Trudno połączyć ból kości z problemami żołądkowymi i trudno się komukolwiek dziwić. Jednakże gdy boli cię obojczyk, a nie cierpisz na żadną kontuzję, może być to niepokojący sygnał płynący z... brzucha. Organizm może w ten sposób oznajmiać, że w żołądku toczy się niebezpieczny stan.
Na jaki ból należy zwracać uwagę? Otóż dyskomfort w obojczyku, podłużnej i wąskiej kości ciągnącej się od ramienia, aż do mostka, powinien nas zaniepokoić. To właśnie ból w tym obszarze świadczyć o owrzodzeniu żołądka. Tezę tę postawili naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Wirginii. Niestety diagnoza w tym przypadku może sprawić niemały kłopot, ze względu na szeroki zakres powodów bólu w tym obszarze. Dopiero w połączeniu z piekącym bólem w górnej partii brzucha można zacząć poważnie podejrzewać owrzodzenie żołądka. Nie oznacza to jednak, że sam ból ramienia nie może świadczyć o postępujących zmianach. Innymi objawami, które powinny nas zmartwić są:
Na całe szczęście wrzody żołądka, szczególnie w początkowym stadium, nie powinny zagrażać życiu. Jednak ignorowane i nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań, które mogą doprowadzić do śmierci pacjenta. Stąd istotna jest stała obserwacja symptomów.
Jeśli odczuwamy dyskomfort w okolicy ramion, mostka i obojczyków, nie musimy od razu panikować. Oczywiście warto być świadomym, czego symptomem może być podobny ból, jednak czasem może być on spowodowany czymś zupełnie innym. Do częstych powodów można zaliczyć złą pozycję do spania. Szczególnie jeśli śpimy na boku lub nasza głowa była ułożona pod złym kątem, może okazać się, że rano obudzimy się z uporczywym bólem. Ten powinien jednak minąć w ciągu dnia. Jeśli utrzymuje się dłużej, może być również oznaką przeciążenia w tym obszarze. Warto przypomnieć sobie wówczas, czy nie dźwigaliśmy czegoś ciężkiego lub nie wykonywaliśmy specyficznych ćwiczeń, np. podczas treningu.
Niestety ból obojczyka może również świadczyć o zapaleniu osierdzia. Wówczas będzie łączył się z gorączką, ogólnym osłabieniem, kołataniem serca i problemami z oddychaniem. Z tego powodu, jeśli cokolwiek nas niepokoi, najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ortopedą lub fizjoterapeutą. Im szybciej zdiagnozujemy powód bólu, tym szybciej zaznamy ulgi, a jednocześnie odkryjemy, co jest prawdziwą przyczyną dyskomfortu.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl