Objawy udaru słonecznego łatwo pomylić z grypą. Dowiedz się, na jakie konkretne objawy warto zwrócić uwagę

Upały dają się we znaki mieszkańcom całej Europy. Zbyt długa ekspozycja na słońce, oraz przebywanie w gorących i dusznych pomieszczeniach może mieć jednak przykre skutki. Dowiedz się, jakie są objawy udaru cieplnego. Ta wiedza może uratować życie twoje i twoich bliskich.

Udar cieplny, zwany również słonecznym występuje wskutek przegrzania organizmu. Dzieje się tak wtedy, gdy organizm nie ma możliwości oddawać wystarczającą ilość ciepła, a w upałach o to nietrudno. Najbardziej narażone na udar słoneczny są dzieci oraz osoby starsze. Jakie są objawy porażenia cieplnego? To wiedza obowiązkowa przed wyjazdem na wakacje. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Objawy udaru słonecznego mogą być niespecyficzne. Nie wolno ich jednak ignorować

Choć łatwo pomylić je z grypą lub innymi przypadłościami, to objawy udaru słonecznego występujące wspólnie są zdecydowaną wskazówką w diagnozie. Porażenie cieplne występuje przede wszystkim u osób, które pracują fizycznie lub uprawiają sport w upale, opalają się cały dzień, leżąc w bezpośrednim słońcu, lub przebywają w niewentylowanych, dusznych pomieszczeniach. W takich warunkach ludzkie ciało traci możliwość prawidłowej termoregulacji i zaczyna się przegrzewać. Najważniejszymi objawami są:

  • bardzo silne bóle i zawroty głowy,
  • wysoka gorączka,
  • zimne poty i dreszcze,
  • nudności i wymioty,
  • ogólne osłabienie oraz niepokój,
  • przyspieszenie tętna oraz wzrost ciśnienia,
  • zaczerwieniony odcień skóry oraz oparzenia słoneczne.

Aby stwierdzić udar, nie muszą wystąpić wszystkie objawy, a ich nasilenie również może się różnić, w zależności od stopnia udaru cieplnego oraz indywidualnych cech organizmu. U niektórych pojawić się mogą także mroczki przed oczami oraz zaburzenia mowy. Taka osoba może wydawać się pijana, jednak nie zwalnia to nikogo z pomocy. Najważniejsza jest szybka reakcja na występujące objawy.

Jak postępować z pacjentem, który cierpi na udar cieplny? Najważniejszy jest czas reakcji

Im szybciej zareagujemy i pomożemy osobie cierpiącej na porażenie cieplne, tym większe są szanse, że zahamujemy dalsze przegrzewanie się organizmu, które mogłoby doprowadzić do śmierci chorego. W pierwszej kolejności osobę taką należy przenieść w chłodniejsze miejsce. Powinno być ono zacienione, przewiewne, a najlepiej klimatyzowane, by jak najszybciej pomóc ciału w procesie schładzania. Należy również zadbać o to, by ubranie nie uciskało pacjenta. Zaleca się, by w miarę możliwości rozpinać koszule, zdejmować obcisłe ubrania, czy zdejmować buty i skarpetki. Ważne jest również ułożenie osoby cierpiącej na udar cieplny. Jeśli twarz jest czerwona i nabrzmiała, najlepiej sprawdzi się pozycja półsiedząca, z kolei gdy pacjent ma twarz całkowicie bladą, może to oznaczać, że krew odpłynęła z głowy i należy ułożyć go wówczas tak, by nogi i tułów były wyżej od czaszki.

W chłodzeniu organizmu sprawdzą się również wszelkie okłady z lodu lub zimnej wody, szczególnie kładzione na karku lub klatce piersiowej. Jeśli pacjent jest przytomny, warto dbać także o to, by pił małymi łykami zimną wodę. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku powiadomienia pogotowia o całym zdarzeniu. Każdy, kto przejdzie udar słoneczny, powinien zostać przebadany przez lekarza w celu wykluczenia wszelkich powikłań. Pod żadnym pozorem nie należy jednak zanurzać chorego w wodzie. Drastyczne zmiany temperatur w takim przypadku mogą zaburzyć funkcjonowanie organizmu.

Więcej o: