Prawdziwi pogromcy tłuszczu. Produkty, które powinny znaleźć się w twojej zdrowej diecie

Żadne jedzenie tak naprawdę nie spala tłuszczu, ale na szczęście są takie produkty, które pomagają schudnąć, ponieważ przyspieszają metabolizm lub dają uczucie sytości na dłużej. Warto je włączyć do codziennych posiłków.
  • Jajka na śniadanie

Na czele produktów, które mogą pomóc w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej, są jajka, przede wszystkim dlatego, że pozostają doskonałym źródłem białka. Oznacza to, że dodają nam energii oraz zapewniają uczucie sytości, a dzięki temu możemy lepiej kontrolować swój apetyt. Pokarmy bogate w białko, w tym jajka, również mają wysoki efekt termiczny, czyli jego trawienie trwa dłużej i organizm spala w ten sposób więcej kalorii.

  • Łosoś na obiad

Najlepiej, jeśli jest grilowany lub gotowany na parze. W jaki sposób wspiera odchudzanie? Ten pozytywny skutek jedzenia łososia wiąże się z obecnością nienasyconych kwasów tłuszczowych w potrawie. To tak zwany zdrowy tłuszcz, kwas omega-3, który - oprócz wielu innych zalet - ma działanie przeciwzapalne. Zarówno kwasy tłuszczowe, jak i białko, którego źródłem jest łosoś, przynoszą też uczucie sytości na dłużej.

  • Warzywa krzyżowe

Zaletą takich warzyw jak brokuły, kalafior, brukselka, kapusta, jarmuż czy rukola jest to, że są niskokaloryczne, a przy tym bogate w błonnik. Dzięki dokładaniu takich warzyw do drugiego dania zmniejszymy ogólne spożycie kalorii, zapewniając sobie przy tym uczucie pełności. W efekcie łatwiej nam będzie kontrolować wagę.

  • Ocet jabłkowy

Możemy go rozcieńczyć z oliwą czy olejem i użyć do przyprawienia sałaty. Badania dowodzą, że ocet jabłkowy może nieznacznie przyspieszyć utratę wagi. Pity (w stanie rozcieńczonym) przed posiłkiem zwiększa uczucie sytości.

Zobacz wideo Pożeracze tłuszczu, czyli jesz i chudniesz
  • Pikantne przyprawy

Ich działanie polega, m.in. na podnoszeniu temperatury ciała podczas posiłku, co zwiększa ogólny wydatek kaloryczny. Mowa tutaj o przyprawach zawierających związek o nazwie kapsaicyna. Mają go  papryczki chili, takie jak jalapeño, cayenne i habanero. Kapsaicyna podobno też hamuje apetyt. Można też sięgać po takie przyprawy jak imbir, kminek, kurkuma, kolendra, chili w proszku i cynamon.

  • Jogurt grecki

Wysoka zawartość białka i niska kaloryczność powodują, że ten mleczny napój jest idealny dla osób odchudzających się i pragnących kontrolować apetyt.

  • Zielona herbata

Uważa się, że dzięki obecności związku o nazwie galusan epigallokatechiny (organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów, polifenol, pochodna katechiny) zielona herbata może przyspieszyć metabolizm i poprawiać spalanie tłuszczu. Ponadto dwie do trzech filiżanek dziennie może przynieść sporo korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszyć ryzyka chorób serca i cukrzycy typu II. 

Więcej o: