Ćwiczenia na haluksy pomogą zneutralizować uciążliwe schorzenie. Sprawdź jak ćwiczyć w domu

Ćwiczenia na haluksy przeznaczone są dla osób, które mierzą się z problemem tzw. koślawego palucha. Haluksy potrafią być bardzo uciążliwe i znacznie obniżyć jakość życia. Poznaj sprawdzone ćwiczenia na haluksy, dzięki którym poprawisz swój komfort i zmniejszysz skutki przykrej dolegliwości.

Haluksy — ćwiczenia na zniekształconą stopę

Ćwiczenia na haluksy to jeden ze sposobów radzenia sobie z tym uciążliwym problemem. Czym są haluksy? Ćwiczenia na tzw. koślawy palec przeznaczone są dla osób, które mierzą się z problemem charakterystycznej deformacji stopy. Problem dotyczy dużego palca stopy i polega na tym, że palec zostaje zdeformowany w wyniku niewłaściwego ułożenia kości śródstopia. Haluksy wpływają nie tylko na nieestetyczny wygląd stopy, ale mogą przysporzyć także sporo problemów zdrowotnych, m.in. zmiany zwyrodnieniowe oraz ból utrudniający poruszanie się.

Haluksy mogą mieć podłoże reumatyczne, ale ich powstanie może być wynikiem także innych czynników, np. noszenia niewygodnego obuwia (głównie z wąskim przodem). Problem haluksów dotyka głównie kobiet. Dolegliwość jest widoczna gołym okiem i przysparza niemało zmartwień, ale dobra wiadomość jest taka, że wykonując odpowiednie ćwiczenia i podejmując leczenie, jesteśmy w stanie zahamować skutki haluksów i znacznie poprawić komfort życia. Warto podjąć działania odpowiednio wcześniej, ponieważ zwiększa to szansę uzyskania najbardziej zadowalających efektów.

Hallux — ćwiczenia i leczenie zachowawcze

Co zrobić, gdy doskwiera nam hallux? Ćwiczenia i inne środki zachowawcze pozwalają na leczenie haluksów bez konieczności poddawania się operacji. O tym jednak, czy haluks powinien być poddany operacji, czy wystarczające są środki zachowawcze, zawsze decyduje lekarz po wcześniejszym przeprowadzeniu badań. Jakie środki zachowawcze są stosowane przy leczeniu haluksów? Mogą to być sprzęty korekcyjne, takie jak np. separator na haluksy. Sprawdza się on głównie przy problemach we wczesnym stadium rozwoju. Ponadto, do leczenia palucha koślawego wykorzystywane są także korektory na haluksy. Do postępowania zachowawczego w walce z haluksami, zaliczają się również zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym krioterapia, magnetoterapia, czy fala uderzeniowa.   

Zobacz wideo Kate Hudson zaprezentowała domowy trening na nogi

Jak ćwiczyć haluksy w domu? Przykłady ćwiczeń zapobiegawczych.

Jak ćwiczyć haluksy w domu? Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia haluksów, warto skorzystać ze sprawdzonych ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie w domu. Ich zaletą jest niewielki nakład pracy i brak konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. 

  • Przykład 1.

Usiądź i ustaw stopy na podłodze, następnie chwyć za duży palec i staraj się spychać go w kierunku przyśrodkowym. Przytrzymując w ten sposób palec, unieś stopę do góry i trzymaj tak przez ok. 30 sekund. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

  • Przykład 2.

Usiądź na krześle i stopy umieść na podłodze. Rozsyp wokół siebie kilka/kilkanaście małych kulek i staraj się pozbierać je wszystkie (np. do pudełka) przy wykorzystaniu chwytu stopami. 

  • Przykład 3. 

Usiądź na podłodze i wyprostuj nogi. Przełóż ręcznik przez jedną z nóg (na wysokości śródstopia). Chwyć oba końce ręcznika dłońmi i przyciągaj go do siebie, cały czas trzymając wyprostowane nogi. Powtórz ćwiczenie kilka razy. 

Ćwiczenia haluksy — przykłady ćwiczeń korekcyjnych

Ćwiczenia na haluksy, które pomogą zredukować ból i obrzęk. Pamiętaj, że większą skuteczność osiągniesz, jeśli będziesz wykonywać ćwiczenia kilka razy w tygodniu. 

  • Ćwiczenie na haluksy z wykorzystaniem ekspandera. Załóż ekspander na duże palce stóp i złącz stopy. Rozsuwaj następnie palce stóp, jednocześnie pięty zostawiając złączone. Zegnij duże palce stóp i wytrzymaj tak przez chwilę, a następnie wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij stopy. 
  • Ćwiczenie na haluksy z wykorzystaniem piłki np. do masażu. Usiądź na krześle, a piłkę umieść na podłodze. Połóż stopę na piłce i "turlaj" przy wykorzystaniu całej powierzchni stopy.
  • Ćwiczenie na haluksy z wykorzystaniem ręcznika. Połóż mały ręcznik na podłodze i usiądź na krześle. Chwyć stopą ręcznik i zwijaj ku sobie pamiętając, aby nie odrywać pięty od podłoża. 

Haluks małego palca — ćwiczenia na zdeformowaną stopę

Jak ćwiczyć haluks małego palca? Ćwiczenia na tzw. kostkę krawca również możesz wykonywać w domu jako formę profilaktyki. 

  • Usiądź na krześle. Połóż stopy na podłodze, a n
  • astępnie zegnij wszystkie palce do środka (pod siebie). Przytrzymaj tak kilka sekund. Wykonaj kilka powtórzeń.
  • Usiądź na krześle. Połóż stopę na kolanie. Jedną ręką złap mały palec, a drugą ręką — pozostałe. Powoli ciągnij mały palec do boku, a pozostałe — w przeciwną stronę. Wytrzymaj kilka sekund i powtórz ćwiczenie.
  • Usiądź na krześle i oprzyj nogę o kolano. Złap za palec i wykonuj nim lekkie krążenia (ok. 15-20 razy). Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Zobacz też: Halluksy, zrogowaciałe pięty. Te gwiazdy wydają krocie na urodę, ale ze stopami nie mogą sobie poradzić

Więcej o: