Mycie zębów to jedna z czynności, którą wykonujemy każdego dnia. Czy na pewno robisz to dobrze?

Mycie zębów to czynność, która jest wpleciona do naszej codziennej rutyny. Głównym celem mycia zębów jest usunięcie resztek pokarmu i bakterii z zębów i przestrzeni międzyzębowych oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu pH w jamie ustnej. Jak prawidłowo myć zęby?

Szczotkowanie zębów — w jakim celu? 

Mycie zębów to jedna z podstawowych czynności higienicznych, które wykonujemy każdego dnia. Szczotkowanie zębów to czynność, którą należy wykonywać bardzo starannie. Jest jedną z form utrzymania higieny jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia próchnicy i chorób przyzębia. Szczotkowanie zębów polega na usuwaniu za pomocą szczoteczki (ręcznej bądź elektrycznej) płytki nazębnej, która zbiera się na powierzchni zębów, najczęściej w okolicy dziąseł.

Płytka nazębna powstaje w wyniku osadzania się na zębach resztek pokarmu, które stają się pożywką dla bakterii. Regularne szczotkowanie zębów pomaga w pozbyciu się resztek pożywienia i bakterii z jamy ustnej, a także pozwala na zachowanie prawidłowego poziomu pH. Zaleca się, aby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie tj. rano i wieczorem. Osoby, które noszą aparat ortodontyczny, powinny robić to znacznie częściej, a najlepiej po każdym posiłku. Mycie zębów jest bardzo istotną czynnością w codziennej rutynie dnia, ale mimo — wydawałoby się dużej świadomości i wiedzy w tym zakresie — okazuje się, że często myjemy zęby niewłaściwie. Zdarza się, że traktujemy tę czynność powierzchownie i nie poświęcamy jej zbyt wiele uwagi. Jest to duży błąd. Regularne i dokładne mycie zębów zapewnia ochronę przed próchnicą oraz chorobami dziąseł. Warto zadbać o to, aby przekazywać dobre nawyki dzieciom i już od najmłodszych lat uświadamiać je o zagrożeniach, jakie niesie pomijanie bądź niedokładne wykonywanie czynności, jaką jest szczotkowanie zębów.

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Jak prawidłowo myć zęby, czyli o technikach mycia zębów 

Wydawałoby się, że pytanie o to, jak prawidłowo myć zęby, nie powinno w ogóle paść. Mycie zębów traktowane jest często jako prosta czynność, której nie trzeba się specjalnie uczyć, bo jest wykonywana niejako z automatu. Nie jest to do końca prawdą. Istnieje kilka technik mycia zębów, które są zależne od wieku oraz ewentualnych problemów z dziąsłami. Przyjrzyjmy się, jak prawidłowo myć zęby najbardziej znanymi metodami. 

  • Metoda okrężna — polega na tym, że główka szczoteczki jest ustawiona pod kątem prostym do powierzchni zębów i wykonywane są nią ruchy okrężne. Ta metoda mycia zębów polecana jest głównie dla dzieci
  • Metoda wymiatająca — polega na tym, że główka szczoteczki jest ustawiona na linii dziąseł pod kątem 45°. Główka szczoteczki wykonuje ruch wymiatający, przesuwając się od linii dziąseł w kierunku korony zęba. Jest to jedna z technik mycia zębów polecanych dla osób dorosłych, jednak jej wadą jest to, że zęby przy samych dziąsłach mogą nie być dokładnie oczyszczone
  • Metoda wibrująca — polega na ułożeniu główki szczoteczki pod kątem 45° w ten sposób, aby włosie szczoteczki przylegało do okolicy szyjek zębowych, przy jednoczesnym skierowaniu włókien szczoteczki w kierunku korzeni zębów. Wykonując ruchy wibrujące, sprawiamy, że włosie szczoteczki bardzo precyzyjnie myje okolicę przy dziąsłach. Stosując tę metodę mycia zębów, należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwo o drobne rany dziąseł  

Prawidłowe mycie zębów — jakie błędy najczęściej popełniamy?

Jakie błędy uniemożliwiają prawidłowe mycie zębów? Przy tej — wydawałoby się — prostej czynności można popełnić kilka błędów, których wyeliminowanie korzystnie wpłynie na zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Jakie to błędy? Mycie zębów to delikatna czynność, dlatego do codziennego szczotkowania zębów najlepiej stosować szczoteczkę z delikatnym włosiem. Warto również pamiętać o tym, aby nie dociskać zbyt mocno włókien szczoteczki do powierzchni zębów. Nie spowoduje to, że zęby będą lepiej doczyszczone. Ważniejsza jest dokładność i skrupulatność. Warto wiedzieć, aby nie myć zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych posiłków (np. sok), ponieważ w rezultacie może to doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, które pod wpływem kwaśnych produktów ulega częściowej demineralizacji. Prawidłowe mycie zębów jest także równoznaczne z częstą wymianą szczoteczki.

Jak myć zęby szczoteczką manualną? Kilka przydatnych wskazówek

Jak myć zęby szczoteczką manualną? Poniżej kilka wskazówek, które sprawią, że codzienne mycie zębów stanie się bardziej efektywne i przyniesie zadowalające rezultaty:

  • przed umyciem zębów warto wypłukać jamę ustną w celu usunięcia resztek jedzenia, a następnie użyć nici dentystycznej
  • przed przystąpieniem do mycia zębów należy lekko zmoczyć włókna szczoteczki i nałożyć niewielką ilość pasty
  • szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 3 minuty 
  • po szczotkowaniu zębów lepiej unikać płukania jamy ustnej wodą, aby nie pozbywać się niepotrzebnie aktywnych składników pasty 
  • warto sięgnąć naprzemiennie po różne pasty o odmiennym zakresie działania.

Zobacz też: Czy lepiej jest myć zęby przed śniadaniem, czy po śniadaniu? Stomatolodzy wyjaśniają

Więcej o: