Jakie badania na cukrzycę warto wykonać, aby wykryć ją i w odpowiednim momencie podjąć leczenie?

Jakie badania na cukrzycę? Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę? Czy warto badać się, gdy nie ma się żadnych objawów? Sprawdź, jak wykrywa się cukrzycę i dlaczego ważne jest szybkie podjęcie leczenia.

Jakie badania na cukrzycę? Co to w ogóle za choroba? Jakie są jej objawy?

Jakie badania na cukrzycę? To pytanie nie zaprząta głowy większości z nas, a powinno, bo cukrzyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, która może dotknąć praktycznie każdego. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, bo nie mamy żadnych objawów. Tymczasem bardzo wiele osób choruje na cukrzycę ukrytą czy też utajoną i średnio wykryta zostaje dopiero po ok. 8 latach od zachorowania. W tym czasie choroba już sieje spustoszenie w organizmie. Jest to więc schorzenia bardzo niebezpieczne. Cukrzyca nie daje objawów w swojej początkowej fazie. Zatem bez badań profilaktycznych przeprowadzanych przynajmniej raz w roku nie da się z całą pewnością stwierdzić, że nie dotknęło nas to schorzenie. Wśród objawów, sygnałów, które powinny nas zmotywować do badań, można wskazać:

  • większe pragnienie,
  • spadek wagi ciała
  • pogorszenie się wzroku.

Mogą pojawić się także problemy ze skórą. Nie wolno tego ignorować, bo nieleczona cukrzyca potrafi doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, np. niewydolności nerek, ślepoty czy niedokrwienia kończyn, które może skończyć się amputacją.

Jak wykryć cukrzycę w odpowiednim momencie?

Przede wszystkim dzięki badaniom profilaktycznym. Oznaczenie m.in. raz w roku tzw. krzywej cukrzycowej może uratować nam życie. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli choruje się też na otyłość lub nadwagę i nadciśnienie. Dobrze jest też wykonywać badania moczu. Tak więc jedynie badania są skuteczną metodą, gdy zastanawiamy się, jak wykryć cukrzycę.

Zobacz wideo Jak rozpoznać hipoglikemię i pomóc?

Lista badań na cukrzycę, które warto wykonać gdy coś nas niepokoi

Niestety w dzisiejszych czasach na cukrzycę choruje więcej osób, niż można by się było tego spodziewać. Dzieje się tak, ponieważ choroba potrafi nie dawać objawów, przez co latami nie wiemy, że mamy poważny problem zdrowotny. Dlatego lista badań na cukrzycę to coś, co warto znać i regularnie kontrolować. Wymienić tu można m.in.:

  • oznaczenie glukozy
  • test OGTT (tzw. krzywa cukrowa)
  • morfologia
  • badanie moczu
  • badanie HbA1c
  • TSH
  • kreatynina.

Czy warto wykonywać badania na cukrzycę?

Oczywiście, że tak — jak zresztą w przypadku każdej choroby i nie tylko. Nie ma nic lepszego i dającego więcej szans na leczenie i podjęcie odpowiednich kroków niż badania profilaktyczne. Niestety może się też zdarzyć, że choroba nie zostanie wykryta od razu. Wszystko zależy od stopnia jej zaawansowania. Nieleczona cukrzyca prowadzi do różnych poważnych uszkodzeń i problemów zdrowotnych. Atakuje praktycznie wszystkie układy narządów obecne w organizmie ludzkim. Najczęstsze powikłania wynikające z choroby cukrzycowej to choroby nerek, wzroku, wątroby etc. 

Zobacz też: Napój, który może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi w cukrzycy typu 2 - obiecujące badania

Więcej o: