Symptomy cukrzycy mogą być ukryte w jamie ustnej. Tych sześciu objawów lepiej nie bagatelizować

Cukrzyca może objawiać się w obrębie jamy ustnej poprzez zmiany w tkankach przyzębia, rozwój próchnicy czy braku odpowiedniej ilości śliny. Warto zatem obserwować nawet najdrobniejsze zmiany w tym obrębie - to może uchronić nas od poważnych problemów zdrowotnych.

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym szczegółem i codziennym rytułałem, o którym nie można zapominać. Jest to uwarunkowane nie tylko zasadą pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim zdrowiem, bowiem zepsute zęby, zaniedbany język czy nieprzyjemny zapach z ust mogą być pierwszymi sygnałami, że dzieje się coś niedobrego. 

Masz te problemy w obrębie jamy ustnej? Uważaj, to może świadczyć o cukrzycy

Szczotkowanie zębów to nasza codzienność, tak z zasady przynajmniej powinno tak być. A jak doskonale wiadomo, bywa różnie, mozolne szorowanie to nie daje jednak pełnego efektu - stomatolodzy zalecają także nitkowanie, płukanie zębów specjalnymi płynami czy używanie specjalnych irygatorów, które oczyszczają szczeliny z resztek pokarmu czy innych zabrudzeń. Ale wracając do początku, co mają wspólnego zęby i jama ustna z cukrzycą? Otóż więcej niż mogłoby się wydawać, dlatego codzienne obserwacje i pielęgnacja zębów są tak istotne. 

Najczęstszym symptomem, który może świadczyć o cukrzycy, jest choroba przyzębia. Osoby, które mają już problemy z insuliną, doskonale znają temat i według zaleceń lekarza powinny często udawać się na przeglądy dentystyczne i zapobiegać, gdy pojawi się, chociażby mała zmiana w jamie ustnej. U niektórych diabetyków obserwowane jest np. zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia. Zmiany w obrębie tkanek przyzębia objawiają się zaczerwienieniem i obrzękiem dziąseł, krwawieniami z dziąseł w następstwie niewielkich urazów. Wówczas może dojść także do tzw. poluzowania zębów, co grozi ich utratą! 

Zobacz wideo Jak rozpoznać hipoglikemię i pomóc?

Symptomy cukrzycy możesz znaleźć w jamie ustnej

Do innych symptomów można zaliczyć także... suchość w jamie ustnej. Brzmi banalnie, ale to spory problem, który może zwiastować dalsze problemy zdrowotne. Ślina zapewnia nawilżenie, oczyszczenie i buforowanie pH, a także jest źródłem białek przeciwbakteryjnych oraz powoduje agregację i eliminację bakterii. Jeśli obserwujemy zaburzenie jej produkcji, może to świadczyć o postępującej cukrzycy, która negatywnie wpływa na czynność gruczołów ślinowych i układ immunologiczny. W konsekwencji może to wywoływać wszelakie afty, pleśniawki i inne zmiany w obrębie błon śluzowych.

U diabetyków niejednokrotnie dochodzi również do zmian w obrębie języka. Obserwowany jest m.in. całkowity lub ogniskowy zanik brodawek językowych. Objawia się to gładką powierzchnią języka, czasami nawet charakterystycznymi wgłębieniami na jego powierzchni. Innym przykrym schorzeniem przy cukrzycy jest drożdżyca, która rozwija się wskutek zmniejszonej ilości immunoglobulin przeciwgrzybiczych w ślinie. Spowodowane jest to grzybami z rodzaju Candida. 

Objawem cukrzycy może być także liszaj płaski. To przewlekła niezakaźna, swędząca choroba skóry i błon śluzowych, która powoduje u diabetyków duży dyskomfort. Objawia się wrażliwością na kwaśne pokarmy i wywołuje w obrębie jamy ustnej ból, pieczenie czy nadwrażliwość. 

Więcej o: