Syrop z mniszka lekarskiego wspomaga walkę z infekcjami górnych dróg oddechowych i pozytywnie oddziałuje na układ pokarmowy. Jak go przygotować?

Syrop z mniszka lekarskiego swoją konsystencją i kolorem przypomina miód. I tak, jak miód wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Gdy łąki żółcą się od mleczy - to znak, że jest właściwa pora na zebranie kwiatów, z których przygotujemy ten kurujący specyfik. Poznaj recepturę na syrop z mniszka lekarskiego.

Syrop z mniszka — jakie właściwości prozdrowotne ma mniszek lekarski?

Syrop z mniszka to wyrób na bazie naturalnej, który może przygotować każdy. Dostęp do surowca, z którego przygotowywany jest syrop, czyli mniszka lekarskiego — jest bardzo łatwy i w zasadzie nieograniczony. No właśnie — mniszek "lekarski". Co takiego niezwykłego jest w tej roślinie, że zyskała takie miano? Mniszek lekarski przez wiele osób może być postrzegany jako nachalny chwast, ale należy mieć na uwadze, że ta niepozorna roślina skrywa w sobie wiele prozdrowotnych właściwości. Jest źródłem witamin, zwłaszcza:

Domowy syrop z mniszka lekarskiegoDomowy syrop z mniszka lekarskiego Fot. Svetlana Verbitskaya / istockphoto.com

  • witaminy C,
  • potasu,
  • krzemu,
  • magnezu 
  • flawonoidów.

Mniszek lekarski wspomaga działanie układu trawiennego, a także wspiera prawidłową pracę wątroby w procesie wytwarzania żółci. Kolejnym obszarem działania mniszka lekarskiego w organizmie człowieka, jest regenerujący wpływ na skórę, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia i bliznowacenia ran. Ponadto roślina wpływa pozytywnie na pracę nerek, dzięki swoim właściwościom moczopędnym. Syrop z mniszka lekarskiego wspiera również organizm w procesie oczyszczania i usuwania szkodliwych toksyn.

Miodek z mniszka — najlepszy okres na zbieranie kwiatów

Miodek z mniszka przygotowywany jest z kwiatów rośliny. Końcówka kwietnia i początek maja to czas bujnego kwitnienia. Łąki zapełniają się wówczas intensywnie żółtym kolorem, stanowiąc kontrast dla "żywej" zieleni z okresu wczesnej wiosny. Jest to idealny moment na dokonanie zbioru kwiatów, które wykorzystamy do przygotowania miodu z mniszka. Najlepszą porą do zbioru kwiatów, jest właśnie maj, ponieważ wówczas kwiaty są najbardziej dojrzałe i pozbawione goryczy. Jeżeli chcesz przygotować najlepszy miodek z mniszka, do zbioru kwiatów wybierz słoneczny dzień i co ważne — zrób to przed południem, kiedy kwiaty mniszka lekarskiego są najbardziej otwarte.

Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego? Sposób przechowywania kwiatów

Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego? Wiemy już, kiedy najlepiej zbierać kwiaty do przygotowania syropu z mniszka lekarskiego. Ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to miejsce, które wybieramy na zbiór kwiatów. Optymalne będzie miejsce ustronne, oddalone od ruchu drogowego, który może spowodować zanieczyszczenie roślin. Bardzo istotne jest także właściwe przechowywanie kwiatów. Kwiaty mniszka lekarskiego najlepiej zbierać do wiklinowego kosza, aby zapewnić im cyrkulację powietrza. Po zbiorze warto rozłożyć je na papierze, aby pozbyć się ewentualnych niechcianych "gości" z łąki.

Zobacz wideo Z cebuli i nie tylko! Domowe syropy z warzyw i owoców wspomogą twoją odporność i pomogą w walce z przeziębieniem [PRZEPISY]

Syrop z mniszka: przepis na domowy specyfik

Syrop z mniszka, jak wiemy, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Warto mieć go w swoich domowych przetworach i włączyć do diety. Jeżeli chcesz przygotować najlepszy domowy syrop z mniszka, przygotuj następujące składniki:

  • 2 l kwiatów mniszka lekarskiego
  • 4 cytryny
  • 2 kg cukru
  • wodę

Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego w oparciu o sprawdzoną recepturę?

Syrop z mniszka lekarskiego: przepis krok po kroku

Przepis krok po kroku na syrop z mniszka lekarskiego nie jest trudny i każdy jest w stanie w domowym zaciszu przygotować ten naturalny specyfik.

  • Krok 1. Kwiaty mniszka lekarskiego przełóż do garnka, zalej wodą i gotuj na średniej mocy palnika przez ok. godzinę. Po upływie czasu gotowania, odstaw garnek w chłodne miejsce na cały dzień.
  • Krok 2. Zawartość garnka odsącz za pomocą gazy do drugiego garnka. Do powstałego syropu dodaj cukier oraz sok z cytryn, następnie gotuj pod przykryciem na małym palniku do czasu, aż syrop odparuje wodę i stanie się odpowiednio gęsty.
  • Krok 3. Gorący syrop przelej do przygotowanych wcześniej słoików i szczelnie zamknij. Odstaw do ostygnięcia.

Mniszek lekarski syrop — jak stosować?

Jak stosować mniszek lekarski? Syrop z mniszka lekarskiego domowej roboty, możesz spożywać na różne sposoby. Można go wykorzystać jako słodzik do herbaty. Sprawdzi się jako dodatek do domowych deserów, np. do gofrów. Możesz nim polać placuszki drożdżowe, a także dodać na kanapkę, w zastępstwie miodu.

Syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci — czy można podawać?

Czy syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci będzie dobrym rozwiązaniem? Syrop z mniszka lekarskiego ma działanie przeciwwirusowe, a także skutecznie wspomaga walkę z infekcjami górnych dróg oddechowych, działając na objawy, takie jak kaszel i ból gardła. Syrop z mniszka lekarskiego może być podawany dzieciom, należy jednak mieć na uwadze, że zawiera on cukier. Starsze dzieci mogą spożywać go w formie syropu, bądź jako dodatek do dań.

Zobacz też: Jak zrobić syrop z kwiatów mniszka lekarskiego bez cukru? Uważaj, aby nie pomylić tej rośliny z mleczem

Więcej o: