Myśli samobójcze najczęściej są konsekwencją depresji. Gdzie szukać pomocy w kryzysie emocjonalnym?

Myśli samobójcze to najczęściej konsekwencja depresji, z którą zmaga się coraz więcej osób w różnym wieku. Kluczowe jest odpowiednio szybkie zdiagnozowanie problemu oraz zgłoszenie się po pomoc, która pozwoli na wyjście z emocjonalnego dołka. Dowiedz się, czym charakteryzuje się osoba z myślami samobójczymi i jak wygląda pomoc osobom, które mają tendencje samobójcze.

Myśli samobójcze ICD 10 - klasyfikacja

Myśli samobójcze to coraz częstszy problem nie tylko wśród dorosłych, ale także wśród młodzieży, a nawet dzieci. Jaką definicję mają myśli samobójcze? ICD 10 klasyfikuje je jako "inne objawy i dolegliwości dotyczące stanu emocjonalnego". Myśli samobójcze pojawiają się w przebiegu różnych zaburzeń psychicznych, w tym m.in.:

  • zaburzeń depresyjnych,
  • zaburzeń osobowości
  • choroby dwubiegunowej.

Myśli samobójcze są bardzo niebezpieczne dla osób, które się im poddają, ponieważ mogą pociągnąć za sobą dalsze konsekwencje. Osoba, która miewa myśli samobójcze, może wykazywać tendencję do samookaleczenia, ale także do podejmowania prób samobójczych. Bardzo ważne jest zatem, aby nie lekceważyć problemu i zwracać uwagę na każdy niepokojący objaw. Zaalarmować powinno zwłaszcza nagłe zainteresowanie tematyką śmierci i samobójstw. 

ICD 10 - myśli samobójcze a próby samobójcze

Czym są próby samobójcze, zgodnie z klasyfikacją ICD 10? Myśli samobójcze, a próby samobójcze to dwa odrębne pojęcia. Myśli samobójcze to rozważania, przemyślenia, czy fantazje na temat śmierci i samobójstwa. Myśli samobójcze nie muszą znaleźć ujścia w rzeczywistości, a mogą pozostać jedynie w głowie, choć oczywiście ich pojawienie się jest równie niepokojące i nie powinno zostać zbagatelizowane. Próby samobójcze, według klasyfikacji ICD 10, znajdują się w kategorii "zamierzonego samouszkodzenia". Oznacza to, że osoba, mająca próbę samobójczą kierowała się zamiarem pozbawienia się życia, a w zależności od metody samookaleczenia, w historii choroby pacjenta stosuje się różne oznaczenia użytej metody samookaleczenia m.in. przez zatrucie, postrzał, użycie ostrego narzędzia itd.

Tendencje samobójcze — dlaczego są tak niebezpieczne?

Tendencje samobójcze są bardzo niebezpiecznym stanem. Zgodnie z definicją, tendencje samobójcze to prawdziwe pragnienie odebrania sobie życia. Od myśli samobójczych różni się tym, że jest — można powiedzieć — kolejnym krokiem mającym przybliżyć do odebrania sobie życia. Myśli samobójcze mają nieco inny wymiar, ponieważ mogą zamknąć się jedynie w głowie i koncentrować się na rozważaniach "co by było, gdyby".  Oczywiście — jak już wiemy — wcale nie musi tak być, a pojawienie się myśli samobójczych zawsze należy traktować bardzo poważnie. Zarówno tendencje samobójcze, jak i myśli samobójcze są równie niebezpieczne, dlatego zawsze warto starać się być wyczulonym na każde niepokojące zachowanie. Tendencje samobójcze dotykają przede wszystkim osoby, które są tak mocno przytłoczone problemami, że nie widzą sensu dalszego życia i uważają, że przez samobójstwo uwolnią się od bólu i cierpienia. 

Zobacz wideo Przyjaźń, depresja, sieć i przemoc w oczach zetek. Sprawdźcie specjalny odcinek "Dlaczego".

Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi? 

Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi? Kluczową jest przede wszystkim właściwa postawa wobec osoby, która mierzy się z kryzysem emocjonalnym. Niezbędne jest otoczenie osoby z myślami samobójczymi odpowiednim wsparciem mentalnym, dzięki któremu poczuje, że nie jest sama ze swoim problemem, a obok jest ktoś, kto ją rozumie i poda pomocną dłoń. Bycie obok to jedna z form pomocy, ale nie należy zapominać, że w przypadku kryzysów emocjonalnych niezbędna jest fachową pomoc specjalistów. Nie bagatelizowanie problemu i zapewnienie dostępu do pomocy psychologicznej — to również formy wsparcia i pomocy osobie z myślami samobójczymi. 

"Mam myśli samobójcze", czyli gdzie szukać pomocy

"Mam myśli samobójcze" - uzmysłowienie sobie powagi tego problemu, może stanowić pierwszy krok do poszukiwania pomocy, która pozwoli na wyjście z emocjonalnego dołka. Osoby, które potrzebują wsparcia, mogą skorzystać z bezpłatnych infolinii, które są otwarte dla potrzebujących o każdej porze dnia i nocy. Gdzie szukać pomocy? Jeżeli nie radzisz sobie z problemami, zawsze warto sięgnąć po pomoc w postaci możliwości porozmawiania z kimś, kto Cię nie oceni, a na pewno okaże wsparcie i zrozumienie dla Twojej sytuacji. Rozmowa potrafi zdziałać bardzo wiele, a otwarcie się na drugą osobę pomoże w zrzuceniu z siebie swoich lęków, niepewności i frustracji. Jeżeli czujesz, że jesteś w kryzysie emocjonalnym, możesz skorzystać z następujących telefonów zaufania:

  • 800 70 2222 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
  • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz skorzystać z Kryzysowego Telefonu Zaufania [LINK: Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123] pod numerem 116 123. Na stronie liniawsparcia.pl [LINK: Strona główna - Centrum Wsparcia] znajdziesz też listę organizacji prowadzących dyżury telefoniczne specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, pomocy dzieciom i młodzieży czy ofiarom przemocy.

Zobacz też: Lekarz o "rankingach psychotropów": To nie depresja popycha tych ludzi do tworzenia filmików

Więcej o: