Sen to czas odpoczynku i regeneracji dla organizmu. Kiedy jednak wybudzamy się nagle w środku nocy, proces ten zostaje zaburzony. Jednorazowa nocna pobudka nie musi oznaczać żadnych problemów ze zdrowiem, jeśli jednak dzieje się to regularnie - zalecana jest wizyta u lekarza.
Hipniczny ból głowy, zwany też budzikowym bólem głowy to przypadłość, która polega na tym, że osoba śpiąca wybudza się w nocy - zwykle między godziną pierwszą a trzecią - i odczuwa silny, tępy lub przeszywający ból po jednej bądź obu stronach głowy. Sytuacja ta powtarza się zwykle kilka razy w tygodniu i trwa od kwadransa do nawet kilku godzin, uniemożliwiając ponowne zaśnięcie.
Przyczyny tej dolegliwości nie zostały do tej pory dokładnie określone. Specjaliści podejrzewają, że może to być związane z nieprawidłowym wydzielaniem melatoniny, czyli tzw. hormonu snu, odpowiedzialnego za regulację cyklu dobowego. Może to być również spowodowane procesami zachodzącymi podczas fazy snu REM, kiedy to wzrasta aktywność mózgu, a także częstotliwość skurczów serca. Występują wtedy szybkie ruchy gałek ocznych, które mogą aktywować reakcję bólową.
Budzikowy ból głowy jest rzadką przypadłością. Szacuje się, że mniej niż jeden procent społeczeństwa na nią cierpi. Są to najczęściej kobiety po 50. roku życia, które w przeszłości borykały się z atakami migreny. Osoby, u których dolegliwość się pojawia, skarżą się, że bólowi często towarzyszą także mdłości, światłowstręt i łzawienie oczu. Sam ból głowy może przybrać różną intensywność - od umiarkowanego aż po silny i uciążliwy.
Poprawne zdiagnozowanie hipnicznego bólu głowy może zająć nawet kilka lat. W pierwszej kolejności konieczne jest wykluczenie innych potencjalnych przyczyn takich jak: guz mózgu, nadciśnienie tętnicze, migrena, infekcja czy bezdech senny. Lekarz powinien przeprowadzić wywiad, który ustaliłby, jakie leki dany pacjent przyjmuje oraz jakie nawyki mogą mieć wpływ na zaburzenia snu.
Po wykluczeniu innych chorób specjalista może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, tomografii komputerowej oraz badania polisomnograficznego, które przeanalizuje procesy zachodzące w organizmie podczas snu. Choremu zaleca się stosowanie przed snem kofeiny lub leków przeciwbólowych takich jak lit czy indometacyna. U niektórych hipniczny ból głowy przechodzi samoistnie, jednak przypadłość ta ma tendencję do nawracania, nawet po latach.
Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl