Nie tylko alkohol. Pod żadnym pozorem nie pij tego w upalną pogodę. Mocno sobie zaszkodzisz

Upalne dni rządzą się swoimi prawami. Powinniśmy wtedy unikać wychodzenia z domu. Jeśli już jednak zaszłaby konieczność wyjścia - obowiązkowo należy pamiętać o nakryciu głowy, a także zaaplikowaniu kremu z filtrem SPF. Ponadto, kiedy z nieba leje się żar, zaleca się częste chłodzenie ciała np. poprzez zimne prysznice i okłady. Równie ważne - jeśli nie najważniejsze - jest odpowiednie nawodnienie. Latem powinniśmy się wystrzegać pewnych trunków. O jakie napoje chodzi?

Miesiące letnie stają się w naszym kraju (i nie tylko) coraz bardziej upalne. Każdy rok przynosi nowe, niechlubne rekordy wysokich temperatur. W czasie upałów nie możemy dopuścić do odwodnienia organizmu. Dotyczy to każdego, jednak szczególnie narażone na to są dzieci, osoby starsze i z nadwagą. Jak odpowiednio zadbać o poziom nawodnienia? Czego zdecydowanie unikać?

Zobacz wideo Czy picie herbaty z cytryną jest szkodliwe dla zdrowia? [NaZdrowie]

Te napoje szkodzą ci w upalną pogodę. Lepiej z nich zrezygnuj

Spożywanie dużych ilości płynów w czasie upałów jest niezwykle ważne. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że picie nieodpowiednich napojów może mieć odwrotny od zamierzonego skutek. Specjaliści zalecają, aby latem ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z napojów alkoholowych oraz słodkich, zawierających cukier i inne słodziki. Nie gaszą pragnienia, a wręcz je nasilają. 

Powinniśmy również unikać tzw. ziół fotouczulających. Są to rośliny, które zwiększają naszą odporność na promienie słoneczne. Spożycie ich w gorący dzień może się skończyć zaczerwienieniem skóry, wysypką, pokrzywką czy nawet poparzeniami. Postaraj się więc nie spożywać latem herbat z rumianku, dziurawca, nagietka, ruty, krwawnika, wrotyczy, bergamotki i ruty.

Lista ziół fotouczulających jest znacznie dłuższa, dlatego, zanim zrobisz sobie latem herbatkę ziołową, sprawdź, czy nie wywoła u ciebie niepożądanych skutków. Nie oznacza to oczywiście, że musisz całkowicie zrezygnować z napojów herbacianych w czasie upałów. Wręcz przeciwnie, ciepła zielona lub miętowa herbata pomoże schłodzić organizm od środka. 

Co warto pić latem?

Nikogo nie powinno zaskoczyć, że latem, podczas upalnych dni, naszym głównym źródłem nawodnienia powinna być woda źródlana lub mineralna. Jeśli sama woda jest dla ciebie zbyt "nudna" w smaku, możesz do niej dodać np. listki mięty oraz plasterki cytryny, limonki, a nawet ogórka. Ogórek zielony ma właściwości przeciwutleniające i przeciwcukrzycowe, a ponadto zmniejsza apetyt.

Dobre nawodnienie zapewniają także sorbety owocowe i świeżo wyciskane soki z owoców sezonowych. Kawosze nie muszą wcale rozstawać się ze swoim ulubionym napojem. Mrożona latte doda ci energii w ciepły dzień. Najlepiej jednak jeśli po każdej szklance kawy wypijesz szklankę wody. Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: