Poparzenie pokrzywami może być groźniejsze niż myślisz. Jeśli masz te objawy, pędź do lekarza

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Często jednak, podczas pieszych wędrówek czy zabawy w ogródku dochodzi do poparzeń pokrzywą. Najbardziej narażone na nie są oczywiście dzieci, które nie potrafią jeszcze odróżniać roślin. Jednak poparzenia pokrzywą zdarzają się także u osób dorosłych. Czy są one groźne dla naszego zdrowia i jak szybko się z nimi uporać?

Pokrzywy to rośliny powszechnie uważane za chwasty. Występują przede wszystkim na zacienionych, wilgotnych terenach - nad zbiornikami wodnymi, w lasach czy na terenach zaniedbanych. Jednak dzięki adaptacji do różnych warunków środowiska, pokrzywy mogą pojawić się także na osiedlowym trawniku czy w naszym ogródku.

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów

Rośliny te pokryte są drobnymi włoskami i to właśnie one posiadają właściwości drażniące. Po dotknięciu pokrzywy, małe pęcherzyki zlokalizowane na szczytach włosków pękają i uwalniają swoją zawartość, w której skład wchodzi między innymi kwas mrówkowy, odpowiedzialny za powstawanie oparzeń na skórze.

Poparzenie pokrzywami może być bardzo niebezpieczne

Jeśli poparzenie pokrzywami dotknęło tylko mały obszar naszego ciała, to poza charakterystycznymi objawami takimi jak uporczywy świąd, mrowienie i pieczenie czy bąble, nie będzie dolegać nam nic groźniejszego.

Nieco inaczej sytuacja ma się, kiedy poparzenie pokrzywami wystąpiło na dużej powierzchni naszego ciała. W takiej sytuacji dojść może między innymi do:

  • zawrotów głowy;
  • bóli brzucha;
  • nudności i wymiotów;
  • podwyższenia tętna;
  • uczucia duszności;
  • ogólnego osłabienia;
  • problemów z przełykaniem;
  • omdleń;
  • drgawek.

Wymienione objawy są podstawą do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Ogólna i ostra reakcja alergiczna jest bowiem bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta i konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Natomiast w przypadku niedużego poparzenia pokrzywą w zupełności wystarczą domowe sposoby, które opisujemy poniżej.

Oparzenia od pokrzywy - jak leczyć? Po pierwsze: Nie drap

Nie da się ukryć, że poparzenie pokrzywą nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Szczególnie jest ono uciążliwe w przypadku dzieci, które dotkliwiej odczuwają ból czy dyskomfort. Co zatem zrobić, jeśli doszło do oparzenia pokrzywami?

Przede wszystkim ważne jest to, aby nie drapać swędzącego miejsca. Co prawda jest to dość trudne, jednak drapanie będzie powodować kolejne podrażnienia i finalnie nie przyniesie ulgi, a jedynie pogorszy sytuację.

Dobrze jest schłodzić oparzone miejsce przy pomocy strumienia chłodnej wody czy też zimnego okładu. Dzięki temu ukoimy świąd i zmniejszymy obrzęk. Poparzone miejsce można posmarować np. oliwą z oliwek, która nawilży skórę i zmniejszy uczucie swędzenia. Dobrze sprawdzi się także okład ze zgniecionych liści mięty, szałwii czy babki zwyczajnej.

Oparzenie pokrzywą można również posmarować żelem przeciwhistaminowym lub spryskać wodą termalną. Pamiętajmy także, aby na czas leczenia oparzenia zrezygnować z długich gorących kąpieli, które mogą spotęgować nieprzyjemne objawy. Świetnie sprawdzi się szybki, chłodny prysznic.

Pokrzywa ma sporo właściwości leczniczych. Poprawia metabolizm

Pokrzywa wspomaga pracę układu pokarmowego i poprawia metabolizm, zatem warto ją pić herbatę z jej dodatkiem przed posiłkami. Jest niskokaloryczna, a zarazem bogata w składniki odżywcze. Znakomicie uzupełnia dietę. Liść pokrzywy zapobiega również zatrzymywaniu wody w organizmie. Czy pokrzywa pomaga schudnąć? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w tym artykule.

Więcej o: