Opuchlizna po wyrwaniu zęba może pojawić się już kilka godzin po zabiegu. Jak sobie z nią poradzić?

Opuchlizna po wyrwaniu zęba może pojawić się już w kilka godzin po zabiegu i utrzymywać kilka dni. Jest to naturalna konsekwencja zabiegu stomatologicznego, niekiedy jednak towarzyszą jej nietypowe objawy, które powinny nas zaalarmować. Dowiedz się, jak zmniejszyć dyskomfort wynikający z opuchlizny po wyrwaniu zęba.

Opuchlizna po wyrwaniu zęba — kiedy się pojawia, jak wygląda i jak długo się utrzymuje?

Opuchlizna po wyrwaniu zęba może pojawić się w różnym czasie. U niektórych osób występuje już w kilka godzin po zabiegu, u innych natomiast — nawet następnego dnia. Opuchlizna po wyrwaniu zęba jest naturalną reakcją organizmu na przeprowadzony zabieg, dlatego jej wystąpienie nie powinno wzbudzać niepokoju, chyba że towarzyszą jej inne nietypowe objawy. Opuchlizna po wyrwaniu zęba towarzyszy procesowi gojenia, dlatego utrzymuje się ona przez kilka dni, dając w tym czasie szansę organizmowi na regenerację i powrót do zdrowia. Warto wiedzieć, że opuchlizna po wyrwaniu zęba może zwiększać się w ciągu ok. 2-3 dni od zabiegu. Następnie zaczyna powoli zmniejszać swoją objętość i pozwala wrócić do pierwotnego stanu. Przy regeneracji i powrocie do zdrowia, bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny. Dzięki temu proces gojenia rany może się znacznie przyspieszyć i dzięki temu zmniejszyć czas rekonwalescencji.  

Ile czasu schodzi opuchlizna z zęba? Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Ile czasu schodzi opuchlizna z zęba? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy organizm jest inny i jego reakcja na zabieg również może przebiegać odmiennie. Przyjmuje się jednak, że opuchlizna po wyrwaniu zęba może utrzymywać się nawet przez 5-7 dni. Warto zaznaczyć, że jeżeli oprócz opuchlizny w miejscu zabiegu, pojawiają się także inne nietypowe objawy, to powinno to zwrócić naszą uwagę, ponieważ może się okazać, że będziemy potrzebować pilnej interwencji lekarskiej. O jakie niepokojące objawy chodzi? Wśród nich możemy wymienić m.in.:

  • wystąpienie wysokiej temperatury
  • ropna wydzielina z jamy ustnej
  • obfite krwawienie kilka dni po zabiegu (w tym czasie krwawienie powinno już ustępować)
  • nieprzyjemny zapach z ust, który może świadczyć o rozwijającym się zakażeniu
  • zwiększanie się opuchlizny po trzecim dniu od zabiegu i brak reakcji organizmu na środki przeciwbólowe
Zobacz wideo Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Opuchlizna po wyrwaniu ósemki — jakie środki zapobiegawcze warto zastosować?

Opuchlizna po wyrwaniu ósemki może być bardziej uciążliwa ze względu na rozmiar zęba oraz jego położenie w sąsiedztwie nerwu językowego. Opuchliznę po wyrwaniu ósemki należy jednak traktować tak samo, jak w przypadku każdego innego zęba. Warto zastosować środki zapobiegawcze, które pozwolą na zmniejszenie przykrych dolegliwości bólowych oraz umożliwią szybszy powrót do zdrowia. W pierwszej kolejności można zastosować zimny okład na opuchnięte miejsce, ale warto wiedzieć, że ten sposób znajduje zastosowanie tylko na początku tj. w ciągu pierwszych dwóch dni po zabiegu. Jednym ze sposobów na pielęgnację rany po usunięciu ósemki, jest zastosowanie naparu z szałwii bądź rumianku. Ostudzonym naparem należy bardzo delikatnie płukać jamę ustną. Należy przy tym mieć na uwadze, aby unikać gwałtownych ruchów, a płukanie jamy ustnej ograniczyć jedynie do delikatnych ruchów głowy. Płukankę należy stosować 3-4 razy dziennie. Do płukania jamy ustnej sprawdzi się także sól fizjologiczna.   

Chirurgiczne usuwanie ósemek opuchlizna — zasady postępowania

Jak postępować, jeżeli przeszliśmy chirurgiczne usuwanie ósemek? Opuchlizna to naturalny objawy organizmu, który towarzyszy zabiegowi usunięcia zębów, zwłaszcza trzonowych. Bezpośrednio po zabiegu, opuchlizna nie osiąga jeszcze swojego maksymalnego rozmiaru, ale można wówczas zastosować pewne środki zaradcze. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej zimny okład, który można przykładać do opuchniętego miejsca np. przez ściereczkę lub inny materiał ochronny. Warto również znać zasady postępowania w ciągu pierwszych dni po zabiegu. Należy unikać spożywania środków przeciwbólowych, które w swoim składzie zawierają kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ponieważ może on doprowadzić do nadmiernego rozrzedzenia krwi i w konsekwencji — utrudnić gojenie rany. Mycie zębów wskazane jest po upływie ok. 12 godzin od zabiegu, o ile ustało krwawienie. Należy używać do tego szczoteczki z miękkim włosiem oraz unikać okolicy rany. Posiłki i napoje powinny być spożywane w temperaturze letniej albo chłodne, ponieważ wysoka temperatura może działać niekorzystnie na tworzący się w miejscu rany skrzep.

Zobacz też: Opuchnięte kostki mogą zwiastować poważną chorobę. Kiedy należy się martwić?

Więcej o: