Inhalacje na katar to domowy sposób na zatkany nos. Sprawdź, jak skutecznie walczyć z przeziębieniem

Inhalacje na katar to skuteczny sposób walki z zatkanym nosem, który towarzyszy przeziębieniu organizmu. Domowe metody leczenia są jednym ze sposobów wsparcia leczenia farmakologicznego. Ich skuteczność w walce z chorobą jest duża, dlatego warto poznać sprawdzone sposoby na inhalację na katar, które wykonasz samodzielnie w domu.

Inhalacja na katar — na czym polega ta metoda leczenia? 

Inhalacje na katar to metoda leczenia domowego, która zapewnia wysoką skuteczność w walce z chorobą. Do przygotowania inhalacji można użyć m.in. olejków eterycznych i ziół. Inhalację na katar można wykonać przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu np. nebulizatora, ale nie jest to warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu w warunkach domowych. Skuteczną inhalację na katar wykonasz także przy użyciu miski z gorącą wodą oraz ręcznika. Inhalacja to proces polegający na wprowadzeniu do układu oddechowego rozproszonych substancji leczniczych, których cząsteczki łatwo rozprzestrzeniają się w nosie i dzięki temu zapewniają wysoką skuteczność działania. Jest to prosty sposób na zminimalizowanie negatywnych skutków przeziębienia i grypy w organizmie. Zaletą inhalacji jest to, że substancja lecznicza dostaje się bezpośrednio do układu oddechowego, dzięki czemu może szybciej zadziałać niż w przypadku preparatów podawanych doustnie. Inhalacje na katar mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci, które zmagają się z uciążliwymi infekcjami. 

Z czego inhalacje na katar? Sprawdzone substancje

Z czego inhalacje na katar? Jednym z preparatów najczęściej wykorzystywanych do przygotowywania inhalacji na katar w warunkach domowych, są olejki eteryczne. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z katarem, najlepiej sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego albo olejek tymiankowy. Oba preparaty wykazują działanie antyseptyczne, dlatego ich wykorzystanie w walce z infekcją cechuje się wysoką skutecznością. Olejek tymiankowy wykazuje ponadto właściwości wykrztuśnie, co ma dodatkowe znaczenie w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Skoro wiemy już, z czego inhalacje na katar najlepiej wykonać, pora dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadzić domową inhalację na katar. Do tego celu potrzebna będzie miska z gorącą wodą oraz ręcznik. Do miski z gorącą wodą należy wkropić ok. 15 kropelek olejku eterycznego, a następnie pochylić się nad miską, jednocześnie zakrywając głowę ręcznikiem. Inhalacja polegająca na wdychaniu pary z olejkiem eterycznym powinna trwać kilkanaście minut. Osoby z cerą naczynkową powinny zachować szczególną ostrożność w kontakcie z gorącą parą. 

Zobacz wideo Oczyszczanie nosa noworodka. Położna radzi, jak najlepiej to zrobić

Do inhalacji na katar wykorzystaj także zioła

Do inhalacji na katar możesz wykorzystać także zioła. Jakie zioła sprawdzą się najlepiej w walce z zatkanym nosem? Są to pozycje popularne i łatwo dostępne. Dostaniesz je w aptece, sklepie zielarskim albo we własnym ogródku. Do domowej, ziołowej inhalacji na katar najlepiej nadadzą się:

  • tymianek
  • rumianek pospolity
  • szałwia lekarska
  • podbiał
  • koper włoski
  • rozmaryn

Inhalację przygotowujemy podobnie, jak w przypadku olejków eterycznych. Wystarczy kilka łyżeczek ziół wsypać do miski, zalać wrzątkiem i zasłaniając się ręcznikiem, wdychać parę wydobywającą się z naczynia. Inhalacja również powinna trwać kilka-kilkanaście minut. 

Inhalacja na katar dla dzieci w różnym wieku

Inhalacja na katar dla dzieci sprawdzi się już u najmłodszych. Skuteczność tej metody wzmacnia fakt, że maluchy nie potrafią jeszcze samodzielnie oczyścić nosa, a inhalacje rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu łatwiej się jej można pozbyć np. za pomocą aspiratora. Wykonując inhalacje na katar u najmłodszych z wykorzystaniem miski z gorącą wodą, najlepiej trzymać malucha na kolanach i kontrolować, aby dziecko nie zbliżyło się za bardzo do naczynia, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia śluzówki nosa oraz utrudnienia w prawidłowym oddychaniu.

Z czego inhalacje na katar dla dziecka?

Zastanawiasz się, z czego inhalacje na katar dla dziecka będą najbardziej skuteczne? Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, inhalacje na katar u dziecka, również można przeprowadzić z wykorzystaniem olejków eterycznych. Oprócz wspomnianego wcześniej olejku tymiankowego skutecznym preparatem na katar będzie także olejek eukaliptusowy. Ma on właściwości przeciwzapalne i napotne, a także wspiera walkę organizmu z kaszlem. Inhalacja na katar dla dzieci może być przeprowadzona także przy wykorzystaniu ziół. Melisa oraz mięta wykazują właściwości rozrzedzające i nawilżające, dlatego skutecznie sprawdzą się podczas infekcji.

Zobacz też: Jak szybko odetkać zatoki z ropy? Już po kilkunastu sekundach poczujesz ulgę

Więcej o: