Nigdy nie rób tego przed badaniem krwi. Inaczej spotka cię bolesne doświadczenie

Przy większości badań krwi musimy być na czczo, inaczej wyniki będą zafałszowane i lekarz może postawić błędną diagnozę. Ale co z napojami? Czy możemy sobie rano pozwolić na małą czarną?

Gdy zalecono nam badanie krwi, najlepszą porą na jej pobranie jest poranek. W większości przypadków zostaniemy poproszeni o przybycie do laboratorium między 7. a 10. rano. Musimy być na czczo przy takich badaniach jak: glukoza, test tolerancji glukozy, insulina, lipidogram, żelazo, fosfor, kortyzol, kwas foliowy, peptyd C. Ponadto rano najlepiej jest też sprawdzać poziom żelaza, fosforu, potasu, cynku, miedzi, kortyzolu, aldosteronu, ACTH, prolaktyny, FSH, LH, estriolu, TSH, hormonu wzrostu, PTH, testosteronu, progesteronu, DHEA i erytropoetyny, ponieważ stężenie tych związków zmienia się w ciągu doby.

Musimy pamiętać, że na wyniki badań krwi wpływają zażywane leki oraz suplementy z witaminami i makroskładnikami, w tym biotyna (poinformujmy lekarza kierującego nas na badania o tym, czym się leczymy). A co się stanie, gdy rano, przed badaniem krwi wypijemy kawę? Niestety, w większości przypadków może to zmienić nasze wyniki, ponieważ kawa wpływa na poziom elektrolitów i na pH żołądka, a także zwiększa częstość bicia serca i podnosi ciśnienie krwi. Wypicie kawy przed wykonaniem badania krwi może zmienić poziom glukozy sugerując, że cierpimy z powodu hiperglikemii i cukrzycy.

Ponadto niektóre mikroelementy obecne w kawie zwężają naczynia krwionośne oraz działają moczopędnie, co grozi nam odwodnieniem. W takim przypadku pielęgniarce pobierającej krew będzie o wiele trudniej znaleźć dobrą żyłę i wbić igłę do naczynia krwionośnego. Istnieje więc ryzyko, że będzie próbować kilkakrotnie lub na obu rękach, a to oznacza dodatkowy ból i stres.

Zobacz wideo Morfologia u dziecka

Jak przygotować się do pobierania krwi?

Jeżeli jest to badanie na czczo, pościmy około 10-12 godzin, przy czym powinniśmy pamiętać, aby wieczorem dobrze się nawodnić. Rano możemy wypić niewielką ilość czystej wody, ponieważ pomaga to rozrzedzić krew oraz uwidocznić żyły, a tym samym ułatwia pobranie krwi. Żyła w zgięciu łokcia będzie też bardziej widoczna, jeżeli będziemy mieć ciepłą rękę. Z tego powodu zaleca się czasem położenie ciepłego kompresu na rękę na około 10 do 15 minut przed pobraniem krwi. Dobrze jest też cieplej się w tym dniu ubrać.

Wynik wielu testów mogą zmienić też takie nasze aktywności jak intensywne ćwiczenia fizyczne poprzedniego dnia, a ponadto brak snu i palenie papierosów. Z tego powodu zaleca się aby unikać przez co najmniej pół doby tego typu czynności. Powinniśmy w tym czasie zadbać o relaks (stres zmienia poziom hormonów we krwi oraz zwęża żyły, co utrudnia pobranie krwi) oraz o dobry sen.

Więcej o: