Poparzenie podniebienia to przypadłość, której prawdopodobnie doświadczył każdy, przynajmniej raz w życiu. Zdarzyło Ci się wziąć szybki łyk kawy, a potem równie szybko tego żałować? A może nie mogłeś się doczekać ulubionego dania i zjadłeś kęs prosto z garnka, po czym szybko potrzebowałeś wody do popicia? Prawdopodobnie na każde z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco. Poparzone podniebienie to często wynik pośpiechu, bądź braku cierpliwości i jest reakcją organizmu na kontakt ze zbyt wysoką temperaturą. Poparzone podniebienie może mieć także inną przyczynę i być wynikiem kontaktu z substancjami chemicznymi. Ta przyczyna najczęściej występuje u dzieci, które nieświadome zagrożenia, sięgają po to co znajduje się w zasięgu ręki, a następnie ląduje to w buzi.
Jakie objawy cechują oparzenie podniebienia? Jest to dosyć uciążliwa dolegliwość, której towarzyszy:
Objawy poparzonego podniebienia powodują znaczny dyskomfort. Dolegliwości w zasadzie są odczuwalne cały czas, a nasilają się podczas jedzenia i picia. Dobra wiadomość jest taka, że objawy poparzenia podniebienia nie utrzymują się długo. Zazwyczaj dają o sobie znać przez okres 2-3 dni, po czym ustępują.
Dokucza Ci podrażnione podniebienie? Jak leczyć tę uciążliwość domowymi sposobami? Ważne jest przede wszystkim nawilżenie jamy ustnej, dlatego należy pić dużą ilość wody. Zalecane jest zastosowanie roztworu wody z solą, który nie tylko uśmierzy ból, ale działa także antybakteryjnie. Warto stosować także napar z siemienia lnianego i płukać nim gardło. Do płukania gardła świetnie sprawdzą się popularne zioła — szałwia bądź rumianek. Na poparzone podniebienie skuteczna będzie także malwa. Zastosowanie powyższych metod przyniesie ulgę i pomoże przyspieszyć regenerację.
Oparzenie w jamie ustnej można także znieczulić za pomocą preparatów aptecznych dostępnych bez recepty. Przykładem może być lek na afty, który przyspieszy gojenie się ran na podniebieniu. Na oparzenie w jamie ustnej skutecznym rozwiązaniem będą także maści na bazie substancji znieczulających, np. benzokainy. Pomoże także porost islandzki, który działa nie tylko przeciwbólowo, ale także nawilżająco i łagodząco.
Bąbel na podniebieniu to jeden z objawów poparzenia podniebienia. Mogą mu towarzyszyć także pęcherze. Bąbel na podniebieniu potrafi być na tyle dokuczliwy, że szukamy różnych sposobów na uśmierzenie dolegliwości związanych z jego obecnością. Bąble powstające w wyniku poparzenia spełniają ważną funkcję. Tworzący się w nich płyn surowiczy, wspomaga gojenie się ran i działa jak bariera zabezpieczająca. Bardzo istotne jest zatem, aby nie przekłuwać pęcherzy, ani bąbli na podniebieniu i nie próbować pozbyć się ich na własną rękę. Jeżeli bąbel na podniebieniu nie zniknie w ciągu kilku dni, wówczas należy udać się do lekarza.
Ból podniebienia często jest spowodowany oparzeniem wrzątkiem bądź gorącymi potrawami, ale nie jest to jedyna przyczyna. Co jeszcze może powodować ból podniebienia? Często jest on związany z obecnością aft. Afty powodują uczucie szczypania i bólu w jamie ustnej i często są wynikiem urazów mechanicznych. Inną przyczyną bólu podniebienia może być proteza ruchoma, a dokładniej — akryl — z którego są wykonywane protezy. Jeżeli podczas noszenia protezy odczuwasz dyskomfort i ból podniebienia, to prawdopodobnie jesteś uczulony na akryl.
Poparzone gardło u dziecka może być wynikiem wypicia przez malucha środka chemicznego np. płynu do mycia. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Konieczne jest jak najszybsze udanie się do szpitala w celu uzyskania specjalistycznej pomocy. Pod żadnym pozorem nie należy prowokować wymiotów u dziecka, ponieważ powracająca treść żołądkowa może przyczynić się do ponownego poparzenia gardła i przełyku. Jeżeli wiesz, jaki środek zażyło dziecko, weź ze sobą opakowanie po produkcie. Pozwoli to lekarzom na szybszą interwencję.
Zobacz też: Skuteczne sposoby na oparzenie słoneczne. Tak złagodzisz je najszybciej