Trening w upale? To nie dla każdego. Lekarze apelują, by te osoby powstrzymały się od wysiłku fizycznego w gorące dni

Dbając o formę i zdrowie nie chcemy rezygnować z treningów nawet latem. Niestety wysokie temperatury na zewnątrz tworzą niekorzystne warunki, szczególnie dla pewnych grup osób. Lekarze apelują, by w takie dni zadbać o sylwetkę w inny sposób, lub zrobić sobie dzień wolny od sportu.

Ćwiczenie w upale to nie lada wyzwanie nawet dla osób trenujących od lat, będących w kwiecie wieku. Niestety, ta forma aktywności nie jest wskazana, gdy borykamy się z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi. Wysokie temperatury wraz z wysoką wilgotnością powietrza potrafią być bardzo niebezpieczne i uciążliwe nawet przy spokojnym spacerze. Kto więc powinien wstrzymać się od sportu w upalne dni? Lekarze są jednogłośni. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Detoks to dobry pomysł? Odpowiedź nie jest oczywista

Gdy na termometrze ponad 30 stopni, lepiej zostań w domu

Choć nie zawsze jest to możliwe, w trakcie największych upałów lepiej pozostać w chłodzonym pomieszczeniu, szczególnie jeśli wyjście na zewnątrz nie jest koniecznością związaną z opieką nad pupilem czy obowiązkami zawodowymi. Doktor Adam Staroń w rozmowie z dziennikarzami Radio Zet wymienił, kto nie powinien uprawiać sportu podczas gorących, letnich dni, oraz jak chronić się przed przegrzaniem.

Przede wszystkim z takiej aktywności fizycznej powinny zrezygnować osoby cierpiące na choroby układu naczyniowo-sercowego. Pacjenci z chorobami serca, zbyt wysokim ciśnieniem i po wszelkich operacjach powinni zrezygnować z wysiłku w trakcie upałów. Jeśli zaś za wszelką cenę chcą się poruszać w ciągu dnia, najlepszą porą na sport będą wczesne poranki lub późne wieczory, kiedy temperatura znacząco spada, a słońce nie świeci tak mocno jak w południe.

Kiepskim pomysłem będzie również uprawianie sportu w upale przez osoby starsze lub po operacjach i zabiegach. Wysoka temperatura tworzy bardzo trudne warunki dla ludzkiego organizmu. Spada wówczas nasza wydolność, a ciało może mieć problem, by odprowadzać ciepło. Dzieje się tak, gdy wilgotność powietrza jest bardzo duża i otoczenie nie "przyjmuje" potu, który odpowiedzialny jest za chłodzenie organizmu.

Jakich zasad przestrzegać? W upale zawsze pamiętaj o tych dwóch rzeczach

Niezależnie od tego, czy wychodzimy na trening, spacer z psem, czy przechadzkę do sklepu, w upale obowiązują konkretne zasady, które chronią nasze zdrowie. Przede wszystkim należy się nawadniać. Regularne picie wody, a najlepiej wody z elektrolitami to absolutna podstawa. W trakcie gorących dni zapotrzebowanie na płyny wzrasta, dlatego powinniśmy pić około 3 litrów dziennie, a osoby trenujące nawet więcej. 

O czym jeszcze należy pamiętać? Oczywiście o nakryciu głowy. Będzie nas ono chronić przed przegrzaniem głowy, a także przed wystąpieniem udaru cieplnego, który jest już bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Warto jednak całkowicie usunąć się w cień, lub spędzić czas w klimatyzowanym pomieszczeniu jeśli podczas upałów doskwierają nam zawroty głowy, nudności, przyspieszone bicie serca lub ogólne osłabienie. Szczególnie latem powinniśmy podchodzić do swojego ciała z należytą empatią. Do tego warto pamiętać, że kilka straconych treningów jest lepsze, niż utracone zdrowie w efekcie wysiłu w upale.

Więcej o: