Ból głowy powstaje z różnych przyczyn, zwykle związanych ze stylem życia. Wśród częstych powodów wymienia się m.in. brak snu, przemęczenie, stres, przebywanie w zadymionym pomieszczeniu czy nadużywanie alkoholu. Jednak czasami może to być również informacja o wystąpieniu poważniejszej dolegliwości, takiej jak udar słoneczny.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Udar słoneczny, nazywany też porażeniem słonecznym to wynik nieodpowiedniego korzystania ze słońca. Jak wyjaśnia rządowy portal www.gov.pl, mamy z nim do czynienia, po bezpośrednim i zbyt dużym nasłonecznieniu - w szczególności karku oraz głowy. Intensywna miejscowa ekspozycja może doprowadzić do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.
Jak rozpoznać udar słoneczny? Jednym z najpopularniejszych objawów jest silny ból oraz zawroty głowy. Często towarzyszy im również niepokój, światłowstręt, poparzenia skóry, nudności oraz wymioty, gorączka, spowolnienie tętna, a nawet utrata przytomności.
W słoneczne dni szczególnie warto obserwować zachowanie organizmu, ponieważ nadmierne nasłonecznienie bywa tragicznie w skutkach. Udar słoneczny może skutkować niewydolnością oddechową, zaburzeniami pracy serca, śpiączką - a w krytycznych sytuacjach nawet zagrożeniem życia.
Warto więc chronić się przed promieniami słonecznymi szczególnie w najbliższych miesiącach. Zakrywajmy głowę, nawadniajmy się, a także unikajmy ekspozycji na słońce między godziną 11:00 a 15:00. To właśnie wtedy promienie działają najintensywniej. W przypadku zauważenia objawów należy schronić się w zacienionym miejscu i pić dużo wody. Pomóc mogą nam również zimne okłady oraz chłodna kąpiel. Jeśli dolegliwości się nasilą, powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem.