Jakie badania na nerki pomogą zadbać o ich zdrowie na kolejne lata? Te z pewnością warto wykonywać regularnie

Jakie badania na nerki? Czy warto je badać, jeśli nie ma się żadnych objawów? Czy profilaktyka ma sens? Sprawdź koniecznie!

Jakie badania na nerki? Jakie są funkcje tego organu?

Jakie badania na nerki? Powinien pytać każdy, kto dba o swoje zdrowie. Nerki są jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Położone są po obu stronach kręgosłupa, za wątrobą i żołądkiem. Pełnią przede wszystkim funkcję filtracyjną, ale nie tylko. Czyszczą krew z produktów przemiany materii, nadmiaru soli, czy mocznika. Odpowiadają też za homeostazę, czyli utrzymywanie właściwego i stałego środowiska, które sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Mają wpływ na właściwy poziom wody w organizmie, gospodarkę hormonalną i elektrolitową. Ich działanie ma znaczenie też dla regulowania ciśnienia tętniczego. Warto więc o nie dbać, bo nerki są bardzo wrażliwe. Przy wykryciu chorób nerek w odpowiednim momencie jest szansa na wyleczenie. Jeśli zaś dojdzie do przewlekłej niewydolności nerek, to choroba jest nieuleczalna i wiąże się z terapią trwającą do końca życia.

Jak wykryć choroby nerek na czas?

Niestety trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że część chorób długo nie daje o sobie znać. Czasem dowiadujemy się, że coś nam dolega, gdy jest już — mówiąc kolokwialnie — za późno. Dlatego jedyną właściwą drogą, by wykryć choroby nerek we właściwym momencie, jest wykonywanie badań profilaktycznych. Sami powinniśmy dbać o własne zdrowie. Dlatego zasadnym jest np. robienie tego raz do roku. Oczywiście nie daje to 100% pewności, ale pozwala znacznie zwiększyć możliwość odkrycia choroby, a następnie wdrożenia leczenia we właściwym momencie.

Zobacz wideo Anatomia człowieka: nerki

Lista badań na choroby nerek. Te testy warto wykonać

Lista badań na choroby nerek zależy przede wszystkim od tego, czy są one profilaktyczne, czy też w związku z wynikami, konieczna jest dalsza diagnostyka. Ogólnie jednak wymienić tutaj m.in. można:

  • ogólne i specjalistyczne badanie moczu
  • USG nerek
  • biopsja nerek
  • biochemia krwi
  • ustalenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi.

Badania na choroby nerek — czy warto je wykonywać?

Oczywiście, że tak — jak już wspomniano, profilaktyka wpływa na możliwość wykrycia chorób na czas, by w odpowiednim momencie rozpocząć leczenie. Skierowanie na badania może dać lekarz pierwszego kontaktu. Można też udać się na konsultacje do urologa lub nefrologa — zwłaszcza jeśli istnieją wskazania do badania nerek. W większości badania te nie są inwazyjne i nie zajmują wiele czasu, a mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i możliwość leczenia. 

Zobacz też: Oglądaj swój mocz, bo zasługuje na uwagę. Chodzi o zdrowie, a nawet życie

Więcej o: