Jak obniżyć ciśnienie w domu bez leków? Wprowadź te zasady do swojego życia

Wysokie ciśnienie krwi jest niebezpiecznym, rujnującym zdrowie stanem, który grozi takimi schorzeniami jak zawał serca, udar mózgu, zaburzenia funkcji nerek i wiele innych. Nadciśnienie wymaga leczenia i to w praktyce do końca życia. Walcząc z nadciśnieniem powinniśmy jednak sięgać nie tylko po leki przepisane przez lekarza. Konieczne stają się też pewne zmiany w stylu życia i w diecie.

Zmiany w stylu życia, które pomogą obniżyć ciśnienie krwi

Ważną rolę w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi ogrywa styl życia. Jeżeli wprowadzisz kilka zmian, które mają związek ze zdrowiem układu krążenia, możesz uniknąć, opóźnić lub zmniejszyć zapotrzebowanie na leki.

  • Zrzuć zbędne kilogramy i obserwuj swoją talię

Ciśnienie krwi często wzrasta wraz ze wzrostem masy ciała, ponadto nadwaga może również powodować zaburzenia oddychania podczas snu, czyli bezdech senny. A to kolejny czynnik podnoszący ciśnienie krwi. Ponadto trzeba zwracać uwagę na obwód naszej talii. Zbyt dużo centymetrów w pasie to tak zwana otyłość brzuszna, która podnosi ryzyko rozwoju takich chorób jak cukrzyca oraz nadciśnienie. Uważa się, że prawidłowa objętość w talii powinna być mniejsza niż połowa naszego wzrostu.

  • Rzuć palenie

Każdy wypalony papieros podnosi i utrzymuje wysokie ciśnienie krwi jeszcze przez wiele minut po jego wypaleniu. Rzucenie palenia jest zatem kluczowe, jeżeli dbamy o unormowanie ciśnienia i poprawę ogólnego zdrowia oraz o zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób serca.

  • Ogranicz ilość wypijanego alkoholu

Picie większych ilości alkoholu może podnieść ciśnienie krwi oraz zmniejszać skuteczność leków na nadciśnienie, jeżeli takie bierzemy.

  • Wybierz zdrowszą dietę

Dla osób cierpiących na nadciśnienie została opracowana specjalna dieta o nazwie DASH (skrót od angielskich słów Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem). To jedna z najzdrowszych diet świata, od lat doceniana przez specjalistów i lokująca się na jednym z pierwszych miejsc w prestiżowych rankingach diet. Badania wykazały, że dieta DASH może obniżyć ciśnienie krwi w ciągu zaledwie dwóch tygodni, a także obniżyć poziom lipoprotein o niskiej gęstości, czyli LDL („zły" cholesterol) we krwi. Stosując dietę DASH jemy dania bogate w potas, wapń, magnez, błonnik i białko, z niską zawartością tłuszczów nasyconych oraz minimalną ilością soli.

- Nawet niewielka redukcja sodu (czyli soli) w diecie może poprawić zdrowie serca i obniżyć ciśnienie krwi o około 5 do 6 mm Hg - piszą eksperci z Mayo Clinic.

  • Zażywaj jak najwięcej ruchu

Ważne, aby się poruszać i ćwiczyć co najmniej 30 minut dziennie, ale im więcej, tym lepiej. To mogą być, dla przykładu, spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie lub taniec. Specjaliści radzą też, aby co najmniej dwa razy w tygodniu spróbować treningu siłowego. W monitorowaniu aktywności fizycznej mogą pomóc popularne aplikacje, krokomierze itp.

Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?
Więcej o: