Drożdżyca paznokci to choroba wywołana przez drożdżaki z rodziny Candida, dlatego zamiennie określana jest również jako kandydoza. Zmiany wywołane infekcją grzybiczą dotykają przede wszystkim płytki paznokcia oraz wałów paznokciowych. Choroba rozwija się zwłaszcza w środowisku wilgotnym, dlatego do zakażenia najczęściej dochodzi w takich miejscach, jak baseny, sauny oraz siłownie. Zainfekowany paznokieć zmienia swoją strukturę. Staje się matowy i chropowaty, a także przybiera żółte zabarwienie. Drożdżyca paznokcia charakteryzuje się ponadto stanem zapalnym wałów paznokciowych. Stają się one zaczerwienione, a towarzyszy temu obrzęk oraz ból. Może zdarzyć się również tak, że w przestrzeni między płytką paznokcia a wałem paznokciowym, pojawi się ropa. Osoby zmagające się z drożdżycą paznokcia, narzekają ponadto na świąd oraz pieczenie zainfekowanych okolic. Drożdżyca paznokcia jest bardzo niebezpieczna dla osób zdrowych, ponieważ przenosi się stosunkowo łatwo. Objawy utrzymują się długo i powodują znaczny dyskomfort i konieczność podjęcia leczenia.
Kandydoza paznokcia — jak już wiemy — do rozwoju potrzebuje odpowiednich warunków. Drożdżyca paznokci atakuje głównie w środowisku wilgotnym i ciepłym. Wspomniane wyżej miejsca takie jak kluby fitness, siłownie czy baseny, to obiekty, gdzie do zakażenia kandydozą paznokcia dochodzi najczęściej. Korzystając ze wspólnych przestrzeni, warto zatem zadbać o odpowiednie przygotowanie, w tym m.in. używanie klapków pod prysznic zamiast kąpieli boso. Warto wiedzieć, że pewne grupy osób są szczególnie narażone na infekcje grzybicze. Do grupy podwyższonego ryzyka zakażenia drożdżycą zalicza się m.in.:
Kandydoza paznokci to dolegliwość, która utrzymuje się długo. Najczęściej problem ten dotyka kobiet. W celu pozbycia się schorzenia konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków, a przede wszystkim — wizyta u lekarza specjalisty. W przypadku drożdżycy paznokci stosowane są preparaty o działaniu grzybobójczym, w których składzie znajdują się m.in. azole i alliloaminy. Preparaty stosowane przy kandydozie paznokci mają najczęściej postać maści, ale mogą być to również kremy, płyny i aerozole. Skuteczne w leczeniu drożdżycy paznokci są także antybiotyki polienowe. Leczenie jest długie, zajmuje najczęściej kilka tygodni. Zaleca się, aby podczas kuracji drożdżycy paznokci przyjmować dodatkowo witaminy z grupy B. W trakcie leczenia należy zrezygnować z malowania paznokci, ponieważ utrudnia to przenikanie preparatów leczniczych w głąb płytki paznokcia, a w konsekwencji — może spowolnić czy nawet uniemożliwić prawidłowy proces leczenia. Warto pamiętać także o formach profilaktyki. Ważne jest odpowiednie dbanie o higienę, zwłaszcza używanie skarpetek wykonanych z naturalnych materiałów, unikanie przegrzewania się stóp oraz sięganie po obuwie skórzane, zamiast wykonanego ze sztucznych materiałów.
Drożdżyca paznokci u rąk może być zwalczana za pomocą domowych sposobów, będących uzupełnieniem specjalistycznego leczenia. Jakie domowe sposoby sprawdzą się na kandydozę paznokci? Jedną z propozycji jest zastosowanie roztworu z octu jabłkowego i wody w proporcji 1:1. W powstałej mieszance należy moczyć paznokcie raz dziennie przez ok. 20 minut. Kolejny sposób to nacieranie paznokci czosnkiem. Kilka ząbków czosnku należy roztłuc za pomocą praski, a następnie wymieszać z kilkoma łyżkami oliwy z oliwek. Powstałą w ten sposób mieszankę nałożyć na paznokcie na ok. pół godziny. Metodą domowego wspierania walki z drożdżycą paznokci u rąk i u stóp, jest także zastosowanie pasty powstałej z połączenia sody oczyszczonej i soku z cytryny. Wystarczy połączyć oba składniki i nałożyć na zmienione chorobowo paznokcie na ok. 20 minut.
Zobacz też: Grzybica skóry głowy: jak się objawia? Jak wyleczyć uporczywy problem?