Syrop z porostem islandzkim jest stosowany w medycynie jako środek wspomagający organizm w czasie infekcji górnych dróg oddechowych. Porost islandzki nazywany jest inaczej tarczownicą bądź płucnicą. Czym w zasadzie jest porost islandzki? Jest to organizm, który powstaje w wyniku symbiozy grzybów z sinicami bądź glonami. Porost islandzki można znaleźć na drzewach, skałach, ale rośnie też na ziemi. Obszar jego występowania jest szeroki i obejmuje niemal wszystkie kontynenty (poza Antarktydą i Afryką). Warto wiedzieć, że w Polsce jest to gatunek chroniony. Ciało porostu islandzkiego, czyli plecha, przybiera różne barwy — od szarej, przez ciemnozieloną i ciemnobrązową. Porost ma nieregularny kształt, tworzy "kępki", które w zależności od panujących warunków atmosferycznych stają się suche bądź gąbczaste.
Syrop islandzki to preparat, który od wieków jest wykorzystywany w medycynie. Porost islandzki charakteryzuje się wysoką zawartością:
W jaki sposób działa na organizm? Syrop z porostu islandzkiego ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe. Zawarte w nim składniki działają wspierająco na układ odpornościowy i regenerację organizmu. Porost islandzki oddziałuje także na układ pokarmowy. Wykazuje działanie przeciwwymiotne, dlatego jest składnikiem preparatów dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną, ponadto reguluje wydzielanie soków trawiennych i wzmaga apetyt. Korzystnie wpływa także na zaparcia. Szerokie spektrum działania porostu islandzkiego sprawia, że jest on wykorzystywany do leczenia wielu różnych dolegliwości.
Syrop islandzki na kaszel to bardzo popularny preparat leczniczy. Dlaczego syrop islandzki jest tak skuteczny? Dzięki swoim właściwościom nawilżającym tworzy powłokę ochronną w jamie ustnej i gardle. W konsekwencji syrop z porostu islandzkiego:
Syrop z porostu islandzkiego ma działanie odkrztuszające i pomaga w pozbyciu się wydzieliny z organizmu. Może być spożywany jako preparat łagodzący objawy obciążenia strun głosowych, ponieważ pomaga nawilżyć błonę śluzową. Syrop islandzki działa kojąco na stan zapalny gardła i przynosi ulgę w bólu.
Jakie inne preparaty farmaceutyczne zawierają w swoim składzie porost islandzki? Syrop to nie jedyny wyrób medyczny na bazie porostu islandzkiego. Może on występować pod różnymi postaciami. Syrop islandzki na kaszel najczęściej jest przepisywany dla dzieci, ponieważ jest to najłatwiejsza forma zażycia preparatu. Warto wiedzieć, że są także inne formy medykamentów zawierających wyciąg z porostu islandzkiego, które również są skuteczne w walce z chorobą. Należą do nich m.in. spray do gardła czy tabletki do ssania. Porost islandzki wykorzystywany jest także do produkcji herbat ziołowych.
Syrop porost islandzki — czy każdy może go spożywać? Czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania? Syrop z porostu islandzkiego, jak każdy preparat leczniczy, może wywołać skutki uboczne, zwłaszcza jeżeli zostanie przedawkowany. Długotrwałe spożywanie syropu z porostu islandzkiego, może doprowadzić do biegunki, ponieważ preparat wykazuje działanie przeczyszczające. Uważać na niego powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią. W tych przypadkach spożywanie syropu z porostu islandzkiego najlepiej poprzedzić konsultacją lekarską. Warto również zwrócić uwagę na to, że syrop z porostu islandzkiego może wchodzić w interakcję z innymi lekami. Po zażyciu syropu z porostu islandzkiego, w przewodzie pokarmowym tworzy się bariera ochronna, która może utrudniać przyswajalność składników aktywnych pochodzących z innych leków. W takim przypadku należy zachować odstęp czasowy między preparatami, a najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Zobacz też: Syrop z tymianku domowej roboty to zielarski specyfik na infekcje gardłowe