Krwiak pod paznokciem powstaje w wyniku urazu mechanicznego paznokcia, do którego dochodzi m.in. na skutek stłuczenia bądź zgniecenia kończyny. Z wyglądu przypomina "plamę" rozlaną pod płytką paznokcia, która może przybierać różne zabarwienie — najczęściej czarne bądź brązowe. Wielkość krwiaka na paznokciu jest uzależniona od mocy uderzenia, bądź stłuczki, w wyniku której powstał. Krwiak tworzy się na skutek wylewu krwi spowodowanego uszkodzeniem naczyń krwionośnych pod płytką paznokcia i stąd jego kolor. Powoduje on ból bądź dyskomfort, ponieważ zgromadzona pod płytką paznokcia krew uciska sąsiednie tkanki. Krwiak pod paznokciem może utrzymywać się przez okres kilku tygodni. Jeżeli jest wynikiem drobnego urazu, to powinien zniknąć samoistnie. Proces wchłaniania krwiaka pod paznokciem będzie wówczas widoczny w jego kolorze. Z ciemnobrunatnego czy czarnego będzie stopniowo zmieniał kolor na siny i żółty. Jeżeli krwiak pod paznokciem powstał w wyniku poważniejszego urazu, konieczna jest konsultacja podologiczna.
Jak dokładnie wygląda krwiak pod paznokciem? Zdjęcia obrazujące dłoń z paznokciem, pod którym skrywa się krwiak, najczęściej szukamy w internecie i porównujemy do naszego urazu. Jeżeli jednak nie mamy pewności, czy faktycznie mamy do czynienia z krwiakiem pod paznokciem, czy nie jest to inna dolegliwość, zawsze warto skonsultować ten problem z lekarzem. Ponadto zawsze należy wybrać się do lekarza w sytuacji, kiedy krwiak pod paznokciem jest wynikiem poważniejszego urazu, któremu mogą towarzyszyć także inne objawy. Kiedy konsultacja podologiczna jest konieczna? Niekiedy może zdarzyć się tak, że uraz jest na tyle duży, że płytka paznokcia staje się pofałdowana, a na jej powierzchni tworzą się bruzdy. Może to się równać uszkodzeniu macierzy paznokcia, które ma charakter nieodwracalny. Ponadto może się również zdarzyć, że w wyniku powstania krwiaka pod paznokciem dojdzie do oddzielenia płytki paznokcia od łożyska i w konsekwencji - "zejścia" paznokcia. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, aby zminimalizować ryzyko zakażenia albo innych przykrych konsekwencji.
Krwiak pod paznokciem. zdjęcie ilustracyjne, iStock
Jakie są doraźne metody na krwiak pod paznokciem? Domowe sposoby wykorzystywane w przypadku stłuczenia, którego skutkiem jest krwiak pod paznokciem, to m.in. okłady z lodu, które zastosowane bezpośrednio po zdarzeniu mogą zminimalizować dolegliwości bólowe. Ponadto polecane są również kompresy z octu jabłkowego, który wpływa na pobudzenie krążenia krwi. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby na krwiaka pod paznokciem są metodą o charakterze tymczasowym. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.
W jaki inny sposób zminimalizować przykre dolegliwości, których dostarcza krwiak pod paznokciem? Moczenie w wodzie z mydłem to kolejna popularna metoda na złagodzenie bólu. Nie zawsze jednak jest wskazana. Jeżeli mamy do czynienia z poważniejszym urazem, którego konsekwencją jest oderwanie płytki paznokcia od macierzy i schodzenie paznokcia, lepiej zrezygnować z moczenia. W takim przypadku niezbędną jest konsultacja ze specjalistą, który dokładnie zbada palec i dobierze odpowiednią metodę leczenia krwiaka pod paznokciem.
Uraz mechaniczny to najczęstsza przyczyna, której konsekwencją jest krwiak pod paznokciem. Bez urazu (stłuczenie, obicie) również możemy doświadczyć krwiaka pod paznokciem. Może on powstać np. w wyniku długiego noszenia niewygodnego obuwia. Ale nie tylko. Jeżeli niepokoi Cię zmiana pod paznokciem, to należy bezwzględnie udać się na konsultację lekarską. Może się bowiem okazać, że zmiany na paznokciach są wynikiem poważnych schorzeń, takich jak np. grzybica stóp. Krwiak pod paznokciem często bywa mylony z czerniakiem, który jest śmiertelnie niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Warto zatem podkreślić to jeszcze raz — każdą niepokojącą zmianę najlepiej skonsultować z lekarzem.
Zobacz też: Pałeczka ropy błękitnej - postrach polskich kąpielisk. Pani Podolog wskazuje, co może być objawem zakażenia