Jak rozpoznać przegrzanie organizmu? Te objawy są sygnałem, że zbliża się udar cieplny

Już od kilku lat polskie lato obfituje w tropikalne upały. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia może mieć długie przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze. Czym więc grozi przegrzanie organizmu i jak do niego dochodzi? Kiedy mówimy o udarze cieplnym?

Jak powszechnie wiadomo, idealna temperatura naszego organizmu to 36,6 stopni Celsjusza. O hipotermii mówimy w przypadku, kiedy temperatura ta wynosi 41 stopni lub więcej. W takiej sytuacji dochodzi do bezpośredniego zagrożenia nie tylko zdrowia, ale i życia. Udar cieplny w 12 proc. przypadków prowadzi bowiem do zgonu. Jak zatem rozpoznać przegrzanie organizmu i w porę zareagować?

Zobacz wideo Jak przeżyć w taki upał? Przydatna szkoła przetrwania

Hipertermia - objawy. Oto stany poprzedzające udar słoneczny

Zanim dojdzie do udaru cieplnego często występują jeszcze dwa etapy, które go poprzedzają. Mowa tutaj o przegrzaniu organizmu oraz wyczerpaniu cieplnym. Rozpoznanie tych stanów i podjęcie odpowiednich działań może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia udaru cieplnego i związanych z nim konsekwencji zdrowotnych.

Przegrzanie organizmu jest bardzo częstym stanem podczas letnich upałów, kiedy temperatura powietrza przekracza 31 stopni Celsjusza. Objawy przegrzania organizmu to m.in.:

  • zmęczenie;
  • niepokój;
  • osłabienie;
  • ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • nudności;
  • skurcze mięśni brzucha lub kończyn.

Jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie czynności, może dojść do wyczerpania cieplnego organizmu. Pacjent odczuwa wówczas ogromne pragnienie, przyspieszenie akcji serca, ból głowy. Pojawiają się także spłycenie oddechu, nudności i wymioty. Skóra takiej osoby jest blada i chłodna, a także spocona. Co więcej, w tym stanie dochodzi do lekkiego odwodnienia, a także podwyższenia temperatury ciała do nawet 40 stopni Celsjusza.

Następnie u pacjenta może dojść do udaru cieplnego. Wówczas temperatura ciała jest wyższa niż 40 stopni Celsjusza, a także dochodzi do ciężkiego odwodnienia. Obserwuje się zaczerwienienie skóry, jej suchość i wzmożone ucieplenie. Pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak: majaczenie, zawroty głowy, splątanie, bełkotliwa mowa. Może dojść również do utraty przytomności i wstrząsu.

Warto dodać, że niekiedy udar cieplny pojawia się nagle, bez żadnych wcześniejszych objawów ostrzegawczych. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Po jakim czasie widać objawy przegrzania?

To, po jakim czasie wystąpią objawy przegrzania organizmu zależy od wielu czynników. Ważny jest tutaj między innymi czas przebywania na słońcu, stosowana ochrona, nawodnienie organizmu, wiek i płeć danej osoby, choroby współistniejące czy nawet osobnicza tolerancja wysokiej temperatury.

Warto pamiętać, że codziennie - szczególnie latem - powinniśmy wypijać co najmniej dwa litry płynu dziennie, stosować kremy z filtrem, ochraniać głowę i ograniczać ekspozycji na słońce. W godzinach południowych na zewnątrz nie powinny wychodzić osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu oddechowego i krwionośnego, a także kobiety w ciąży, osoby starsze i dzieci. 

Więcej o: