Co to jest wtórne utonięcie? Może do niego dojść podczas letnich kąpieli. Oto objawy "cichego zabójcy"

Wtórne utonięcie to tzw. cichy zabójca, który największe żniwo zbiera latem. Dlatego udając się z dzieckiem nad morze, na basen lub kąpielisko zwróć szczególną uwagę na fakt, czy maluch nie zachłysnął się wodą. Oczywiście dorośli także są narażeni na podtopienia. Nie lekceważ pierwszych objawów.
Zobacz wideo Chłopiec tonął na środku zatłoczonego basenu. Wokół spokojnie pływali inni ludzie

Do wtórnego utonięcia może dojść w dowolnym momencie. Wystarczy, że się zachłyśniesz, aby życiu zagrażało niebezpieczeństwo. Latem ze względu na wiele aktywności w wodzie, ryzyko wzrasta. Naszym celem nie jest jednak straszenie i próba przekonania, że woda jest wrogiem i należy jej unikać. Chcemy zwrócić uwagę na objawy, których nie wolno lekceważyć, aby zdążyć z pomocą.

Czy zachłyśnięcie wodą jest niebezpieczne, czyli co to jest wtórne utonięcie

Wiele osób myli zakrztuszenie się wodą z zachłyśnięciem. Dlatego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrze zrozumieć, czym jest wtórne utonięcie, przeanalizujemy każdy z przykładów. Otóż o zakrztuszeniu mówimy wówczas gdy woda, ślina, czy inny kawałek pokarmu przedostanie się do dróg oddechowych. Organizm próbując go zwrócić, wywołuje skurcze, które objawiają się kaszlem.

Natomiast w przypadku zachłyśnięcia woda dostaje się do krtani, tchawicy, oskrzeli, a nawet do płuc. W momencie gdy choćby najmniejsza ilość znajdzie się w płucach, w krótkim czasie dochodzi do obrzęku narządu. Konsekwencją takiego zdarzenia jest zaburzenie procesu oddychania. Taki stan jest nie tylko zagrożeniem dla zdrowia, ale także dla życia i określany jest jako wtórne utonięcie, ponieważ objawy pojawiają się po pewnym czasie.

Jak rozpoznać wtórne utonięcie? Objawy, których nie wolno lekceważyć

Wtórne utonięcie nie bez przyczyny nazywane jest cichym zabójcą. Wszystko za sprawą faktu, że pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po 72 godzinach od zdarzenia. Oczywiście są sytuacje, kiedy już w ciągu pierwszych 15 minut można dostrzec symptomy, ale to dość rzadkie zjawisko. Dlatego, aby mieć szansę na przeżycie, nie lekceważ następujących objawów:

  • utrudnione oddychanie
  • nasilający się kaszel, który staje się bardziej uciążliwy w pozycji leżącej,
  • zmęczenie,
  • senność,
  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • ogólne osłabienie.

W przypadku dzieci najczęściej obserwowane są zmiany w zachowaniu polegające problemach z koncentracją i wzmożona senność. Bez względu na to czy utonięcie wtórne dotyczy najmłodszych, czy osoby dorosłe, liczy się czas. Zachowaj spokój i nie wpadaj w panikę. W przypadku maluchów pierwsza pomoc powinna polegać na obrócenie dziecka do góry nogami, aby zapobiec przedostania się wody do oskrzeli i oskrzelików. Utrzymaj pociechę w tej pozycji do momentu, aż odzyska swobodny oddech, następnie ułóż je w pozycji z głową nieznacznie poniżej poziomej pozycji. Jeżeli boisz się działać na własną rękę, wezwij pogotowie lub jak najszybciej udaj się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: