Nieznośny ból głowy w upalne dni? Lepiej go nie ignorować. Może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu

Pogoda coraz bardziej nas rozpieszcza, a my chętnie korzystamy z ciepłych promieni słonecznych. Jednak choć przebywanie na słońcu bywa niezwykle zachęcające, to warto pamiętać o odpowiedniej ochronie. Nie lekceważmy również z pozoru błahych sygnałów, takich jak ból głowy.

Ból głowy powstaje z różnych przyczyn, zwykle związanych ze stylem życia. Wśród częstych powodów wymienia się m.in. brak snu, przemęczenie, stres, przebywanie w zadymionym pomieszczeniu czy nadużywanie alkoholu. Jednak czasami może to być również informacja o wystąpieniu poważniejszej dolegliwości, takiej jak udar słoneczny. 

Zobacz wideo Jakie są objawy udaru, jak go rozpoznać i pomóc?

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Udar słoneczny - objawy

Udar słoneczny, nazywany też porażeniem słonecznym to wynik nieodpowiedniego korzystania ze słońca. Jak wyjaśnia rządowy portal www.gov.pl, mamy z nim do czynienia, po bezpośrednim i zbyt dużym nasłonecznieniu - w szczególności karku oraz głowy. Intensywna miejscowa ekspozycja może doprowadzić do przekrwienia opon mózgowych i mózgu. 

Jak rozpoznać udar słoneczny? Jednym z najpopularniejszych objawów jest silny ból oraz zawroty głowy. Często towarzyszy im również niepokój, światłowstręt, poparzenia skóry, nudności oraz wymioty, gorączka, spowolnienie tętna, a nawet utrata przytomności. 

Skutki udaru słonecznego 

W słoneczne dni szczególnie warto obserwować zachowanie organizmu, ponieważ nadmierne nasłonecznienie bywa tragicznie w skutkach. Udar słoneczny może skutkować niewydolnością oddechową, zaburzeniami pracy serca, śpiączką - a w krytycznych sytuacjach nawet zagrożeniem życia. 

Warto więc chronić się przed promieniami słonecznymi szczególnie w najbliższych miesiącach. Zakrywajmy głowę, nawadniajmy się, a także unikajmy ekspozycji na słońce między godziną 11:00 a 15:00. To właśnie wtedy promienie działają najintensywniej. W przypadku zauważenia objawów należy schronić się w zacienionym miejscu i pić dużo wody. Pomóc mogą nam również zimne okłady oraz chłodna kąpiel. Jeśli dolegliwości się nasilą, powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem. 

Więcej o: