Od sierpnia wchodzą ważne zmiany w wystawianiu recept na niektóre leki. Co to oznacza dla pacjentów?

2 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Nowe restrykcje mają na celu ograniczyć wystawianie recept bez wcześniejszej kontroli stanu zdrowia pacjenta.

Ministerstwo Zdrowia 12 lipca ogłosiło nowe przepisy w wystawianiu recept na leki psychotropowe i odurzające. Restrykcje mają ograniczyć wystawianie płatnych e-recept na stronach internetowych. Zmiany, które zaczną obowiązywać 2 sierpnia, odczują zarówno lekarze specjaliści, jak i pacjenci.

Zobacz wideo Prof. Mastalerz-Migas: System recept przy szczepieniach oddala pacjenta od szczepienia

Nowe ograniczenia w wystawianiu recept. Zmiany wchodzą w życie 2 sierpnia

Przepisy i regulacje w kwestii wystawiania recept na leki odurzające i leki psychotropowe oraz prekursory kategorii 1 zawarte zostały w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2006 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. 18 lipca w Dzienniku Ustaw pojawiły się jednak istotne zmiany, które wejdą w życie już 2 sierpnia tego roku.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 12 lipca 2023 roku wystawianie recept na leki z powyższych kategorii będzie o wiele bardziej ograniczone. Po pierwsze, lekarze będą mogli przepisać pacjentowi maksymalnie trzy recepty, jeżeli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej niż 90 dni. 

Po drugie, recepta będzie mogła być wystawiona tylko w sytuacji, gdy od ostatniego badania minęły maksymalnie trzy miesiące. Zanim lekarz wystawi receptę, musi dokonać weryfikacji w Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych lub przeprowadzić z pacjentem wywiad potwierdzający, że "ilość i rodzaj produktów leczniczych przepisanych pacjentowi na receptach wystawionych i zrealizowanych nie jest wystarczająca dla prawidłowego prowadzenia farmakoterapii".

Dlaczego Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w kwestii wystawiania recept na leki psychotropowe i odurzające?

Ministerstwo Zdrowia wprowadzenie nowych regulacji w kwestii przepisywania preparatów zawierających środek odurzający grup I-N lub II-N, substancję psychotropową z grup II-P, III-P lub IV-P, lub prekursor kategorii 1 uzasadnia troską o zdrowie i życie pacjentów. 

Restrykcje mają uniemożliwić podmiotom wystawiającym płatne e-recepty możliwość przepisywania leków bez poprzedzającej weryfikacji faktycznego stanu zdrowia pacjenta. Oznacza to, że pacjenci, którzy do tej pory korzystali z usług serwisów internetowych oferujących wystawianie recept na m.in. preparaty odurzające, będą musieli najpierw przejść dokładny proces potwierdzenia swojego obecnego stanu. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: