Podwyższona glukoza we krwi. Co jeść, żeby cukier wrócił do normy?

Jakikolwiek poziom glukozy we krwi powyżej docelowego zakresu jest groźny dla organizmu. Nie można lekceważyć nawet niewielkich odstępstw od normy. Co zrobić, aby trzymać cukier w normie?

Poziom cukru we krwi wynoszący 180 mg/dl i więcej (hiperglikemia) to stan szkodliwy dla organizmu, a wynik wynoszący 300 mg/dl lub więcej jest już niebezpieczny dla życia. Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się ze swoim lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki

Groźnym powikłaniem cukrzycy typu 1 jest tak zwana cukrzycowa kwasica ketonowa. To stan zagrażający życiu, wymagający jak najszybszej pomocy lekarskiej. Objawy kwasicy ketonowej to ketony w moczu, dezorientacja, mdłości, duszność, ból brzucha, wymioty, oddech pachnący owocami. Ketony to substancje chemiczne produkowanymi w wątrobie i wykorzystywanymi jako źródło energii, są produkowane kiedy w organizmie nie ma wystarczającej ilości insuliny.

Przy cukrzycy typu 2 kwasica ketonowa zdarza się o wiele rzadziej. Ale tym chorym nadal grozi hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi, wymagający przyjęcia insuliny lub innego leku przeciwcukrzycowego i podjęcia określonych działań.

Jakie są oznaki wysokiego poziomu cukru we krwi? Po pierwsze, odczuwamy duże pragnienie, często oddajemy mocz (wielomocz), a dzieje się tak dlatego, że organizm próbuje się pozbyć nadmiaru cukru poprzez intensywne wydalanie go przez nerki. Pragnieniu towarzyszy uczucie suchości w ustach, zmęczenie, ospałość oraz rozdrażnienie i dyskomfort. Możemy mieć zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie) albo nudności i bóle głowy czy duszności.

Jak szybko obniżyć poziom cukru we krwi?

Jeśli masz podwyższony poziom cukru we krwi i chcesz go szybko obniżyć, spróbuj trochę poćwiczyć lub wyjść na spacer. Wysiłek fizyczny spowoduje, że organizm wykorzysta więcej glukozy jako źródła energii. Jednak jeśli poziom cukru we krwi przekracza 240 mg/dl, należy zbadać mocz na obecność ciał ketonowych. W takiej sytuacji nie wolno nam ćwiczyć, ponieważ może to spowodować jeszcze większą hiperglikemię.

Trzeba też zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepiej jest wolno wypić szklankę czystej wody. - W przypadku epizodu ciężkiej hiperglikemii woda i inne niesłodzone płyny mogą pomóc nerkom wypłukać nadmiar cukru z moczem. Chociaż może nie być tak szybki jak szybko działająca insulina lub ćwiczenia fizyczne, może pomóc w osiągnięciu bezpiecznego poziomu cukru we krwi - radzą eksperci.

Nie ma żadnego pokarmu, który by natychmiast obniżył poziom cukru we krwi. Można jednak z czasem poprawić zdolność organizmu do zarządzania glukozą, jedząc produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak:

  • chleb pełnoziarnisty
  • owsianka
  • rośliny strączkowe
  • większość orzechów i nasion (unikaj orzechów nerkowca i orzechów makadamia)
  • większość owoców (unikaj ananasa i melona)
  • słodkie ziemniaki i bataty
  • tłuste ryby, takie jak łosoś i dorsz
  • jogurt

Możemy zatem obniżyć poziom cukru we krwi za pomocą szybko działającej insuliny, przyjmowania pominiętych dawek leków doustnych, ćwiczeń fizycznych i dbałości o odpowiednie nawodnienie organizmu (picia wody).

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)
Więcej o: