Ciężkie i opuchnięte nogi latem? Pomoże prosty, domowy sposób! Ulga już w 10 minut

Obrzęki pojawiają się gdy dochodzi do wycieku płynów z naczyń do przestrzeni międzykomórkowej. Jeśli obrzęk jest spowodowany upałem, istnieje kilka naturalnych sposobów na ochłodzenie kończyn dolnych, zwężenie naczyń krwionośnych i poprawę słabego krążenia.

Podczas upałów jedną z częstszych dolegliwości są puchnące ręce i nogi. Opuchlizna nasila się, gdy siedzimy lub stoimy przez dłuższy czas w gorącym otoczeniu oraz nosimy niewygodne obuwie. Ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a płyny ustrojowe przemieszczają się do rąk lub nóg pod wpływem grawitacji. Łatwiej też o opuchliznę, gdy pijemy zbyt mało wody i nasz organizm jest odwodniony (wtedy stara się zatrzymać i zgromadzić jak najwięcej płynów). Kolejny możliwy powód to nierównowaga soli (a dokładniej rzecz biorąc sodu) w organizmie, ponieważ zwiększony poziom sodu powoduje zatrzymywanie płynów. Winowajcą może być również niedobór białka, potasu albo też nadmiar alkoholu.

Zwiększone ryzyko obrzęków mają też osoby w zaawansowanym wieku, a także osoby ze schorzeniami układu krążenia, z niewydolnością żylną, z chorobami nerek, zażywające leki przeciwdepresyjne, sterydy, niektóre rodzaje leków na ciśnienie krwi oraz leki hormonalne. Obrzęk kostek, stóp lub nóg często ustępuje samoistnie, jednak jeśli utrzymuje się przez kilka dni, konieczny zgłośmy się do lekarza. Gdy opuchlizna nóg nie jest powiązana z poważnym schorzeniem, ale z przeciążeniem i wysoką temperaturą, możemy sobie pomóc na kilka sposobów.

Domowy sposób na opuchnięte nogi

Najprostszy i najskuteczniejszy sposób na opuchliznę cieplną to położenie się na kilka-kilkanaście minut z uniesionymi nogami. Można nogi oprzeć o ścianę, albo też podłożyć pod nie poduszkę czy koc. Chodzi o to, aby unieść nogi na około 15 centymetrów powyżej klatki piersiowej. Dzięki temu płyny nagromadzone w tkankach szybciej odpłyną z nóg, co powinno przynieść ulgę. Zaleca się unosić nogi wyżej niż serce jakieś 3-4 razy dziennie po 30 minut, w zależności od nasilenia opuchlizny. Przy szczególnie uporczywych obrzękach warto układać wyżej nogi także podczas snu.

Kilka domowych sposobów na opuchnięte nogi:

  • masaż, który można wykonać pod prysznicem przy pomocy szczotki do ciała, masując nogi szybkimi, okrężnymi ruchami od stóp i łydek w kierunku bioder
  • chłodny prysznic skierowany na nogi
  • wymoczenie w chłodnej wodzie z dodatkiem soli

Pamiętaj, aby siedząc przy biurku często zmieniać pozycję, wstać i zrobić kilka kroków. Pomocne są ćwiczenia, takie jak zginanie nogi i poruszanie samą stopą. A najlepiej wyjść na spacer, gdy temperatura nieco spadnie. Nie można też zapominać o piciu pij wody.

Zobacz wideo Nakrywasz wózek pieluszką? To może skończyć się w szpitalu
Więcej o: