Syrop prawoślazowy pomaga pozbyć się uciążliwego kaszlu i bólu gardła. Kiedy warto po niego sięgnąć?

Syrop prawoślazowy to produkt leczniczy o charakterze ziołowym, który stosowany jest jako środek wspomagający walkę z uporczywym kaszlem i infekcjami górnych dróg oddechowych. Czy leki na bazie prawoślazu są dostępne bez recepty i czy są odpowiednie dla dzieci? Poznaj właściwości syropu prawoślazowego i sposób dawkowania.

Syrop prawoślazowy — na co pomaga?

Syrop prawoślazowy jest wyrobem medycznym, którego głównym składnikiem jest macerat pozyskiwany z korzenia prawoślazu. Korzeń tej rośliny charakteryzuje się dużą zawartością związków śluzowych polisacharydowych, co ma odbicie w jego właściwościach i działaniu wspomagającym organizm człowieka w czasie infekcji górnych dróg oddechowych. Jak działają polisacharydy zawarte w syropie prawoślazowym? Dzięki nim w obrębie górnych dróg oddechowych wytwarza się rodzaj powłoki, którą charakteryzują następujące właściwości:

  • łagodzi podrażnienia gardła powstałe na skutek bólu i chrypki oraz zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się podrażnień
  • nawilża obszar górnych dróg oddechowych i przeciwdziała wysuszaniu
  • łagodzi suchy kaszel
  • zapewnia regenerację błon śluzowych, zatrzymując tym samym skutki infekcji.

Syrop prawoślazowy — na jaki kaszel stosować? 

Zastanawiasz się, na jaki rodzaj kaszlu najbardziej skuteczny będzie syrop prawoślazowy? Często wybór odpowiedniego preparatu wspomagającego walkę z chorobą, uzależniony jest od rodzaju kaszlu, z jakim zmaga się chory. Jakie są rodzaje kaszlu i czym się charakteryzują? 

  • kaszel suchy, inaczej określany jako bezproduktywny. Przy kaszlu suchym, chory nie wykrztusza żadnej wydzieliny, jego gardło jest wysuszone i daje uczucie nieprzyjemnego łaskotania
  • kaszel mokry, inaczej określany jako produktywny. Cechuje się tym, że chory odczuwa "odrywanie się" wydzieliny w gardle, czego efektem jest pozbywanie się zalegającej flegmy

Syrop prawoślazowy stosowany jest zarówno przy kaszlu suchym, jak i kaszlu mokrym. Ze względu na swoje właściwości nawilżające, działa łagodząco na gardło osłabione ciągłym kaszlem oraz pozwala pozbyć się uczucia swędzenia w gardle. Ale to nie wszystko. Syrop prawoślazowy stosowany jest także jako środek wspomagający pozbycie się wydzieliny oskrzelowej. Dzięki zastosowaniu syropu prawoślazowego wydzielina staje się bardziej płynna i możliwe jest jej szybsze usunięcie z organizmu.

Zobacz wideo Przeziębienie w ciąży - jak się leczyć?

Syrop prawoślazowy na noc — czy można stosować? 

Czy istnieją przeciwwskazania, aby stosować syrop prawoślazowy na noc? Wiele preparatów leczniczych dostępnych na rynku farmaceutycznym nie powinno być stosowanych przed snem, ze względu na swoje działanie odkrztuszające. Jak jest z syropem prawoślazowym? Wyrób ma łagodne działanie, nie powoduje nagłych ataków kaszlu, dzięki czemu syrop prawoślazowy może być stosowany na noc. Zażycie syropu prawoślazowego wieczorem nie powinno powodować dyskomfortu, ani zakłócać spokojnego snu

Syrop prawoślazowy dla dzieci — od jakiego wieku? 

Od którego roku życia można podawać syrop prawoślazowy? Dla dzieci poniżej 3. roku życia jest to preparat zakazany. Na rynku farmaceutycznym dostępne są natomiast wyroby różnych producentów. W większości syrop prawoślazowy można podawać dzieciom od 3. roku życia, ale dostępne są także preparaty dla dzieci powyżej 6 lat. Należy mieć to na uwadze i zawsze przed podaniem leku dziecku, dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Syrop prawoślazowy dla dziecka — na co uważać?

Syrop prawoślazowy dla dziecka to popularny wyrób wspomagający walkę z infekcją górnych dróg oddechowych u najmłodszych. Podając syrop prawoślazowy dzieciom, należy jednak uważać na skład preparatu. Syrop prawoślazowy, oprócz wyciągu z korzenia rośliny, zawiera także substancje pomocnicze, m.in. etanol. Kupując syrop prawoślazowy, należy mieć na uwadze, że zawartość etanolu może być różna w preparatach różnych producentów, dlatego warto skorzystać z porady farmaceuty albo dokładnie zapoznać się z ulotką informacyjną i stosować się do ograniczeń wieku i ilości preparatu przyjmowanego w ciągu doby. Syrop prawoślazowy złożony, wydawany na receptę, nie nadaje się dla dzieci. 

Syrop prawoślazowy: dawkowanie preparatu

Syrop prawoślazowy to produkt, który można nabyć bez recepty. Wyjątkiem jest syrop prawoślazowy złożony, znajdujący zastosowanie w przypadku, gdy infekcja górnych dróg oddechowych połączona jest z obrzękiem błony śluzowej nosa. Dawkowanie syropu prawoślazowego uzależnione jest od wieku pacjenta i wytycznych producentów konkretnych preparatów, a także ewentualnie indywidualnych zaleceń lekarzy prowadzących. Szczegółowe informacje zawsze znajdują się w ulotce informacyjnej, która dołączana jest do preparatu leczniczego. Tak jak w przypadku innych produktów, należy uważać na przekroczenie zalecanej dziennej dawki syropu prawoślazowego.

Zobacz też: Syrop z kwiatów czarnego bzu pomoże przy przeziębieniu - jak go zrobić

Więcej o: