Czy można pić kawę na pusty żołądek z samego rana? Badania naukowe mówią jasno

Ogromna liczba osób na całym świecie nie wyobraża sobie dobrego początku dnia bez porannej kawy. Ostatnio jednak przestrzega się nas, że picie kawy na pusty żołądek może być szkodliwe. A co na ten temat mówią eksperci?

Kawa i jej wpływ na nasze zdrowie

Dla większości dorosłych ludzi wypijanie umiarkowanych ilości kawy, czyli 3-4 filiżanek dziennie (co odpowiada 300–400 mg kofeiny), jest jak najbardziej korzystne. Badania nad wpływem kawy na ludzki organizm wskazują, że picie tego napoju wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju takich chorób, jak cukrzyca typu 2, choroby serca, kamienie żółciowe, choroba Parkinsona, depresja, marskość wątroby, rak wątroby, czerniak i rak prostaty.

Zobacz wideo

Co więcej, naukowcy sugerują, że w porównaniu z grupą nie pijącą kawy, spożywanie około czterech filiżanek kawy dziennie wiąże się ze zmniejszoną śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny. Nawet picie kawy bezkofeinowej wydaje się mieć pewne zalety, ponieważ zawarte w niej polifenole działają przeciwzapalnie. Wszystko to pod warunkiem, że nie przesadzamy z ilością filiżanek oraz pijemy kawę bez wysokokalorycznych dodatków (uwaga na syropy, bitą śmietanę itp.).

Czy picie kawy na czczo szkodzi na żołądek?

Mimo tak wielu dowodów na pozytywne działanie kawy, pojawiają się też ostrzeżenia, szczególnie chętnie powielane w mediach społecznościowych. Mówi się tam, że picie kawy na czczo ma szkodzić na żołądek i jelita, powodować wzdęcia, a nawet trądzik.

Nie ma obecnie danych, które by potwierdzały takie działanie kawy. Reakcja żołądka na kofeinę zależy od indywidualnych cech każdej osoby, a nie od tego, czy jesteśmy na czczo, czy nie (ktoś może cierpieć na nadwrażliwość na kofeinę na przykład, a wtedy rzeczywiście kawa mu szkodzi, więc lepiej, aby jej nie pił).

- Badania nie wykazały silnego związku między kawą a problemami trawiennymi – niezależnie od tego, czy pijesz ją na pusty żołądek, czy nie - do takich wniosków doszli eksperci z University of Leipzig, Institute of Pharmacy (Niemcy).

- Naukowcy badają korzyści i szkody wynikające z picia kawy, zwłaszcza w odniesieniu do jelit, już od lat 70-tych ubiegłego wieku. Nie znaleźli jednak dowodów, aby kawa podrażniała żołądek - pisze "The New York Times", a Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne wyjaśnia, że żołądek może wytrzymać wszelkiego rodzaju czynniki drażniące, w tym kawę.

- Żołądek ma wiele sposobów, aby się chronić. Na przykład wydziela grubą warstwę śluzu, która tworzy potężną osłonę między wyściółką żołądka a tym, co spożywasz. Ta tarcza chroni również żołądek przed jego własnym naturalnym kwaśnym środowiskiem potrzebnym do rozkładu żywności. Musiałbyś spożywać bardzo ostrą substancję aby naruszyć obronę żołądka, ponieważ stale znajduje się on w bardzo niesprzyjającym i szkodliwym środowisku - wyjaśniają eksperci.

Istnieją oczywiście związki, które mogą uszkodzić żołądek, ale kawa do nich nie należy. Dr Byron Cryer, szef chorób wewnętrznych w Baylor University Medical Center w Dallas (USA), którego laboratorium specjalizuje się w sprawdzaniu, w jaki sposób różne chemikalia i leki mogą zniszczyć żołądek i jelita, podkreśla, że istnieje sporo dużych badań, w których wykazano, że nie ma istotnego związku między spożywaniem kawy a powstawaniem wrzodów w żołądku lub jelicie. Dotyczy to także zdrowych osób, które piją trzy lub więcej filiżanek dziennie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ze względu na wysoką kwasowość kawa może podrażniać żołądek pacjentów cierpiących na zapalenie błony śluzowej żołądka lub wrzody żołądka.

Jak kawa wpływa na pracę żołądka i jelit?

Kawa ma wpływ na pracę żołądka i jelit, zwiększa bowiem produkcję kwasu żołądkowego i może przyspieszyć pracę okrężnicy. To dlatego po kawie często od razu biegniemy do toalety. Picie kawy na pusty żołądek nie uszkadza żołądka, ale teoretycznie może wywołać zgagę, ponieważ obniża pH żołądka.  Przy czym eksperci podkreślają, że wyniki badań na ten temat nie są jednoznaczne. Można temu przeciwdziałać, dodając do kawy nieco mleka czy śmietanki.

Pić więc, czy nie pić kawę na czczo? Dr Trisha Pasricha, która jest gastroenterologiem w Massachusetts General Hospital mówi, że warto zwracać uwagę na to, co nam mówi własny organizm. Jeżeli po kawie mamy zgagę, dodajmy do niej trochę mleka, aby zobojętnić kwas solny w żołądku. Pomóc może też mały kęs jedzenia.

Ale jeśli nie zauważasz żadnych objawów, prawdopodobnie jesteś kimś, u kogo kawa nie wywołuje refluksu i może pić ją w spokoju

- pisze dr Pasricha.

- Kawa na pusty żołądek może być niedobra dla osób, które już mają problemy żołądkowe, ale nie ma dowodów na to, że picie kawy na pusty żołądek jest szkodliwe dla reszty ludzi. I nawet jeśli czarna kawa ma tendencję do podrażniania jelit, kilka prostych rzeczy, na przykład dodanie odrobiny mleka migdałowego, może zdziałać cuda - mówi dr Jill Carnahan ekspert medycyny funkcjonalnej i autorka książki "Unexpected" w wypowiedzi dla serwisu Parade.

Źródła: The New York Times, PubMed.gov, yahoolife.com

Więcej o: