Ból podbrzusza po stosunku? "Urodzisz, to ci przejdzie". Nie daj sobie wmówić, że taka twoja uroda

Ból podbrzusza po stosunku lub w trackie to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Udając się do ginekologa, często można usłyszeć, że wszystko jest w porządku i że po pierwszym porodzie problem zniknie. Nie raz specjaliści sięgają po określenie, że taka już uroda pacjentki, albo że jest przewrażliwiona lub przesadza. Nie daj sobie wmówić, że twoje dolegliwości nie są ważne. Znamy listę prawdopodobnych przyczyn złego samopoczucia.
Zobacz wideo Ola Hamkało o bólu w czasie okresu: Żaden ginekolog mi nie pomógł, mówili, że taka moja uroda [Okres w moim życiu}

Kiedy na co dzień czujesz się dobrze, raczej nie myślisz o tym, aby biec do lekarza i rozpoczynać zaawansowaną diagnostykę. Jeśli jednak masz do czynienia z nawracającym bólem podbrzusza po stosunku lub w jego trakcie poszukaj wykwalifikowanego ginekologa, który nie zlekceważy problemu.

Skąd się bierze ból podbrzusza po stosunku? Choroby trudne do wykrycia

Mimo nieustannego rozwoju medycyny zdarzają się przypadki, że dana choroba jest trudna do wykrycia. Czasami bowiem objawy są dość niejasne lub odpowiadają innym schorzeniom, co sprawia, że nie raz dochodzi do mylnie postawionej diagnozy. Jeśli jednak pomimo wszelkich prób leczenia nadal walczysz ze złym samopoczuciem i na przykład doskwiera ci ból podbrzusza po stosunku, koniecznie poszukuj przyczyny.

Dolegliwości w okolicach miednicy mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Dlatego może okazać się, że zwykłe badanie ultrasonograficzne (USG) nie wystarczy. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest poszukanie gabinetu ginekologicznego wyposażonego w nowoczesny sprzęt. Pomocne w diagnostyce może być wykonanie histeroskopii. To endoskopowa metoda, która pozwala w mało inwazyjny sposób szczegółowo ocenić wnętrze jamy macicy. Dzięki temu urządzeniu lekarzom łatwiej jest ocenić, czy wewnątrz narządów nie rozwijają się takie choroby jak:

  • polipy,
  • mięśniaki,
  • żylaki przymacicza,
  • zespół policystycznych jajników,
  • torbiele,
  • bezpłodność,
  • guzy nowotworowe,
  • zrosty.

Histeroskopia diagnostyczna pozwala również ocenić stan błony śluzowej, którą wyściełana jest macica. W ten sposób lekarze oceniają prawdopodobieństwo występowania endometriozy. Ponadto ginekolog potrafi ocenić widoczność jajowodów i fakt, czy nie są zrośnięte. Dlatego jeżeli mimo próby leczenia nadal odczuwasz ból w podbrzuszu po stosunku nieznanego pochodzenia, poproś lekarza o badanie histeroskopem. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ból podbrzusza po stosunku? Nie wpadaj w panikę to może być infekcja

Jeżeli pierwszy raz odczuwasz ból podbrzusza po stosunku, to może oznaczać, że doszło do rozwoju stanu zapalnego pochwy. Lekarze zaznaczają również, że tego typu dolegliwość może być spowodowana suchością pochwy lub nadmiernym wysiłkiem. Czasami za ból odpowiadają wady anatomiczne. Poza tym jeżeli w ostatnim czasie byłaś poddana zabiegom chirurgicznym w okolicach jamy brzusznej, to mogły powstać zrosty powodujące ból podbrzusza po stosunku. Tego typu zależność często pojawia się wśród kobiet, które miały usuwany wyrostek lub przepuklinę pachwinową.

Kluczem jest odpowiednia diagnostyka. Jeżeli lekarz stwierdzi stan zapalny, odpowiednia farmakoterapia powinna zapobiec problemom w przyszłości. Czasem może pomóc odpowiednie nawilżenie pochwy. Jest wiele środków farmakologicznych dostępnych bez recepty. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z aplikatorów dopochwowych zawierających kwas mlekowy i hialuronowy. Nawilża ścianki i wspomaga walkę z infekcją, która może być odpowiedzialna za ból podbrzusza po stosunku.

Więcej o: