Obrzęk kostek może być po prostu wynikiem zbyt długiego stania lub siedzenia w tej samej pozycji, jak to się dzieje, na przykład, podczas podróży. Obrzęki nóg zdarzają się także osobom, które pracują cały dzień na stojąco. Ponadto za obrzęki może odpowiadać nadwaga lub otyłość, a także ciąża. Utrzymywaniu się opuchlizny nóg sprzyja też spożywanie zbyt dużej ilości słonego jedzenia (sól zatrzymuje wodę w organizmie) i przyjmowanie niektórych leków, takich jak leki na nadciśnienie, pigułki antykoncepcyjne, leki hormonalne, leki przeciwdepresyjne lub sterydy. Niekiedy przyczyną obrzęku jest ukąszenie lub użądlenie przez owada, takiego jak pszczoła, osa, meszka itp. Z takimi sytuacjami łatwo sobie poradzić, dbając o nogi, stosując choćby zimne kompresy czy zmieniając niewygodne obuwie. Gdy jednak opuchlizna kostek pojawia się i utrzymuje długo, pomimo odpoczynku, powinniśmy rozważyć wizytę u lekarza. Jakie schorzenia wiążą się z podobnymi objawami?
Zobacz wideo
Anatomia człowieka: nerki
Dlaczego opuchlizna kostek nie znika?
Obrzęk może być objawem towarzyszącym urazom, takim jak nadwerężenie czy zwichniecie kostki. Tutaj sprawa jest stosunkowo prosta, a najlepszym lekarstwem pozostaje unieruchomienie stopy czy całej nogi i odpoczynek.
Jakie inne poważne schorzenia można powiązać z opuchniętymi kostkami:
- Przewlekła choroba nerek - choroby nerek sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie
- Chora wątroba - niektóre choroby wątroby wiążą się ze spadkiem produkcji białka o nazwie albumina. To białko odpowiada za utrzymanie prawidłowego ciśnienia koloidoosmotycznego, co zapobiega powstawania obrzęków (innymi słowy reguluje ciśnienie panujące w naczyniach krwionośnych oraz utrzymuje właściwe nawodnienie). Bardzo niski poziom albumin może doprowadzić do nagromadzenia się płynu w nogach, kostkach i brzuchu.
- Przewlekła niewydolność żylna - to częsta przyczyna obrzęku stóp, szczególnie w starszym wieku. Jest to związane z osłabieniem zastawek, czyli błoniastych przegród w naczyniach krwionośnych, które mają za zadanie zapobiegać cofaniu się krwi ("przepychają" krew z nóg w kierunku serca i zapobiegają gromadzeniu się krwi w nogach). Wraz z upływającymi latami ich stan stopniowo się pogarsza.
- Zapalenie żył - w miejscu, w którym doszło do stanu zapalnego skóra staje się czerwona, gorąca, bolesna. Chorobie towarzyszy też miejscowy obrzęk.
- Zakrzepowe zapalenie żył głębokich - przyczyną tej choroby jest skrzep, który utrudnia przepływ krwi powracającej do serca, powodując jej gromadzenie się w chorej kończynie.
- Infekcja bakteryjna może doprowadzić do zapalenia tkanki łącznej i obrzęku.
- Obrzęk limfatyczny - obrzęk spowodowany gromadzeniem się płynu zwanego limfą. Występuje, gdy dochodzi do zablokowania lub innego uszkodzenia układu limfatycznego w wyniku infekcji, raka albo chirurgicznego usunięcia węzłów chłonnych.
- Niewydolność serca - gdy zmniejszenie wypływu krwi z serca powoduje cofanie się krwi do żył. Może to prowadzić do gromadzenia się płynu w tkankach, w tym w nogach i kostkach.