Inhalacje na katar to metoda leczenia domowego, która zapewnia wysoką skuteczność w walce z chorobą. Do przygotowania inhalacji można użyć m.in. olejków eterycznych i ziół. Inhalację na katar można wykonać przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu np. nebulizatora, ale nie jest to warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu w warunkach domowych. Skuteczną inhalację na katar wykonasz także przy użyciu miski z gorącą wodą oraz ręcznika. Inhalacja to proces polegający na wprowadzeniu do układu oddechowego rozproszonych substancji leczniczych, których cząsteczki łatwo rozprzestrzeniają się w nosie i dzięki temu zapewniają wysoką skuteczność działania. Jest to prosty sposób na zminimalizowanie negatywnych skutków przeziębienia i grypy w organizmie. Zaletą inhalacji jest to, że substancja lecznicza dostaje się bezpośrednio do układu oddechowego, dzięki czemu może szybciej zadziałać niż w przypadku preparatów podawanych doustnie. Inhalacje na katar mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci, które zmagają się z uciążliwymi infekcjami.
Z czego inhalacje na katar? Jednym z preparatów najczęściej wykorzystywanych do przygotowywania inhalacji na katar w warunkach domowych, są olejki eteryczne. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z katarem, najlepiej sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego albo olejek tymiankowy. Oba preparaty wykazują działanie antyseptyczne, dlatego ich wykorzystanie w walce z infekcją cechuje się wysoką skutecznością. Olejek tymiankowy wykazuje ponadto właściwości wykrztuśnie, co ma dodatkowe znaczenie w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Skoro wiemy już, z czego inhalacje na katar najlepiej wykonać, pora dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadzić domową inhalację na katar. Do tego celu potrzebna będzie miska z gorącą wodą oraz ręcznik. Do miski z gorącą wodą należy wkropić ok. 15 kropelek olejku eterycznego, a następnie pochylić się nad miską, jednocześnie zakrywając głowę ręcznikiem. Inhalacja polegająca na wdychaniu pary z olejkiem eterycznym powinna trwać kilkanaście minut. Osoby z cerą naczynkową powinny zachować szczególną ostrożność w kontakcie z gorącą parą.
Do inhalacji na katar możesz wykorzystać także zioła. Jakie zioła sprawdzą się najlepiej w walce z zatkanym nosem? Są to pozycje popularne i łatwo dostępne. Dostaniesz je w aptece, sklepie zielarskim albo we własnym ogródku. Do domowej, ziołowej inhalacji na katar najlepiej nadadzą się:
Inhalację przygotowujemy podobnie, jak w przypadku olejków eterycznych. Wystarczy kilka łyżeczek ziół wsypać do miski, zalać wrzątkiem i zasłaniając się ręcznikiem, wdychać parę wydobywającą się z naczynia. Inhalacja również powinna trwać kilka-kilkanaście minut.
Inhalacja na katar dla dzieci sprawdzi się już u najmłodszych. Skuteczność tej metody wzmacnia fakt, że maluchy nie potrafią jeszcze samodzielnie oczyścić nosa, a inhalacje rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu łatwiej się jej można pozbyć np. za pomocą aspiratora. Wykonując inhalacje na katar u najmłodszych z wykorzystaniem miski z gorącą wodą, najlepiej trzymać malucha na kolanach i kontrolować, aby dziecko nie zbliżyło się za bardzo do naczynia, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia śluzówki nosa oraz utrudnienia w prawidłowym oddychaniu.
Zastanawiasz się, z czego inhalacje na katar dla dziecka będą najbardziej skuteczne? Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, inhalacje na katar u dziecka, również można przeprowadzić z wykorzystaniem olejków eterycznych. Oprócz wspomnianego wcześniej olejku tymiankowego skutecznym preparatem na katar będzie także olejek eukaliptusowy. Ma on właściwości przeciwzapalne i napotne, a także wspiera walkę organizmu z kaszlem. Inhalacja na katar dla dzieci może być przeprowadzona także przy wykorzystaniu ziół. Melisa oraz mięta wykazują właściwości rozrzedzające i nawilżające, dlatego skutecznie sprawdzą się podczas infekcji.
Zobacz też: Jak szybko odetkać zatoki z ropy? Już po kilkunastu sekundach poczujesz ulgę