Ta choroba często mylona jest z grypą. Jeśli odczuwasz te objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza

Latem obserwuje się wzrost zakażeń boreliozą. Choroba ta, przenoszona przez kleszcze, może się objawiać na różne sposoby. Niektóre z nich są bardzo charakterystyczne, co ułatwia diagnozę. Część z nich jest jednak na tyle "uniwersalna", że większość ludzi je ignoruje lub stwierdza u siebie przeziębienie czy grypę. Jakich symptomów należy się spodziewać w przypadku zachorowania na boreliozę?

W Polsce obserwuje się coraz więcej przypadków boreliozy. Wynika to z faktu, iż na miesiące letnie przypada szczyt aktywności kleszczy, czyli pajęczaków, które odpowiadają za przenoszenie groźnej choroby zakaźnej. W sezonie wakacyjnym bardzo ważna jest profilaktyka. Unikajmy spacerów po lasach, łąkach i parkach bez odzieży zakrywającej całe ciało (łącznie z głową). Może być to dość niekomfortowe, zwłaszcza w ciepłe dni, jednak ochroni nas przed potencjalnie niebezpiecznymi skutkami zakażenia.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Objawy, przez które borelioza mylona jest z grypą

Choć symptomów zakażenia odkleszczowego może być wiele, to do najbardziej powszechnych zalicza się: gorączkę, zmęczenie, ból głowy, a także ból mięśni i stawów. Objawy te równie dobrze mogą "podszywać się" pod grypę lub inne schorzenia, jednak sama ich obecność powinna nam wskazywać, jakie badania i diagnostykę przeprowadzić. 

Wysoka temperatura ciała, której często towarzyszą deszcze, może oznaczać, że organizm próbuje walczyć z infekcją. Bóle głowy, mięśni i stawów to kolejne powszechne objawy, wynikające z reakcji organizmu na obecność bakterii Borrelia burgdorferi przenoszonej przez kleszcze. Dolegliwości bólowe mogą przybierać różne natężenie, od lekkiego, przez umiarkowany, aż po silny. Wszystkiemu towarzyszy ogólne osłabienie i pogorszenie samopoczucia.

Inne charakterystyczne objawy boreliozy

Choroba z Lyme, czyli borelioza objawia się także na inne sposoby. Postawienie diagnozy może ułatwić, chociażby, obecność rumienia wędrującego - charakterystycznego zaczerwienienia wokół ukąszenia, rozchodzącego się okręgami. Symptom ten jednak nie występuje u wszystkich zakażonych, a u około połowy. Pacjenci, u których rozpoznano chorobę odkleszczową, skarżą się czasem na problemy ze snem, koncentracją oraz pamięcią. W skrajnych przypadkach borelioza może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia mięśnia sercowego.

Jak przebiega leczenie boreliozy?

Powinniśmy postępować w myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć", jednak profilaktyka nie zawsze okazuje się wystarczająca. Kiedy już dojdzie do zakażenia bakterią i organizm zacznie borykać się z objawami, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci konieczne badania oraz postawi prawidłową diagnozę. 

Diagnostyka w przypadku chorób odkleszczowych bywa często utrudniona, a jej leczenie również nie należy do najprostszych. Na ten moment nie istnieje jeszcze szczepionka przeciw boreliozie, dlatego metoda leczenia obejmuje antybiotykoterapię, a w niektórych przypadkach również leczenie objawowe. Borelioza to jednak wciąż stosunkowo młoda jednostka chorobowa i naukowcy wciąż ją zgłębiają. Możliwe więc, że w przyszłości czeka nas udoskonalona diagnostyka oraz skuteczna szczepionka.  Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: