Co obniża ciśnienie? 5 domowych sposobów, które przyniosą ulgę

Wysokie ciśnienie krwi może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu, rozwoju tętniaka, uszkodzenia nerek. Aby z nim walczyć, musimy zmienić podejście do życia i diety. Istnieje też kilka domowych środków zaradczych, które mogą nam pomóc na krótką metę.

Po to, by stwierdzić, czy cierpimy na nadciśnienie, nie wystarczy jeden pomiar, ponieważ każdemu może się zdarzyć wyższe ciśnienie. Czasem wystarczy, że się czymś bardzo zdenerwujemy i nasze ciśnienie nieoczekiwanie skacze powyżej normalnego poziomu. Dlatego przy diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego wykonuje się kilkanaście pomiarów w różnych porach dnia lub całodobowy pomiar ciśnienia przy pomocy specjalnego aparatu.

Optymalne ciśnienie tętnicze to ciśnienie poniżej 120/80 mm Hg, ciśnienie prawidłowe to 120–129 i/lub 80–84, ciśnienie wysokie prawidłowe to 130–139 i/lub 85–89 mm Hg. O nadciśnieniu świadczy wynik 140/90 mm Hg lub wyższy.

Oznaki, które mogą wskazywać na skok ciśnienia:

  • bóle głowy
  • zawroty głowy
  • krwotok z nosa
  • zaczerwienienie skóry
  • nagłe zmiany widzenia
  • duszności
  • ból w klatce piersiowej
  • kołatanie serca
  • uderzenia gorąca

Jak obniżyć ciśnienie domowymi sposobami?

Gdy cierpimy na nadciśnienie tętnicze musimy przyjmować odpowiednie leki i stosować się do wskazówek lekarza. Bywają jednak sytuacje, gdy trzeba sobie radzić domowymi sposobami, aby chwilowo opanować sytuację. Jak zatem sobie pomóc, gdy skoczyło nam ciśnienie?

  • Weź ciepłą kąpiel lub prysznic. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, co ułatwia krążenie krwi. Kąpiel może też pomóc w złagodzeniu napięcia mięśni.
  • Wykonaj ćwiczenie oddechowe: najpierw głęboki oddech, a następnie spokojny, powolny wydech. Takie ćwiczenie powtarzamy kilka razy, co pomoże uspokoić ciało.
  • Zrelaksuj się, jeśli to możliwe, pozbądź się źródła stresu.
  • Wypij powoli szklankę wody, a potem sukcesywnie uzupełniaj płyny.
  • Ogranicz alkohol. Można zjeść nieco gorzkiej czekolady, która zawiera flawonoidy pomagające obniżyć ciśnienie. Warto też wypić sok z buraków lub sok pomidorowy, ponieważ zawierają sporo potasu. Ale żadne pojedyncze produkty spożywcze nie obniżą nam na trwałe ciśnienia. Potrzebne są większe zmiany związane z dietą i stylem życia.
Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Jak walczyć z nadciśnieniem

Domowe sposoby na nadciśnienie na nic się nie zdadzą, jeżeli nie pomyślimy o wprowadzeniu w życie poważnych zmian. Przede wszystkim musimy się odchudzić, pozbyć się nadmiarowych kilogramów (ciśnienie krwi rośnie wraz ze wzrostem masy ciała). Potrzebna jest też regularna aktywność fizyczna (co najmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku na tydzień).

Do tego dochodzą zmiany w diecie, z której należy wyeliminować nadmiar sodu, czyli soli. Potrzebujemy diety bogatej w produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i niskotłuszczowe produkty mleczne oraz dobre źródła potasu. Najbardziej zasobne w związki potasu są: ziemniaki, buraki, pomidory, a ponadto korzeń pietruszki, zielone warzywa liściaste (kapusta, kapusta włoska, szpinak, jarmuż) i awokado. Przy nadciśnieniu warto też częściej sięgać po czosnek.

Czego należy unikać? Szkodzi przede wszystkich zbyt duża ilość ilość tłuszczów nasyconych w diecie (tłuste mięso, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego), zamiłowanie do fast foodu i żywności wysokoprzetworzonej. Osobom z nadciśnieniem poleca się dwie diety. Są to: dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) oraz dieta śródziemnomorska.

Źródła: pennmedicine.org

Więcej o: