Migrena - objawy, przyczyny i fazy. Z tą chorobą zmagają się miliony Polaków

Nie ma chyba wśród nas osoby, która chociaż raz nie doświadczyła bólu głowy. Ból ten może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, które niekiedy są bardzo prozaiczne. Głowa może nas boleć m.in. z przemęczenia, odwodnienia, z powodu przebywania zbyt długo w głośnym pomieszczeniu czy z powodu stresu. Bardzo często ból głowy wskazuje na migrenę, na którą w Polsce choruje nawet 8 milionów osób. Czym jest ta choroba, jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Ból głowy ustępuje zwykle po zażyciu leków przeciwbólowych, wyciszeniu się czy odpoczynku. Nierzadko jednak może być on objawem poważnych i przewlekłych chorób.

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Migrena - co to za choroba? Dotyka nawet osoby przed czterdziestką

Migrena to bardzo często występująca choroba neurologiczna. Zgodnie z raportem "Społeczne znaczenie migreny z perspektywy zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia" Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH) z 2019 r., w Polsce z migreną zmaga się nawet 3,6 miliona osób, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety. "Łącznie z osobami, u których można rozpoznać migrenę prawdopodobną jest to ponad 8,1 miliona osób" - czytamy. Większość osób chorujących na migrenę zaznacza, że pierwszego napadu migrenowego doznały jeszcze przed ukończeniem 40. roku życia.

Do dziś nie ustalono jednoznacznie przyczyn migreny, ale wskazuje się, że choroba ta ma podłoże genetyczne, a czynnikami predysponującymi do jej wystąpienia są także zaburzenia hormonalne i stres. Migrena bywa często bagatelizowana, a chorujące na nią osoby są przez innych uważane za nadmiernie użalające się nad sobą lub hipochondryków. Jest to jednak nieodpowiednie podejście. Przewlekłe migreny mogą bowiem występować u chorych nawet przez 15 dni w miesiącu. Trzeba podkreślić, że bóle migrenowe mogą skutecznie wykluczyć chorującą osobę z aktywności zawodowej i życia społecznego.

Migrena - przyczyny choroby

Jak wspomniano wcześniej, uznaje się dziś, że migrena ma przede wszystkim podłoże genetyczne. Mowa tutaj o predyspozycji do - silniejszych niż u innych osób - reakcji neuronaczyniowych, co jest uwarunkowane genetycznie. Jednak wśród przyczyn choroby można wymienić także inne czynniki, takie jak:

  • zbyt długie przebywanie w głośnym otoczeniu;
  • zmęczenie;
  • głód;
  • zbyt mało lub zbyt dużo snu;
  • zmiany ciśnienia atmosferycznego;
  • zmiany hormonalne;
  • leki - takie jak np. nitrogliceryna;
  • pokarmy oraz napoje, m.in. czekolada, ostre przyprawy, tłuste mięsa, alkohol.

Jakie są objawy migreny? Jest pięć faz

Objawy migreny możemy podzielić na pięć faz, a są to:

  1. faza zwiastunów;
  2. aura;
  3. faza bólu głowy;
  4. faza ustępowania bólu
  5. faza ponapadowa.

Jakie charakterystyczne objawy mają poszczególne fazy migreny?

W fazie zwiastunów chory może narzekać na zaburzenia koncentracji, znużenie, ziewanie, zaparcia, zaburzenia pragnienia i łaknienia, gorszy nastrój. Dodatkowo może wystąpić pobudzenie i uczucie sztywnienia szyi. Następnie u osób chorujących na migrenę występuje aura - ten etap może pojawić się samodzielnie, a może mu towarzyszyć ból głowy. Aura charakteryzuje się m.in. odczuwaniem przez chorego zaburzeń w polu widzenia, mroczkami czy mętami przed oczami, zniekształceniami obrazu, problemami z wysłowieniem się, zaburzeniami motoryki czy parestezjami. W fazie bólu głowy charakterystyczna jest także nadwrażliwość na światło, wzmożone odczuwanie bólu czy nudności.

Atak migrenowy najczęściej ustępuje po kilku godzinach, ale w fazie ustępowania bólu chory nadal może odczuwać nadwrażliwość na dźwięki i światło, a dodatkowo pojawić się może zmęczenie, rozdrażnienie, senność i zaburzenia koncentracji. W fazie ponapadowej z kolei chory odczuwa niepokój w oczekiwaniu na kolejny napad migreny.

Przeważnie napady migrenowe trwają od czterech do 72 godzin, ale jak zostało wspomniane już wcześniej, niekiedy chorzy doświadczają nawet 15 serii napadów migreny w miesiącu. Jak podają dane statystyczne, 75% osób chorujących na migrenę zmaga się z napadami maksymalnie trzy razy w miesiącu, a pozostałe 25% chorych deklaruje, że bóle migrenowe występują u nich częściej.

Migrena - leczenie. Jakie metody są skuteczne w walce z tą chorobą?

Wielu z nas leczenie bólu głowy kojarzy się z doraźnym przyjmowaniem tabletek przeciwbólowych, które pomagają zwalczyć ból. I faktycznie farmakologiczne leczenie doraźne jest jednym ze sposobów walki z migreną. Jednak u osób chorujących na opisywaną chorobę stosuje się także leczenie profilaktyczne. W tym celu chorym podaje się leki, które mają za zadanie zmniejszyć liczbę, a także siłę napadów migreny. Stosuje się takie środki jak propranolol czy topiramat.

Oprócz leczenia farmakologicznego zalecana jest także zmiana stylu życia: ograniczenie stresu, zmiana diety, wdrożenie regularnej aktywności fizycznej czy przestrzeganie higieny snu. Jak podaje literatura medyczna, w leczeniu migreny pomóc może także skorzystanie z terapii behawioralnej, podczas której pacjent nauczy się technik relaksacyjnych i sposobów radzenia sobie ze stresem.

Pamiętajmy jednak, że jeśli cierpimy na silne i nawracające bóle głowy, konieczna jest konsultacja lekarska. Specjalista zdiagnozuje przyczynę bólu i dobierze leczenie, które umożliwi nam normalne funkcjonowanie.

Więcej o: