Przyczyny czerniaka nie są do końca znane. Ogólnie rzecz biorąc za rozwój tego raka odpowiada kombinacja różnych czynników, w tym czynników środowiskowych i genetycznych. Do uszkodzeń DNA w melanocytach (bezpośrednia przyczyna rakowacenia komórek) może dojść pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV), którego źródłem jest słońce, a także urządzenia emitującego światło UV, takie jak lampy opalające w solarium.
Czynniki ryzyka czerniaka to:
Wcześnie wykryty czerniak jest uleczalny, dlatego tak ważna jest samoobserwacja i wiedza, jak może wyglądać na skórze. Często pierwszym objawem choroby jest zmiana w wyglądzie zwykłego pieprzyka lub pojawienie się nowej nietypowo wyglądającej narośli. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pieprzyk, na szczęście, oznacza ryzyko choroby oraz że czerniak może rozwinąć się na normalnie wyglądającej skórze (podaje się, że około 30 proc. czerniaków rozpoczyna się w istniejących już pieprzykach, a reszta w normalnej skórze).
Medycyna wyróżnia kilka typów czerniaka:
Normalne pieprzyki mają na ogół jednolity kolor, jasnobrązowy, brązowy lub czarny, są wyraźnie oddzielone od otaczającej skóry, owalne lub okrągłe, a ich średnica ma nie więcej niż 6 milimetrów. Większość pieprzyków pojawia się już w dzieciństwie, ale po 40. roku życia lubią wyrosnąć nowe.
- Jak odróżnić czerniaka od zwykłego pieprzyka? Jeśli martwimy się o nasze znamiona warto pamiętać o zasadzie ABCDE (zestaw cech, które mogą wskazywać na zmiany chorobowe opracowany przez Amerykańską Akademię Dermatologii):
Uwaga: niektóre czerniaki nie pasują do reguły ABCDE. Ponadto mogą mieć różne kolory. Często czerniak ma kolor czarny lub brązowy, ale bywają też różowe, czerwone, fioletowe lub w kolorze skóry.
- Innym narzędziem do rozpoznawania czerniaka jest objaw brzydkiego kaczątka. Jeśli jeden z twoich pieprzyków wygląda inaczej niż pozostałe, jest to "brzydkie kaczątko" i powinniśmy go pokazać dermatologowi - pisze serwis ClevelandClinic.org.
Czerniak może rozwinąć się w dowolnym miejscu na ciele, jednak najczęściej pojawia się w okolicach narażonych na działanie słońca, takich jak plecy, nogi, ramiona i twarz. Ale uwaga: istnieje też tak zwany czerniak ukryty. Pod tym określeniem kryje się choroba, która zaczyna się miejscu, które nie jest wystawione na działanie słońca lub w niewielkim tylko stopniu. Są to: podeszwy stóp, dłonie i łożyska paznokci, przestrzenie między palcami u stóp i na dłoniach, skóra głowy, a nawet genitalia czy wargi sromowe. Co więcej, czerniak może pojawić się w oczach oraz (rzadko) wewnątrz ciała, na przykład w nosie lub gardle. Czerniak oka, występuje najczęściej w błonie naczyniowej, czyli w warstwie pod białkiem oka zwanej twardówką. Szczególnie trudne do wykrycia są czerniaki błony śluzowej, które mogą rozwinąć się w błonie wyściełającej nos, usta, przełyk, odbyt, drogi moczowe i pochwę.