Problemy ze snem mogą mieć tajemnicze podłoże. Jedną z przyczyn mogą być nawet nieprawidłowości jelit

Problemy ze snem są problemem coraz większej części społeczeństwa. Przyczyną nierzadko jest stres, problemy, czy różnego rodzaju schorzenia, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że bezsenność może być spowodowana nieprawidłową pracą jelit. Ekspertka ds. żywienia Claire Barnes apeluje, by na te symptomy zwracać uwagę i szybko działać.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Coraz więcej osób skarży się na problemy ze snem, a bezsenność nazywana jest już nawet chorobą cywilizacyjną. Wpływ na tę nieprzyjemną i męczącą dolegliwość ma wiele czynników takich jak stres, pęd codziennego życia czy nagromadzenie problemów. Jak się jednak okazuje, przewracanie się nocą z boku na bok może wskazać także wiele innych schorzeń - jedno z nich może skrywać się w naszych brzuchach.

 Nie możesz zasnąć w nocy? Przyczyną mogą być problemy z jelitami 

Higiena snu to ważny etap naszej codzienności, o który warto zadbać. Mocny, głęboki i spokojny sen to bowiem podstawa prawidłowego funkcjonowania, a także samopoczucia. Jeśli tej bazy zabraknie, możemy się podratować kawą lub np. sokiem z grejpfruta, jednak jeśli problem zdarza się często, możemy zacząć odczuwać chroniczne zmęczenie, co przełoży się m.in. na jakość pracy czy nastrój. 

Co może być zatem przyczyną bezsennych nocy i problemów z zasypianiem? Ekspertka ds. żywienia Claire Barnes w wywiadzie z healthista.com apeluje, że przyczyną mogą być nieprawidłowości jelitowe, bowiem ich zawartość wpływa na jakość snu i pracy mózgu. Oba organy (jelita i mózg) są ze sobą ściśle połączone i komunikują się przez układ nerwowy, hormonalny i krwionośny. Warto też dodać, że bezpośrednim połączeniem pomiędzy dwoma organami jest tzw. nerw błędny, czyli swego rodzaju autostrada informacyjna. Jaki z tego wniosek? Poprawiając zdrowie naszych jelit, dbamy o nasz mózg i jednocześnie zapewniamy swoistą higienę snu.

Zobacz wideo Czy alkohol pomaga zasnąć? [NaZdrowie]

Popraw jakość snu dbając o nawyki żywieniowe

Dbając o żyjący w jelitach mikrobiom, czyli pewnego rodzaju ekosystem odpowiadający za zespół mikroorganizmów, cennych zdrowych bakterii możemy zatem znacznie polepszyć jakość snu, a nawet uporać się z bezsennością. Idzie to w parze także z lepszym samopoczuciem - a wystarczy poprawić nawyki żywieniowe i wyrobić sobie zdrowe zasady. 

Pierwszym filarem jest ograniczenie przetworzonych węglowodanów. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym takie jak słodycze, białe pieczywo, czy fast food sprzyjają gwałtownemu, ale krótkotrwałemu podniesieniu poziomu glukozy we krwi. To z kolei uwalnia pokłady insuliny, za czym idą także inne - jak kortyzol i adrenalina, które mogą przyczyniać się do problemów ze snem. 

Warto wrócić także to domowych metod i zacząć jeść babcine kiszonki i sfermentowane smakołyki, które naturalnie wspierają florę bakteryjną. Probiotyki, także mają zbawienne działanie. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych przez healthista.com: "Niedawne badania na próbie 38 zdrowych osobach wykazały, że po tym, jak ochotnicy przyjmowali odpowiednie probiotyki przez sześć tygodni, jakość ich snu wzrosła, a z kolei zmniejszył się stres oraz poczucie gniewu i zmęczenia."

Sen poprawi się jeśli zadbamy, by w naszej diecie znajdowało się dużo warzyw i owoców - szczególnie surowych i nieprzetworzonych, z ekologicznych upraw. Higiena snu to kolejny ważny szczegół - nie bodźcujmy się zatem przed ekranem minimum 30 minut przed zaśnięciem. Dobry materac, zaciemnione i wywietrzone powietrze także pomogą! 

Więcej o: