WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że prawie dwa miliardy ludzi na świecie boryka się z nadwagą lub otyłością, a cztery miliony osób rocznie umiera z tego powodu. Naukowcy od wielu lat starają się ustalić, co wpływa na trudność w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ustalili, że oprócz czynników genetycznych, metabolicznych i hormonalnych oraz stylu życia, wpływ ma również podwzgórze.
Podwzgórze to niewielka (rozmiarów migdała), struktura mózgu zlokalizowana w międzymózgowiu. Odpowiada m.in. za sterowanie ośrodków sytości i głodu, które rządzą apetytem i decydują, czy jesteśmy głodni, czy najedzeni. Najnowsze wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Cambridge sugerują, że u osób z nadwagą i otyłością działanie podwzgórza jest zaburzone.
Dr Stephanie Brown wraz z zespołem współpracowników wykorzystała w swoich badaniach algorytm, który przeanalizował skany mózgu rezonansem magnetycznym (MRI) pobrane od 1351 młodych osób z różnym BMI (indeksem masy ciała). W porównaniu danych okazało się, że podwzgórze było znacznie większe u osób z nadwagą i otyłością, a mniejsze u osób stosunkowo szczupłych.
Różnice były najbardziej zauważalne w ośrodkach kontrolujących apetyt. Badacze nie ustalili jednak z całkowitą pewnością, czy zmiany strukturalne w mózgu były przyczyną, czy konsekwencją nieprawidłowej masy ciała. Wcześniejsze badania przeprowadzone na myszach wykazały, że dieta wysokotłuszczowa powoduje zapalenie podwzgórza, co w dalszej kolejności może przyczyniać się do rozwoju insulinooporności i otyłości.
"Jeśli to, co widzimy u myszy, dotyczy ludzi, to stosowanie diety bogatej w tłuszcze może wywołać zapalenie naszego ośrodka kontroli apetytu. Z czasem zmieniłoby to naszą zdolność do określania, kiedy zjedliśmy wystarczająco dużo i jak nasz organizm przetwarza cukier we krwi, co dalej prowadziłoby do przybrania na wadze" - stwierdziła dr Brown w konkluzjach badania.
Badacze są zdania, że stan zapalny podwzgórza może powodować zwiększenie jego objętości, a w konsekwencji tłumaczyć, dlaczego osoby borykające się z nadmierną masą ciała mają zaburzone uczucie łaknienia i sytości. Choć podwzgórze odgrywa wielką rolę w kontrolowaniu apetytu, to tajniki mózgu w tym zakresie dalej stanowią pole do zaawansowanych badań.
Zespół naukowców wierzy, że konieczne są dalsze badania, które potwierdzą, czy większe podwzgórze wynika z nadwagi i otyłości, czy też osoby z większym podwzgórzem są po prostu predysponowane do spożywania większej ilości jedzenia. Badacze nie wykluczają również, że oba czynniki mogą zachodzić jednocześnie.
Profesor Paul Fletcher, główny autor badania, powiedział: "Mamy nadzieję, że przyjmując to nowe podejście do analizy skanów mózgu w dużych zbiorach danych, będziemy mogli dalej rozszerzyć tę pracę na ludzi, ostatecznie wiążąc subtelne strukturalne odkrycia mózgu ze zmianami apetytu i jedzeniem oraz generując pełniejsze zrozumienie otyłości". Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl