Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy do wykonania w domu. Poznaj skuteczne sposoby na uśmierzenie bólu kręgosłupa

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy, lędźwiowy i szyjny wzmocnią Twoje ciało i sprawią, że dolegliwości bólowe znacznie zmniejszą swoją intensywność. Regularne ćwiczenia w domu pozwolą zapomnieć o bólu, ale aby były skuteczne muszą być wykonywane dokładnie i systematycznie. Poznaj zestaw ćwiczeń na kręgosłup i zadbaj o zdrowe plecy już dziś.

Ćwiczenia wzmacniające na kręgosłup lędźwiowy z wykorzystaniem piłki gumowej

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Tu liczy się przede wszystkim precyzja wykonania i regularność ćwiczeń. Ćwiczenia wzmacniające na kręgosłup lędźwiowy możesz wykonać przy wykorzystaniu dużej piłki gumowej. Trening na piłce sprawi, że Twoja praca będzie bardziej intensywna, a co za tym idzie — pozwoli na zbudowanie silnych mięśni, które będą "trzymały" Twój kręgosłup i sprawią, że dolegliwości bólowe znacznie zmniejszą swoją intensywność. Jakie ćwiczenia wzmacniające na kręgosłup lędźwiowy możesz wykonywać w domu? 

  • Połóż się na plecach na macie i wyprostuj nogi. Dużą piłkę gumową podłóż pod stopy. Trzymając wyprostowane nogi, jedną z nich opuszczaj powoli po ściance piłki na bok i zatrzymaj kilka centymetrów nad podłożem, nie dotykając go. Powoli wracaj do pozycji wyjściowej, jednocześnie stałe pamiętając o odpowiednim napięciu mięśni. Wykonaj kilka powtórzeń raz na jedną, raz na drugą stopę. Nie spiesz się — pamiętaj o dokładności i precyzji wykonania ćwiczenia. 
  • Połóż się na plecach na macie z wyprostowanymi nogami. Stopy umieść na piłce gumowej. Napinając mięśnie, unieś biodra ku górze, następnie wytrzymaj kilka sekund i powoli opuszczaj je z powrotem na matę, jednocześnie stopniowo rozluźniając mieście. Wykonaj ok. 15 powtórzeń. 

Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowy z wykorzystaniem taśmy do ćwiczeń

Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowy możesz wykonać w domu przy użyciu taśmy do ćwiczeń. Stań przed ścianą w lekkim rozkroku w takiej odległości, aby można było swobodnie wyprostować ręce i oprzeć je o ścianę. Na nadgarstki załóż taśmę do ćwiczeń ze średnim oporem. Oprzyj ręce o ścianę i zacznij przesuwać prawą dłonią raz do dołu, raz do góry, do momentu, aż poczujesz opór taśmy. To samo wykonaj na drugą stronę. Wykonuj ćwiczenie przez kilka minut. 

Zobacz wideo Ewa Szabatin pokazuje jogę na zdrowy kręgosłup

Ból kręgosłupa piersiowego — ćwiczenia z wykorzystaniem rollera/wałka

Jeśli dokucza Ci ból kręgosłupa piersiowego, ćwiczenia, które pomogą w zredukowaniu dolegliwości, możesz wykonać przy użyciu np. rollera lub wałka do ćwiczeń. Połóż się na plecach na macie i zegnij kolana. Pod odcinek piersiowy kręgosłupa podłóż roller/wałek (równolegle do pleców), następnie spleć dłonie na klatce piersiowej. Unieś biodra w górę i napnij mięśnie. Następnie maksymalnie dociśnij plecy na wysokości odcinka piersiowego kręgosłupa do wałka i wykonaj kilka ruchów w przód i w tył. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Wykorzystując roller, możemy również wykonać masaż nim, opierając się o ścianę. Wystarczy odwrócić się tyłem do ściany, ułożyć roller na wysokości obolałego miejsca, a następnie dociskając go do ściany, wykonywać delikatne ruchy góra-dół, które pozwolą na rozluźnienie spiętych miejsc.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego — proste przykłady

Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego należy wykonywać regularnie, aby przyniosły upragniony efekt. Poniżej przykłady prostych ćwiczeń domowych, do których wykonania nie będą potrzebne żadne dodatkowe przyrządy. 

  • Usiądź na krześle. Ręce opuść luźno wzdłuż ciała, natomiast barki unieś maksymalnie w górę. Będąc w tej pozycji, mocno napnij mięśnie grzbietu i wytrzymaj tak kilka sekund. Opuść barki i rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy. 
  • Stań w lekkim rozkroku, ręce ułóż wzdłuż ciała. Zegnij ręce w łokciach (trzymaj je równolegle do siebie), napnij mocno mięśnie grzbietu i wytrzymaj tak kilka sekund. Opuść ręce i rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy.
  • Stań w lekkim rozkroku. Ręce wyprostuj na boki, ściągnij łopatki i zaciśnij pięści. Napnij mięśnie ramion i grzbietu i wytrzymaj tak przez kilka sekund. Rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny i piersiowy na rozluźnienie

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny i piersiowy, które pomogą rozluźnić obolałe miejsca. Usiądź w tzw. siadzie tureckim, a ręce spleć za głową. Plecy utrzymuj proste. Będąc w tej pozycji, przyciągnij głowę do klatki piersiowej, jednocześnie ściągając łokcie i lekko zaokrąglając plecy. Chowając głowę do klatki piersiowej, zrób wydech, a wracając do pozycji wyjściowej — wdech. Wykonaj kilkanaście powtórzeń. 

Zobacz też: Bolące plecy i kark? Ten prosty trik sprawi, że już po kilku minutach poczujesz ulgę

Więcej o: