Podkrążone oczy mogą być oznaką poważnych schorzeń. Dowiedz się, co mogą zwiastować

Podkrążone oczy nie zawsze wynikają z przewlekłego zmęczenia i braku snu. Czasem źródło problemu leży znacznie głębiej i może okazać się, że podkrążone oczy są oznaką rozwijających się schorzeń. Dowiedz się, kiedy podkrążone oczy powinny zwrócić naszą uwagę.

Podkrążone oczy — przyczyny zdrowotne i nie tylko

Podkrążone oczy — czym mogą być spowodowane? Przyczyny problemu opuchniętych i podkrążonych oczu najczęściej kojarzą się z nadmiernym zmęczeniem oraz brakiem dostatecznej ilości snu i czasu na regenerację. Jako przyczynę podkrążonych oczu wskazuje się często także nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, a także przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny. Wśród przyczyn podkrążonych oczu można wskazać także na naturalne procesy zachodzące w organizmie, wynikające ze starzenia się i utraty elastyczności przez skórę. Jeżeli borykasz się z problemem podkrążonych oczu, a nie dotyczą Cię żadne z wymienionych wyżej najczęstszych przyczyn podkrążonych oczu, to warto rozważyć wizytę u specjalisty w celu upewnienia się, czy podkrążone oczy nie są wynikiem schorzeń występujących w organizmie. Jakie mogą to być schorzenia? Wśród najczęściej występujących, można wymienić:

  • alergiczne zapalenie spojówek
  • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa
  • atopowe zapalenie skóry
  • odwodnienie
  • anemia bądź niedożywienie
  • cukrzyca
  • niedoczynność tarczycy
  • infekcją pasożytniczą.

Podkrążone oczy — wątroba alarmuje

O jakich innych poważnych schorzeniach mogą świadczyć podkrążone oczy? Wątroba, nerki, trzustka — jeżeli te organy nie działają prawidłowo, to dają o sobie znać m.in. opuchlizną i podkrążonymi oczami, a także sińcami wokół oczu. Jeżeli problem podkrążonych oczu wystąpił u Ciebie nagle i utrzymuje się przez dłuższy czas, a ponadto towarzyszą mu inne charakterystyczne objawy, konieczna jest konsultacja lekarska, która pozwoli na zawężenie zakresu poszukiwań przyczyny podkrążonych oczu. Wątroba — w momencie gdy przestaje działać prawidłowo — daje objawy w postaci m.in. bólu w okolicy lędźwiowej kręgosłupa oraz częstomoczu. Objawy te, w połączeniu z podkrążonymi oczami, to solidna podstawa, aby zapisać się do lekarza i skonsultować swój problem. 

Podkrążone oczy — przyczyna występowania podkrążonych oczu u dzieci

O czym mogą świadczyć zaobserwowane u najmłodszych podkrążone oczy? Przyczyna występowania podkrążonych oczu u dzieci może być różna w zależności m.in. od wieku dziecka. Jeżeli problem podkrążonych oczu dotyczy niemowląt, to może on wynikać z niedoboru witaminy K albo żelaza. U nieco starszych dzieci podkrążone oczy mogą świadczyć o infekcjach pasożytniczych, w tym m.in. obecności w organizmie dziecka owsików. Podkrążone oczy u dziecka mogą być ponadto wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych, ale też świadczyć o alergiach pokarmowych, bądź niedoborach żywieniowych. Jeżeli podkrążonym oczom u dziecka towarzyszy także ból brzucha, biegunka czy wymioty, to konieczne jest szybkie skonsultowanie się z pediatrą. 

Zobacz wideo O czym mogą świadczyć mroczki przed oczami? [NaZdrowie]

Sposób na podkrążone oczy — jak temu zaradzić? 

Jaki jest skuteczny sposób na podkrążone oczy? Jeżeli podkrążone oczy nie są wynikiem poważnych schorzeń, a ich przyczyną jest szeroko pojęty styl życia, to aby pozbyć się problemu, warto rozważyć wprowadzenie pewnych zmian i zdrowych nawyków do codziennej rutyny. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość snu, aby dać organizmowi możliwość regeneracji. Ważna jest także zróżnicowana dieta, bogata w różne składniki odżywcze i wyeliminowanie z codziennej diety produktów szkodliwych dla zdrowia. Nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Trudnym, ale koniecznym zadaniem, jeżeli borykamy się z problemem podkrążonych oczu, jest także unikanie stresu, który niekorzystnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale także na wygląd zewnętrzny, w tym na stan skóry. 

Podkrążone oczy u mężczyzny — domowe sposoby na pozbycie się problemu nie tylko dla kobiet

Podkrążone oczy u mężczyzny i u kobiety mają podobne podłoże. Jak wiemy, mogą być wynikiem nieodpowiedniej diety, odwodnienia, nadmiernego spożywania alkoholu i palenia papierosów, a także być konsekwencją przemęczenia i braku dostatecznej ilości snu. Istnieją domowe sposoby na pozbycie się problemu podkrążonych oczu, które sprawdzą się nie tylko u kobiet. Jeżeli mężczyznom również dolega problem podkrążonych oczu, to także powinni spróbować domowych patentów. Należą do nich m.in.  

  • okłady z plasterków ogórka — zawarty w ogórkach potas pomaga odpowiednio nawilżyć skórę i zapewnia jej regenerację. Połóż na oczy plastry ogórka i pozostaw tak na kilkanaście minut
  • schłodzone łyżeczki do herbaty — umieść łyżeczki w zamrażalniku na kilka minut, a następnie przełóż je w okolice oczu i pozostaw tak na ok. 10 minut
  • okłady z rumianku/herbaty stosowane na okolice oczu.

Zobacz też: Proste badanie oczu może przewidzieć ryzyko zawału serca

Więcej o: