Cierpiała na nią Sinéad O'Connor. Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

26 lipca zmarła słynna irlandzka wokalistka - Sinéad O'Connor. Miała 56 lat. Od długiego czasu zmagała się z zaburzeniami psychicznymi, w tym z chorobą afektywną dwubiegunową. Artystka otwarcie opowiadała o swoich problemach zdrowotnych i o tym, jak schorzenie zmieniło jej życie zawodowe i osobiste. W jaki sposób objawia się ChAD?

W środowy wieczór świat obiegła smutna informacja o śmierci jednej z najbardziej znanych i docenionych wokalistek - Sinéad O'Connor. Artystka zmarła w wieku 56 lat. Od lat zmagała się z problemami zdrowotnymi. Cierpiała m.in. na depresję oraz chorobę afektywną dwubiegunową. Jak te zaburzenia wpływały na jej życie codzienne?

Zobacz wideo Rodzic pyta: Kiedy skorzystać z pomocy psychologa? Ekspertka: Najszybciej, jak tylko to jest możliwe

Sinéad O'Connor - choroba. Artystka zmagała się z zaburzeniami psychicznymi

Irlandzka piosenkarka nie ukrywała, że boryka się z problemami zdrowotnymi. W licznych wywiadach i postach w mediach społecznościowych opowiadała o swojej diagnozie, przebiegu choroby, oraz o tym, jak wyglądało jej leczenie. W 2003 roku zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD), a także zaburzenia osobowości typu borderline. Artystka przyznała, że cierpi również na zespół stresu pourazowego (post traumatic stress disorder). 

O'Connor w wyniku problemów ginekologicznych przeszła w 2015 roku zabieg histerektomii, polegający na operacyjnym usunięciu macicy. Zabieg ten bardzo negatywnie wpłynął na jej stan psychiczny. Na przestrzeni lat kilkukrotnie przebywała w szpitalu psychiatrycznym, leczyła się tam m.in. po próbie samobójczej w 2017 roku.

Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa, zwana również chorobą depresyjno-maniakalną, to przewlekłe, nieuleczalne schorzenie psychiczne. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem epizodów depresyjnych, kiedy to chory znajduje się w stanie przytłaczającego przygnębienia i spadku energii oraz epizodów maniakalnych, podczas których przejawia dużo energii i jest bardzo pobudzony, w stanie euforii.

Zaburzenie to przeplatane jest stanami remisji, kiedy to chory nie przejawia żadnych objawów. Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia może wydłużyć okresy bezobjawowe, jednak ChAD bardzo często pozostaje nierozpoznane, ponieważ stany obniżonego oraz podwyższonego nastroju występują - z różnym natężeniem - na co dzień u większości ludzi.

Nie ustalono do tej pory dokładnych przyczyn występowania choroby dwubiegunowej. Specjalistyczne badania potwierdziły, że może być przekazywana w genach, jednak nie u każdego obciążenie genetyczne skutkuje rozpoznaniem zaburzeń. Eksperci dopatrują się przyczyn w czynnikach zewnętrznych: przewlekłym stresie, pracy pod ciągłą presją, problemach rodzinnych, nadużywaniu narkotyków i alkoholu. Choroba ta oddziałuje na wszystkie sfery życia chorego - zarówno zawodową, rodzinną, jak i społeczną. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: