaż raz zauważyła, że tuż przed oczekiwaną miesiączką jej ciało jest nieco opuchnięte, a waga pokazuje wyższą wartość. To zupełnie normalne i jest to związane z działaniem progesteronu, którego stężenie we krwi zwiększa się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

Objawy zatrzymania wody w organizmie - na co zwrócić uwagę?

Oczywiście jednym z najbardziej charakterystycznych objawów są widoczne gołym okiem obrzęki. Najczęściej dotyczą one kończyn dolnych - pacjent skarży się np. na to, że pod koniec dnia uciskają go buty. Jednak obrzęki dotyczyć mogą także innych części ciała, w szczególności palców u rąk, nadgarstków czy powiek. Dodatkowymi objawami, jakie mogą się pojawić w wyniku zatrzymywania się wody w organizmie są:

 • bóle głowy;
 • uczucie ciężkich nóg;
 • zwiększona masa ciała;
 • uczucie sztywnych stawów;
 • cellulit.

Zatrzymywanie wody w organizmie - jak sobie pomóc? Pij więcej wody, zadbaj o ruch

Oczywiście jedną z najłatwiejszych metod radzenia sobie z zatrzymywaniem wody w organizmie jest odpowiednia podaż płynów. Jak już wspomniano wcześniej, niezbędne jest wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie, a w niektórych sytuacjach konieczne jest zwiększenie podaży wody. Dodatkowo warto także zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, szczególnie spontanicznego. Wybierajmy częściej schody zamiast windy, zróbmy sobie krótki spacer, zamiast wszędzie jeździć komunikacją miejską czy autem lub nawet spontanicznie tańczmy do ulubionej piosenki. Te wszystkie aktywności przyczynia się do poprawy naszego zdrowia, a także samopoczucia.

Nie wolno także zapominać o zdrowej, zbilansowanej diecie. Jeśli notorycznie widzimy u siebie objawy zatrzymywania się wody w organizmie warto jest dokładnie przeanalizować nasze przyzwyczajenia żywieniowe i zastanowić się, czy przypadkiem nie spożywamy zbyt dużej ilości soli. Zrezygnujmy z dosalania kanapek na talerzu, solenia sałatek i frytek oraz używania gotowych bulionów czy mieszanek przypraw. Zamiast soli wybierajmy zioła, które wzbogacą smak naszych potraw. Wyeliminujmy z diety słone przekąski takie jak popcorn, chipsy czy paluszki, a także gotowe dania i konserwy.

W aptekach dostępne są także tabletki, które pomagają pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Te dostępne bez recepty mają w swoim składzie przeważnie mieszankę substancji o naturalnym pochodzeniu, a doświadczony farmaceuta bez problemu doradzi nam preparat dostosowany do naszych potrzeb.

Czy zatrzymanie wody w organizmie jest niebezpieczne?

Na szczególną uwagę zasługują osoby, które mimo stosowania zdrowej diety, odpowiedniego nawodnienia organizmu, a także aktywności fizycznej nadal skarżą się na zatrzymanie wody w organizmie. W takich sytuacjach niezbędna jest konsultacja lekarska. Dlaczego?

Jak zaznaczono już wcześniej, przyczyną zatrzymywania wody w organizmie mogą być także choroby serca, nerek, wątroby oraz płuc. Taki stan bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej i odpowiedniej diagnostyki. W zależności od rozpoznania lekarz zaleci nam odpowiednie leki, które nie tylko pomogą usunąć nadmiar wody z organizmu, ale przede wszystkim będą wykazywać działanie terapeutyczne w stosunku do choroby, jaka została zdiagnozowana.

Więcej o: