Jak zostać honorowym dawcą krwi? Ten drobny gest nic nie kosztuje, a może uratować życie

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Dawcy Krwi. To bardzo ważny moment w roku, który przypomina jak ten drobny i jednocześnie szlachetny gest jest istotny. Jak zatem zostać honorowym dawcą krwi? Kilka szczegółów może wykluczyć z tej roli, jednak znaczna większość zdrowych osób może śmiało do tego przystąpić!

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Chociaż z roku na rok liczba krwiodawców wzrasta, krwi wciąż brakuje. Tymczasem wielu z nas może się nią podzielić, bez żadnych konsekwencji dla zdrowia. Plusów jest jednak znacznie więcej - przede wszystkim możemy w ten sposób uratować komuś życie. Jeśli zdecydujemy się na taki ruch, możemy przystąpić także do programu Honorowych Dawców Krwi - wymaga to jednak dobrego zdrowia, czasu i chęci. 

Kto może zostać krwiodawcą? To banał, który ratuje życie 

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest corocznie 14 czerwca. To dzień, który ma na celu przede wszystkim edukację i zachęcenie do pogłębienia wiedzy w tym temacie. To także okres gdy potrzeba największych ilości krwi - niestety ale w wakacje dochodzi do licznych wypadków, dlatego popyt drastycznie rośnie. Pojawia się zatem pytanie jak oddać krew? Narodowe Centrum Krwi podaje, że dawcą krwi mogą zostać osoby, które są zdrowe i mają pomiędzy 18 a 65 lat. Jeśli chcesz być dawcą krwi i mieścisz się w podanym przedziale wiekowym, zwróć uwagę na jeszcze kilka czynników. 

Kluczowe jest oczywiście zdrowie. Jeśli cierpimy na poważne schorzenia, mamy przeziębienie lub w poprzednich miesiącach mieliśmy wykonywany nawet drobny zabieg, musimy odłożyć oddanie krwi na inny termin. Ponadto dawca krwi powinien ważyć minimum 50 kg, a w przeciągu 6 miesięcy przed oddaniem nie może mieć wykonywanego tatuażu, piercingu czy nawet akupunktury. Przebyte na przestrzeni pół roku operacje także wykluczają, podobnie jak zabiegi endoskopowe, leczenie krwią lub środkami krwiopochodnymi oraz badaniami diagnostycznymi takimi jak gastroskopia czy laparoskopia.

Zobacz wideo Jakie podjąć kroki w przypadku zawału?

Chcesz zostać dawcą krwi? Oto najważniejsze zasady 

Narodowe Centrum Krwi zwraca uwagę, żeby w dniu oddania krwi dawca był wypoczęty, wyspany i nie przejawiał objawów przeziębienia. Nie należy także brać żadnych leków z wyjątkiem większości suplementów i środków antykoncepcyjnych - wówczas jednak należy poinformować o tym lekarza prowadzącego. Jak tłumaczy kierownik działu dawców i pobierania Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie (RCKiK), Michał Szostek:

Należy zgłosić się do jakiejkolwiek placówki poboru krwi, czy to stacjonarnej, czy mobilnej, mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, mieć od 18 do 65 lat, ważyć powyżej 50 kg i co najważniejsze - czuć się zdrowym. To, czy możemy oddać krew, czy nie, zweryfikuje na miejscu lekarz, który będzie nas kwalifikował, ale my musimy czuć się zdrowo, żeby zgłosić się do takiej placówki

Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi? 

Jeśli przeszliśmy pozytywnie kwalifikacje do bycia dawcą krwi, możemy robić to cztery razy w roku (kobiety) i nawet do sześciu (mężczyźni). Po każdym zabiegu warto zadbać o komfort i dobre samopoczucie. Nie jest zalecane przebywanie w dusznych pomieszczeniach, odpoczywać i najlepiej unikać obciążenie fizycznego przez 48 godzin. Warto dodać, że Narodowe Centrum Krwi zaleca, aby skorzystać z dnia wolnego, który przysługuje z okazji oddania krwi.

Jeśli oddaliśmy co najmniej sześć litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników (w przypadku kobiet jest to 5 litrów), możemy uzyskać tytuł oraz odznakę honorową "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Wówczas czeka na nas wiele przywilejów, a m.in. zniżki na leki, zwolnienie od pracy i zajęć, dwa dni dodatkowego urlopu płatnego, ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa, zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi, zniżka na komunikację miejską, bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych i wiele innych. 

Więcej o: